Sv. Konstantin a Helena: Nejstarší bulharské letovisko leží u města Varna

17. 2. 2021DestinaceVarnaBulharskoTipy na výlety

Šopský salát nejspíš dobře znáte. Jeho recept vznikl kolem roku 1955 v letovisku Družba, které se v současnosti jmenuje Sv. Konstantin a Helena. To se pyšní nejen komfortními hotely a písčitými plážemi, ale také téměř ideální polohou. Rozprostírá se pouhých 6 km od města Varna a 18 km od mezinárodního letiště. Čím je toto městečko zajímavé a proč lidé tráví letní dovolenou právě tady?

Jízda autobusem nebo autem z letiště trvá přibližně půl hodiny. A let z Prahy zabere pouhé dvě hodiny, tudíž se k Černému moři dostanete velmi rychle. Tím však výčet výhod letoviska Sv. Konstantin a Helena, obklopeného přírodou, nekončí!

letovisko Sv. Konstantin a Helena u města Varna

Sanatorium nahradily moderní hotely

Sv. Konstantin a Helena je nejstarší bulharské letovisko na pobřeží Černého moře. Vzniklo v roce 1946, původně zde postavili sanatorium pro pacienty s tuberkulózou. Nyní tu spatříme především velké hotelové komplexy, ale samozřejmě i několik menších. Středisko nejčastěji vyhledávají rodiny s dětmi, z nostalgie se sem rádi vracejí senioři.

hotel Azalia v Bulharsku

A neutratí tady ani moc peněz, pokud to ovšem nemají vyloženě v plánu. Nízké ceny v obchodech a většině restaurací totiž přetrvávají, respektive nerostou nikterak závratně. Existují sice podniky, kde si trochu připlatíte, ale není jich mnoho. A najdete je spíše ve velkých a rušných letoviscích, kam se neustále sjíždějí party mladých lidí, což není případ městečka Sv. Konstantin a Helena.

hotelová restaurace

To si – s výjimkou nové hotelové zástavby u pláže – zachovává svoji původní tvář. Ostatně jako mnohá další místa v zemi. Zato úroveň služeb v Bulharsku se rok od roku zlepšuje.

hotel Palace Sunny Day v letovisku Sv. Konstantin a Helena

K výletu svádí Aladzha i Kamenný les

Někteří jednotlivci a páry vyhledávají ubytování s polopenzí, poněvadž hodlají vyrážet na výlety či na vzdálenější pláže. Možností je mnoho – město Varna, skalní klášter Aladzha, Pobiti Kamani neboli Kamenný les, přírodní rezervace Baltata, palác Evksinograd či blízká letoviska Zlaté Písky, Kranevo, Albena a Balčik s velkou botanickou zahradou.

rodinný pokoj v hotelu Marina Sunny Day v letovisku Sv. Konstantin a Helena

Praktický režim all inclusive ocení hlavně rodiny s dětmi, jež si bohatě vystačí s přilehlou písčitou pláží s pozvolným vstupem do moře, hotelovými bazény, hřišti včetně dětského a procházkami do městečka.

vnitřní bazén v hotelu Palace Sunny Day nedaleko města Varna

Hotelů, v nichž lze prožít pohodovou a bezstarostnou dovolenou, je v letovisku Sv. Konstantin a Helena hned několik. Častokrát v nich nechybí ani wellness a fitness, případně balneologické centrum. Ostatně – některé vidíte alespoň částečně na fotografiích, které jsou součástí tohoto článku.

SPA hotelu Azalia

Centrum městečka Sv. Konstantin a Helena je – převážně večer – plné života. Levně se tu najíte a napojíte, pivo stojí zhruba stejně jako v České republice. Narazíte na mnoho stánků, obchůdků, restaurací, kolotočů, sem tam projede i dětský vláček. Zdejší zmrzlina je vynikající, zaplatíte za skutečnou váhu, nikoliv za každý kopeček. Cenově výhodné jsou i suvenýry – především dámy ocení kosmetiku z proslulé bulharské růže, ale také šaty, umělecké předměty či lahodné víno.

letecký pohled na hotel Azalia a jeho okolí

Sv. Konstantin a Helena ukrývá sirný pramen

Letovisko Sv. Konstantin a Helena bylo nazváno podle ortodoxního kláštera ze 16. století. Stojí v centru, avšak méně pozorní chodci projdou kolem něj bez povšimnutí. Tak trochu totiž splývá s okolními stavbami. Je menší, ale zato architektonicky přitažlivý. Další atrakcí je sirný pramen, který má přibližně 46 °C. Poblíž hlavní pláže Sahara vytéká z roury přímo do přírodního bazénku.

klášter Sv. Konstantin a Helena

Největším lákadlem je samozřejmě Černé moře, které je v této části Bulharska čisté a průzračné. Vyskytují se zde menší průhledné medúzy, ale nejsou žahavé. Na bezpečnost a pořádek na pláži dohlížejí plavčíci, k problémům však běžně nedochází. Za poplatek si lze zapůjčit vodní skútr nebo šlapadlo. Někdo se raději nechá táhnout za člunem na vodních lyžích nebo se posadí na nafukovací banán.

bazén a pláž u bulharského hotelu Marina Sunny Day

Co se týče praktických informací – do Bulharska můžete vycestovat klidně jen s občanským průkazem. Národní měnou je bulharský lev (BGN), který se dělí na 100 stotinek. Jeden lev je přibližně 13 Kč. Na mnoha místech lze platit kartou, bankomatů je rovněž dostatek, ale můžete si přivézt eura nebo dolary a směnit je v letovisku na místní měnu.

Zmarlika Jidášova neboli Jidášův strom v letovisku Sv. Konstantin a Helena

Když vystoupíte z letadla a zapnete mobil, uvědomíte si, že v Bulharsku je v létě o hodinu více než v Česku. Domluvíte se tu i anglicky, rusky, částečně česky a německy. Nezapomeňte ochutnat výtečný šopský salát, studenou polévku tarator, hlavní pokrm džuveč a pivo Zagorka nebo Kamenitza…

hotel Astor Garden v letovisku Sv. Konstantin a Helena

Porto Timoni

Porto Timoni: Dvojitá pláž, která je přírodní ozdobou ostrova Korfu

Mahdia: Proslulé tuniské město, na které navazuje oblíbené letovisko

Mahdia

Mohlo by vás zajímat

Potami

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Poletíte s CK Blue Style na řecký ostrov Samos? Dovolená strávená v hotelovém areálu a jeho blízkém okolí bude samozřejmě fajn, ale proč se během pobytu nevydat na výlet? Možností je vícero, stačí otevřít informační obálku, kterou dostanete po příletu, a následně se dohodnout s česky hovořícím delegátem. Na řadu míst se můžete vypravit sami […]

Číst více

Cestovní adaptéry – kam si vzít jaký adaptér?

Jiný kraj, jiný mrav – tato krátká věta mnohdy bývá vůbec prvním impulsem, který nás vede k tomu, abychom opustili pohodlí svých domovů a pustili se do poznávání vzdálených zemí a lidí, kteří je obývají. Share Tweet Email

Číst více

10 nejlepších řeckých pláží

10 nejlepších řeckých pláží: Balos, Navagio i Tsambika

Vybrat nejkrásnější pláže v zemi, která se pyšní jedenáctým nejdelším pobřežím na světě a stovkami pláží oceněných Modrou vlajkou, není vůbec jednoduchým úkolem. Přesto jsme se pokusili a zvolili 10 nejlepších, jež zkrátka musíte alespoň jednou za život navštívit. Share Tweet Email

Číst více