Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

11. 2. 2021DestinaceŘeckoRhodosTipy na výlety

Turistická sezóna na řeckém ostrově Rhodos trvá od května do října. Pokud se sem vydáte v létě, zejména o prázdninách, můžete si udělat skvělý výlet do Petaloudes neboli Údolí motýlů. Nadšeni budou všichni ti, které přitahuje příroda a baví pěší turistika. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však ukážou jen někteří z nich.

Údolí motýlů se nalézá v severní části ostrova Rhodos, cca 20 km od letoviska Ialyssos – Ixia, stejně daleko je to z letoviska Kolymbia. Populární Faliraki je vzdáleno přibližně 25 km. Pokud přijedete autem, k dispozici je několik parkovišť. Pravidelně sem zajíždí i autobusová doprava.

cedule v Petaloudes

Přástevníky přitahuje voňavá pryskyřice

Jak vlastně Petaloudes u vesnice Epano Kalamonas vypadá a co všechno tam lze zažít? Jedná se o úzké, zhruba 5 km dlouhé zelené údolí, vytvořené říčkou Pelekanos. Ta na rozdíl od řady jiných rhodských toků nikdy nevysychá. Díky tomu se zde udržuje chladné a vlhké mikroklima, příjemně kontrastující s horkým a suchým vnitrozemím ostrova.

Na několika místech se můžete kochat pohledem na tůňky a na menší, avšak atraktivní a poměrně fotogenické vodopády. Všude je spousta zeleně a skalních útvarů. Málokoho by napadlo, že něco takového je na Rhodosu k vidění.

vodopád v Údolí motýlů na řeckém ostrově Rhodos

Poněvadž jde o chráněné území a zároveň o turistickou atrakci, jsou zde uměle vybudované kamenné chodníky s dřevěným zábradlím a také lávky umožňující přejít přes řeku suchýma nohama.

Hlavním důvodem, proč do Petaloudes jezdí i ti, co jinak procházkám v přírodě příliš neholdují, jsou motýli druhu přástevník kostivalový. Ti se sem uchylují v době páření, tedy od června do půlky září. Mimochodem – z celého Řecka se vyskytují pouze na Rhodu.

A proč právě tady? Podle všeho je do Údolí motýlů láká zlatavá pryskyřice stromů druhu ambroň východní (Liquidambar orientalis), voní totiž po vanilce.

motýli v Petaloudes

Během spánku vypadají nenápadně

Jak jste si možná všimli, případně se dočetli na internetu, v Česku motýlů nápadně ubylo. Louka, na níž nepoletovalo hned několik desítek druhů, byla kdysi nezajímavá. V současné době jsme nadšení, když spatříme alespoň jednoho běláska nebo babočku. V Petaloudes je motýlů spousta, ale dříve jich tu poletovalo podstatně víc. Na vině jsou proudy návštěvníků, kteří je ruší a tím pádem vyhánějí. Je však pravdou, že pandemie koronaviru počet turistů mířících na Rhodos značně omezila a motýli tak mají (dočasně) větší klid.

Zajímavostí je, že přástevníci jsou ve skutečnosti můry, aktivní v noci. Přes den spící hejna obalují celé kmeny stromů a kameny, je to vskutku nevšední podívaná!

Přástevníci mají oranžová křídla se čtyřmi černými skvrnami. Ta jsou však vidět pouze při letu. Pokud motýli sedí a spí, jsou nenápadní a téměř splývají s pozadím. Někteří návštěvníci Údolí motýlů je schválně polekají, aby vzlétli, například tleskáním nebo máváním. I z tohoto důvodu se počet motýlů přebývajících zde každoročně snižuje.

Údolí motýlů aneb Petaloudes

Nemají totiž žaludek a v období od května až do října nejedí. Přežívají pouze z energie, kterou si nastřádali z předešlého vývojového stadia housenek. Vyrušení návštěvníky pro ně představuje zbytečnou spotřebu cenné energie.

