Šopský salát nejspíš dobře znáte. Jeho recept vznikl kolem roku 1955 v letovisku Družba, které se v současnosti jmenuje Sv. Konstantin a Helena. To se pyšní nejen komfortními hotely a písčitými plážemi, ale také téměř ideální polohou. Rozprostírá se pouhých 6 km od města Varna a 18 km od mezinárodního letiště. Čím je toto městečko zajímavé a proč lidé tráví letní dovolenou právě tady?
Jízda autobusem nebo autem z letiště trvá přibližně půl hodiny. A let z Prahy zabere pouhé dvě hodiny, tudíž se k Černému moři dostanete velmi rychle. Tím však výčet výhod letoviska Sv. Konstantin a Helena, obklopeného přírodou, nekončí!
Sanatorium nahradily moderní hotely
Sv. Konstantin a Helena je nejstarší bulharské letovisko na pobřeží Černého moře. Vzniklo v roce 1946, původně zde postavili sanatorium pro pacienty s tuberkulózou.
Nyní tu spatříme především velké hotelové komplexy, ale samozřejmě i několik menších. Středisko nejčastěji vyhledávají rodiny s dětmi, z nostalgie se sem rádi vracejí senioři.
A neutratí tady ani moc peněz, pokud to ovšem nemají vyloženě v plánu. Nízké ceny v obchodech a většině restaurací totiž přetrvávají, respektive nerostou nikterak závratně. Existují sice podniky, kde si trochu připlatíte, ale není jich mnoho. A najdete je spíše ve velkých a rušných letoviscích, kam se neustále sjíždějí party mladých lidí, což není případ městečka Sv. Konstantin a Helena.
To si – s výjimkou nové hotelové zástavby u pláže – zachovává svoji původní tvář. Ostatně jako mnohá další místa v zemi. Zato úroveň služeb v Bulharsku se rok od roku zlepšuje.
K výletu svádí Aladzha i Kamenný les
Někteří jednotlivci a páry vyhledávají ubytování s polopenzí, poněvadž hodlají vyrážet na výlety či na vzdálenější pláže. Možností je mnoho – město Varna, skalní klášter Aladzha, Pobiti Kamani neboli Kamenný les, přírodní rezervace Baltata, palác Evksinograd či blízká letoviska Zlaté Písky, Kranevo, Albena a Balčik s velkou botanickou zahradou.
Praktický režim all inclusive ocení hlavně rodiny s dětmi, jež si bohatě vystačí s přilehlou písčitou pláží s pozvolným vstupem do moře, hotelovými bazény, hřišti včetně dětského a procházkami do městečka.
Hotelů, v nichž lze prožít pohodovou a bezstarostnou dovolenou, je v letovisku Sv. Konstantin a Helena hned několik.
Častokrát v nich nechybí ani wellness a fitness, případně balneologické centrum. Ostatně – některé vidíte alespoň částečně na fotografiích, které jsou součástí tohoto článku.
Centrum městečka Sv. Konstantin a Helena je – převážně večer – plné života. Levně se tu najíte a napojíte, pivo stojí zhruba stejně jako v České republice. Narazíte na mnoho stánků, obchůdků, restaurací, kolotočů, sem tam projede i dětský vláček. Zdejší zmrzlina je vynikající, zaplatíte za skutečnou váhu, nikoliv za každý kopeček. Cenově výhodné jsou i suvenýry – především dámy ocení kosmetiku z proslulé bulharské růže, ale také šaty, umělecké předměty či lahodné víno.
Sv. Konstantin a Helena ukrývá sirný pramen
Letovisko Sv. Konstantin a Helena bylo nazváno podle ortodoxního kláštera ze 16. století. Stojí v centru, avšak méně pozorní chodci projdou kolem něj bez povšimnutí. Tak trochu totiž splývá s okolními stavbami. Je menší, ale zato architektonicky přitažlivý. Další atrakcí je sirný pramen, který má přibližně 46 °C. Poblíž hlavní pláže Sahara vytéká z roury přímo do přírodního bazénku.
Největším lákadlem je samozřejmě Černé moře, které je v této části Bulharska čisté a průzračné. Vyskytují se zde menší průhledné medúzy, ale nejsou žahavé. Na bezpečnost a pořádek na pláži dohlížejí plavčíci, k problémům však běžně nedochází. Za poplatek si lze zapůjčit vodní skútr nebo šlapadlo. Někdo se raději nechá táhnout za člunem na vodních lyžích nebo se posadí na nafukovací banán.
Co se týče praktických informací – do Bulharska můžete vycestovat klidně jen s občanským průkazem. Národní měnou je bulharský lev (BGN), který se dělí na 100 stotinek. Na mnoha místech lze platit kartou, bankomatů je rovněž dostatek, ale můžete si přivézt eura nebo dolary a směnit je v letovisku na místní měnu.
Když vystoupíte z letadla a zapnete mobil, uvědomíte si, že v Bulharsku je v létě o hodinu více než v Česku. Domluvíte se tu i anglicky, rusky, částečně česky a německy. Nezapomeňte ochutnat výtečný šopský salát, studenou polévku tarator, hlavní pokrm džuveč a pivo Zagorka nebo Kamenitza…
Mohlo by vás zajímat
10. díl
Jak se z individuální cestovatelky stane spokojená klientka cestovní kanceláře? Jaké okolnosti k tomu vedou a jaké výhody to s sebou přináší? To se dozvíte od hosta pořadu Experti na cestách, kterým je Lea Siekel, finalistka soutěže MasterChef Česko. Share Tweet Email
Fotoreportáž: Romantika na ostrově Svaté Anastázie v Bulharsku
Nachází se jen 6,5 kilometrů od Burgasu, jeho rozloha činí pouhých 0,01 km2, přezdívalo se mu Bolševik a najdete na něm jediný ostrovní klášter v Bulharsku. Vydejte se s námi na prohlídku jediného obydleného ostrova v bulharském Černomoří a poznejte romantický ostrov Svaté Anastázie. Share Tweet Email
Katar: Země, kde si zloději nedovolí krást
Je ironií osudu, že o nezávislém arabském emirátu Katar se většina našich obyvatel dozvěděla až po soudní kauze prince Sáního, týkající se jeho slabosti pro mladičké dívenky, které si u nás kupoval jako housky na krámě… Share Tweet Email