Dovolená v Ras Al Khaimah: Navštivte perlovou farmu Suwaidi

13. 11. 2023Ras Al KhaimahDestinaceSpojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty a zejména Ras Al Khaimah mají mimořádnou tradici lovců perel, která se datuje více než 7 tisíc let do minulosti. Tomuto řemeslu se zde dařilo zejména ve 12. století a emirát se díky němu stal jedním z nejrušnějších obchodních přístavů v regionu. Pokud přemýšlíte, co navštívit v Ras Al Khaimah, Suwaidi je pro vás skvělou volbou!

Perlová farma Suwadi se nachází v Al Rams, nejsevernější oblasti emirátu Ras Al Khaimah. V rámci její prohlídky si můžete vyslechnout celou řadu zajímavých informací o historii lovu perel a jejich pěstování. Jedná se zkrátka o skvělou příležitost pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco víc o tradičním řemesle perlolovců a historii Spojených arabských emirátů.

Historie lovu perel

Lov perel je dodnes považován za jednu z nejcennějších tradic Spojených arabských emirátů a v minulosti byl hlavním zdrojem jejich bohatství. Nejstarší zaznamenaná perla pochází z území dnešního Abu Dhabi a je stará přibližně 8 000 let.

Celé generace zdejších obyvatel se kdysi potápěly pro tyto poklady moře. Každý člen posádky měl na lodi jasně určenou pozici a cizincům byl vstup na palubu až na výjimky zakázán. Lovci při ponorech používali skřipce na nos ze želvoviny a zacpávali si uši voskem.

Dnes už je toto riskantní řemeslo v podstatě minulostí, perly se nyní pěstují uměle. Tento drahocenný vývozní artikl navíc ve 20. století vystřídala ropa. I tak na perlovou farmu Suwaidi, jež je jednou z nejcennějších atrakcí Spojených arabských emirátů, míří mnoho turistů a dokonce také místních, kteří se o této části historie chtějí něco dozvědět nebo si ji připomenout. 

Abdulla Al Suwaidi, majitel perlové farmy, vzdal jejím otevřením hold tomuto dlouhověkému řemeslu i svému zesnulému dědečkovi, kterého jako kluk při lovu perel s úžasem pozoroval. Má opravdu rozsáhlé vědomosti o lovu i pěstování těchto malých drahocenností, jež jsou opředeny řadou příběhů.

Prohlídka perlové farmy

Pokud budete svou dovolenou trávit v emirátu Ras Al Khaimah, můžete se v rámci organizovaného výletu vypravit za návštěvou rodinné perlové farmy Suwaidi. Vstříc ojedinělému zážitku s historickým nádechem poplujete na tradiční rybářské loďce a po cestě budete mít možnost pozorovat mangrovy a při troše štěstí i velbloudy či plameňáky. Exkurze je tak zajímavá hned od začátku.

Na pontonu, na kterém se perlový ráj nachází, na vás čeká poutavá přednáška a ukázky, během kterých se seznámíte s historickým významem lovení perel. Vyslechnete si také řadu zajímavých příběhů a nahlédnete do života lovců perel i do aktuálního procesu pěstování těchto malých lesklých kuliček.

Dozvíte se například to, že místní farmáři dokážou vypěstovat až 14 odstínů perel různých velikostí a tvarů, nebo podle čeho se perly rozdělují do kategorií a jak se dá určit jejich kvalita. Uvidíte jedinečné techniky, jež se při lovu používaly i to, jak se perly pěstují dnes.

Vrcholem prohlídky je možnost zkusit vlastní štěstí –⁠ zalovit si v akváriu s ústřicemi a vytáhnout si vlastní kousek. Místní zkušení pracovníci vám pak váš úlovek otevřou a společně zjistíte, zda patříte mezi šťastlivce, kteří našli svou vlastní arabskou perlu. Všichni zájemci si samozřejmě mohou zakoupit nějaký suvenýr, například v podobě okouzlujícího šperku.

Perlová farma Suwaidi je jediná ve Spojených arabských emirátech, která místo divokých ústřic využívá přirozeně pěstované a ručně vysazené ústřice. To v konečném důsledku přispívá k místnímu hospodářskému rozvoji a ochraně životního prostředí v Ras Al Khaimah. Navíc farma nepoužívá ke sklizni perel žádné stroje a je poháněná solárními panely, což podporuje využívání obnovitelné energie. 

Pokud přemýšlíte, co navštívit v Ras al Khaimah, perlová farma Suwaidi v Ras Al Khaimah je skutečně jedinečným kulturním zážitkem a přitahuje návštěvníky z celého světa. Nenechte si ji proto ujít ani vy!

BONUS: Reportáž z prohlídky

Na konec pro vás máme takový malý bonus, a to speciál pořadu Experti na cestách, ve kterém se s námi můžete podívat do emirátu Ras Al Khaimah a navštívit v několika minutách i zmíněnou perlovou farmu a osahat si zde kus podmořského světa.

Co si nenechat utéct na kapverdském ostrově Sal

Dovolená na Kapverdách: Co si nenechat utéct na ostrově Sal

Dovolená na Seychelách –⁠ 5 důvodů, proč objevit „Zem věčného léta“

5 důvodů, proč se vypravit na Seychely

Mohlo by vás zajímat

Abu Dhabi

Abu Dhabi: Pět zajímavých míst, která jsou součástí tohoto emirátu

Spojené arabské emiráty – to není jenom Dubaj, ale také Ras Al Khaimah, Fujairah, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain a Abu Dhabi. Tento největší emirát tvoří stejnojmenné město, dále Východní region s jeho hlavním městem Al Ain a Západní region, který se skládá z několika vesniček a správního střediska Madinat Zayed. Pokud budete trávit dovolenou […]

Číst více

Experti na cestách: 26. díl

Experti na cestách: 26. díl

Chcete dovolenou prožít přesně podle svých představ? S CK Blue Style si můžete vytvořit dovolenou na míru! V dnešním díle Expertů na cestách o tom mluvila Lenka Pátek, obchodní ředitelka zmíněné cestovní kanceláře. Zároveň jsme s ní probrali, co lze vidět v oblíbeném krétském regionu Chania a na malebném ostrově Kypr, i zda je na […]

Číst více

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a... kočky?

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a… kočky?

Sluníčko, průzračné moře a nádherné písčité pláže na Kypru asi jen tak někoho nepřekvapí, ale tento překrásný ostrov má navíc ještě jednu zcela zvláštní devizu. Má to čtyři nohy, dvě uši, jeden ocásek a rádo se to s půvabem a ladností povaluje na vyhřátých zápražích, lavičkách a okrajích kašen. Hádejte, co je to? Share Tweet […]

Číst více