V září se motýli rozletí po celém ostrově, aby nakladli vajíčka. V dubnu se z nich vylíhnou larvy, ty se v květnu zakuklí. Začátkem června kukly popraskají a vyletí z nich nová generace přástevníků, aby se celý cyklus mohl opakovat.

lávka přes říčku Pelekanos

Petaloudes láká také do muzea

Pro návštěvníky je přístupná přibližně kilometr dlouhá část Údolí motýlů, kudy vede poznávací stezka. Na jejím horním konci stojí klášter Kalopetra z roku 1784. Odsud je nádherný výhled do celého kraje, na Egejské moře a za dobré viditelnosti až k břehům Turecka. Na dolním konci přístupné části se ve zrekonstruovaném italském domě ze 30. let 20. století nachází přírodovědné muzeum, přibližující faunu a flóru v Petaloudes. Ve speciálním oddělení můžete sledovat líhnutí motýlů z kukel.

stezka v Petaloudes

Vstupné do Petaloudes, jež je rozdělené na dvě části silnicí, činí 5 eur (děti do 12 let zdarma) a zahrnuje i návštěvu muzea. Občerstvit se můžete v příjemné taverně, kde servírují například velmi chutné špagety a musaku připravovanou v peci vytápěné dřevem. Samozřejmě nechybí ani prodejna suvenýrů.

Údolí motýlů je otevřené denně od 8 do 19 hodin a lze ho projít dvěma směry. Buď začnete u dolního vstupu u muzea a budete pokračovat vzhůru, anebo do Petaloudes vstoupíte na horním konci u kláštera Kalopetra a půjdete směrem dolů.

klášter Kalopetra

Klikatá stezka je v některých úsecích obtížněji schůdná, tudíž se doporučuje pevná obuv. Zvýšená opatrnost je nezbytná zejména na žebříku a schůdcích kolem vodopádu – mohou být kluzké. Navzdory tomu zvládnou Údolí motýlů projít i menší děti, cesta však není vhodná pro výlet s kočárkem. Podél stezky jsou rozmístěny dřevěné lavičky, na nichž si můžete odpočinout, občerstvit se a pokochat pohledem do okolí.

lavičky v Údolí motýlů na Rhodosu

Port Ghalib

Port Ghalib: Nejživější letovisko v egyptské destinaci Marsa Alam

Šopský salát

Šopský salát: Bulharské národní jídlo, které je jedinečné díky sýru Sirene

Mohlo by vás zajímat

Sharjah

Sharjah: Arabský emirát, jehož symbolem je otevřený Korán

Kdykoliv během roku můžete prožít dovolenou ve Spojených arabských emirátech, a to nejen v Dubaji. Kromě ní se nabízí dalších šest emirátů – Ras Al Khaimah, Fujairah, Abu Dhabi, Umm Al Quwain, Ajman a Sharjah. Proč se vydat právě do posledně jmenovaného? Emirát Sharjah (česky Šardžá) vyhledávají turisté toužící zejména po odpočinku. Na své si […]

Číst více

Bellver: Gotický hrad na ostrově Mallorca skýtá víc než jedinečný výhled

Dovolenou na španělském ostrově Mallorca je skvělé spojit s návštěvou hlavního města Palma de Mallorca. Nakoupíte tam suvenýry, posedíte v kavárně či restauraci, pokocháte se pohledem na královský palác Almudaina či katedrálu Panny Marie. A když se vydáte 3 km směrem na západ, narazíte na majestátní hrad Bellver, stojící na 112 metrů vysokém zalesněném kopci. Share […]

Číst více

Heraion

Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

Pokud se rozhodnete prožít dovolenou na řeckém ostrově Samos, můžete si udělat pohodový výlet. Možností je celá řada – záleží na tom, zda vás láká koupání na téměř opuštěné pláži, nákupy nebo třeba památky. Milovníci historie si rozhodně nenechají ujít Heraion na Samu. Jedná se o ruiny jednoho z největších chrámů starověkého Řecka. Název napovídá, […]

Číst více