Dolmades: Tradiční řecké jídlo, jež tvoří vinné listy, rýže a zelenina

23. 2. 2021DestinaceŘeckoReceptyChutě světa

Dovolená v Řecku je hlavně o pohodě, přírodě, nádherně čistém moři, antických památkách a vynikající gastronomii. Během pobytu v této oblíbené zemi patrně narazíte na pokrm zvaný dolmades (neboli dolma). Je celý zelený a na první pohled tak trochu tajemný. Jedná se o vinné listy plněné rýží a zeleninou, výjimečně i masem.

Ať už se vydáte na ostrov Kos, Rhodos, Kréta, Zakynthos, Samos, Korfu či Kefalonie, všude si lze na dolmades pochutnat. Pravděpodobně vám toto jídlo nabídnou v hotelové restauraci, případně si ho můžete objednat v nedaleké taverně. Vzhledem k tomu, že obsahuje snadno dostupné suroviny, jeho cena je ve většině případů nízká.

řecké jídlo dolmades

Předkrm může být i studený

Dolma je turecké slovo, které znamená „plnit“. Už ve starověkém Řecku lidé s oblibou konzumovali plněné listy. Avšak dolmades tak, jak je známe dnes, nejspíš vznikly v pozdním středověku v Konstantinopoli. Název dolma se ujal za turecké nadvlády a správně by se měl používat výhradně pro plněnou zeleninu. Pro listy by měl platit název sarma, ale ten je v současnosti vyhrazen jen pro plněné zelné listy.

Dolmades se servírují teplé i za studena. Studená verze zpravidla neobsahuje maso, podává se spíše jako předkrm – s česnekovo-jogurtovou omáčkou. Teplé dolmades představují hlavní jídlo. Obecně platí, že řecké speciality jsou velmi chutné a obvykle i zdravé. Jestliže umíte alespoň trochu vařit, můžete si dolmades připravit doma. Přinášíme recept na českou verzi této pochoutky, která se zavděčí i jedincům, co si úzkostlivě hlídají postavu.

příprava dolmades

Recept na dolmades pro 4 osoby

Příprava pokrmu dolmades vyžaduje následující ingredience:

 • 20 vinných listů
 • 300 gramů rýže
 • cibuli
 • čerstvé bylinky (mátu, kopr, oregano)
 • olivový olej
 • citron
 • bílý řecký jogurt
 • sůl a pepř

Příprava

 1. Listy vinné révy spaříme vroucí vodou a necháme okapat.
 2. Rýži zalijeme vodou, osolíme a povaříme cca 10 minut.
 3. Scedíme a následně přidáme nakrájenou cibuli, pepř a nasekané bylinky.
 4. Na dlaň nebo na podložku pokaždé položíme list vinné révy žilnatinou nahoru. Odstraníme stopku a na širší okraj dáme doprostřed trochu náplně.
 5. Kraje překlopíme přes náplň a vytvoříme závitek. Po naplnění na závitky vymačkáme šťávu z citronu.
 6. Do nízkého hrnce nalijeme trochu oleje, závitky položíme těsně k sobě. Přidáme vodu, aby dosahovala až po okraj závitků. Zakryjeme pokličkou a na mírném plameni necháme podusit 20–30 minut.
 7. Dolmades podáváme s jogurtovým dresinkem a klidně i s pečivem.

Přejeme dobrou chuť!

dolma s pečivem a dresinkem

Španělská šunka a jiné delikatesy

Španělská šunka a jiné delikatesy aneb věděli jste, že se vám stýská po Mallorce?

Pomorie: Bulharské letovisko, jež se zavděčí i náročným dovolenkářům

Pomorie

Mohlo by vás zajímat

SOHO

Fotoreportáž: Čtvrť SOHO Square v egyptském městě Sharm El Sheikh

Láká vás dovolená v Egyptě? Hurghada a Marsa Alam jsou fajn, ale je tu ještě jedna varianta – Sharm El Sheikh. Tato destinace se rozprostírá na jihu Sinajského poloostrova a má vlastní mezinárodní letiště. Budete-li pobývat v letoviscích Nabq Bay, Ras Nasrani, Sharks Bay, Naama Bay nebo Ras Um El Seid Hills, neváhejte si udělat […]

Číst více

Hotel Fiesta Beach 4

Richieho fotoreportáž: Hotel Fiesta Beach 4*+ na ostrově Djerba

Uvažujete o dovolené na největším tuniském ostrově Djerba? Výběr hotelu vám možná usnadní fotoreportáž, kterou pro vás připravil náš cestovatel Richie. Čtyři dny pobýval – společně s několika kolegy – v hotelu Fiesta Beach 4*+, nalézajícím se na severovýchodním pobřeží a vzdáleném zhruba 25 km od letiště. Měl tedy dostatek času na to, aby otestoval […]

Číst více

Plavba po Nilu

Egypt je rájem pro každého, kdo si chce užít rozmanitou dovolenou se vším všudy a v případě tohoto poznávacího zájezdu to platí dvojnásobně. Skoro se nechce věřit, že během jednoho týdne můžete zažít tolik nádherných okamžiků, spatřit tolik zajímavých míst a mezitím si dopřát i čas pro dokonalý odpočinek. V tomto článku pro vás máme […]

Číst více