Albena: Proč turisté milují třetí největší bulharské letovisko?

DestinaceBulharskoVarna

Bulharsko bylo kdysi jedinou přímořskou zemí, kam Češi směli cestovat. Po roce 1989 však zájem o něj prudce klesl, přednost dostaly jiné, do té doby nedostupné destinace. Aktuálně je Bulharsko opět velmi populární. Mimo jiné i proto, že je vzdálené pouhé dvě hodiny letu a že se zásadně zlepšily turistické služby. Ceny v obchodech a restauracích přitom zůstaly značně příznivé. Proslulá letoviska jsou v sezóně plná, hlavně Slunečné pobřeží a Zlaté Písky. Asi 10 km na sever od „Zlaťáků“ leží další velké, ale mnohem klidnější městečko Albena.

V něm vyrostly moderní hotely, převážně ve tvaru jakýchsi pyramid. Po čase byla jejich výstavba zastavena, aby nedošlo k přelidnění.

bulharské letovisko Albena

Albena se řadí mezi dražší střediska v jinak levném Bulharsku. Láká na pětikilometrovou hlavní pláž. Místy širokou až 150 metrů, s jemným zlatým pískem a pozvolným vstupem do moře.

letovisko Albena v Bulharsku

Vzhledem k její velikosti se na ní turisté jakoby ztrácejí, vypadá stále poloprázdná.

pláž v letovisku Albena

Sousední Kranevo nabízí levné restaurace

Pláž není zdaleka jediným lákadlem. Když někoho koupání v Černém moři omrzí, může navštívit aquapark Aquamania nebo třeba lázně s léčivými minerálními prameny. Jsou zaměřené především na poruchy pohybového aparátu a nervové soustavy. Nacházejí se přímo na kolonádě, po níž hlavně večer s oblibou korzují turisté. Lze se ale vydat i o pár kilometrů dál. Pěšky či na kole.

letovisko Albena

Na jihu vytéká z přírodní rezervace Baltata říčka Batova. Její malebné břehy jsou pastvou pro oči. Zajímavým místem je přírodní oblast Baltatadenský les. Kdo nemá all inclusive a chce ušetřit na jídle, udělá si tříkilometrový výlet do městečka Kranevo. Tam je řada levnějších restaurací se stejně chutným jídlem.

přírodní rezervace Baltata

Letovisko Albena vyhledávají i golfisté a tenisté

Středověký hrad s pětiúhelníkovým půdorysem stojí v blízkém Obročišti. Mezi nejvyhledávanější památky patří Kamenný les (Pobiti Kamani), rozkládající se cca 50 minut jízdy od Albeny. Na vyprahlém území se až do výšky několika metrů tyčí pozoruhodné kamenné sloupy.

Pobiti Kamani neboli Kamenný les

Zaujme i klášter Aladža (Aladzha) vytesaný do skály. Pokud by bylo náhodou zataženo, lze si půjčit kola a zajet do města Varna na návštěvu delfinária, kde si děti užijí skvělou vodní show.

skalní klášter Aladža

Abychom nezapomněli, Albena je vyhlášeným centrem sportu. Kromě všech možných atrakcí včetně paraglidingu a parasailingu jsou tu hřiště na tenis, volejbal (i beach) a basket. Nechybí ani golfový areál nebo půjčovna kol. Mimochodem – jedná se o třetí největší letovisko v Bulharsku.

paragliding nad letoviskem Albena


Agadir: Procházka po pobřežním pokladu Maroka

Kefalonie: Řecký ostrov s okouzlující přírodou

Mohlo by vás zajímat

Adrenalinové výlety do divoké přírody

Bulharsko: Adrenalinové výlety do divoké přírody

Bulharsko – zlatý poklad Černomoří láká každoročně řadu turistů kromě dlouhých pláží se zlatavým pískem také na jedinečnou balkánskou přírodu. Odvezte si ze své letní dovolené adrenalinový zážitek a vydejte se s CK Blue Style za dobrodružstvím. Vyberte si z naší pestré nabídky SAFARI výletů, na které můžete vyrazit téměř odkudkoliv. Share Tweet Email

Číst více

Dovolená s přáteli, partnerkou či partnerem

Dovolená s přáteli, partnerkou či partnerem? Vyzkoušejte hotely pouze pro dospělé!

Co jsou „hotely pouze pro dospělé“ a kde je najdete? Jaké výhody má dovolená v takovém typu hotelu? To vše vám prozradíme v tomto článku! Share Tweet Email

Číst více

Cestovní adaptéry – kam si vzít jaký adaptér?

Jiný kraj, jiný mrav – tato krátká věta mnohdy bývá vůbec prvním impulsem, který nás vede k tomu, abychom opustili pohodlí svých domovů a pustili se do poznávání vzdálených zemí a lidí, kteří je obývají. Share Tweet Email

Číst více