Zvyky, tradice a pověry antického Řecka

Zvláštní zvyky a tradiceDestinaceŘecko

Ačkoli je dnes Řecko především vyhledávanou turistickou destinací, věříme, že malá exkurze do minulosti našim čtenářům neuškodí! Pojďme se tedy nyní společně podívat na některé zvláštní zvyky, tradice a pověry antického Řecka, které nám přiblíží, v jakém že to světě dávní Řekové vlastně žili.

Je známým faktem, že antický svět byl doslova protkán různými kouzly a mýty. Staří Řekové navíc ovládali opravdu velkou část světa, takže se v jejich kultuře mísily vlivy všemožných civilizací evropského, asijského i afrického kontinentu. Není se tedy čemu divit, že z tohoto podhoubí vyrostly některé skutečně zvláštní zvyky, tradice a pověry.

Kouzelný pot, který vyléčí všechny neduhy

Je tomu opravdu tak, Řekové kdysi skutečně věřili, že pot má magické léčivé účinky, které vyřeší téměř každý neduh. Nešlo však jen tak o ledajaký pot, ale o ten dávných účastníků Olympijských her. Ti během svých klání účinkovali v souladu s tehdejším zvykem nazí, potřeni jen olivovým olejem. A byla to právě směs oleje a potu, který v zápřahu svých sportovních snah pod sálajícím řeckým sluncem vyloučili, jíž byly připisovány výše zmíněné účinky.

Poptávka po této směsi, které se říkalo gloios, byla tak velká, že si z ní někteří antičtí podnikavci rozhodli udělat výnosný byznys. Po skončení každého olympijského klání tak pověření otroci za pomoci speciálních stěrek stírali gloios do charakteristických lahviček, ve kterých byl následně za vysoké částky prodáván.

Mykonos: Láká vás dovolená u moře v rodišti upírů?

Ostrov Mykonos dnes známe především jako párty ostrov, kam se sjíždějí mladí lidé z celého světa, aby tančili na jeho plážích a naplno si užívali nevázané středomořské pohody. Leckomu se tedy může zdát nepravděpodobné, že právě zde bylo podle pověsti rodiště děsivých vrykolakes, tedy jakýchsi oživlých mrtvol.

Tyto bájné nestvůry v noci opouštěly své hroby a klepaly na dveře příbytků svých vyhlédnutých obětí, zatímco nahlas vyslovovaly jejich jméno. Pokud na první zaklepání nepřišla žádná odpověď, šly o dům dál. Pokud však rozespalá oběť na volání a klepání odpověděla, byla zabita a pár dní poté taktéž proměněna ve vrykolakes.

Do dnešních dnů někteří Řekové, zejména ve vesnicích, neodpovídají na první zaklepání na dveře jejich příbytků.

Hérostratos? Takové hezké jméno!

Nikoli však v antickém Řecku poté, co v roce 356 př. n. l. jeden takový Hérostratos zapálil Artemidin chrám v Efesu. Jeho jedinou motivací k tomuto činu navíc bylo podle jeho vlastních slov získání slávy. Jakmile jeho úmysl vyšel najevo, bylo rozhodnuto, že jeho jméno bude vymazáno z historie a dokonce jen pouhá zmínka o něm byla po mnoho let trestána smrtí.

Událost však z kolektivní paměti Řeků samozřejmě nezmizela a poté, co ji historik Theopompos z Chiu společně s Hérostratovým jménem zmínil ve svém díle o historii Řecka zvaném Hellenica, Hérostratova touha po věčné slávě došla naplnění. Jako další upomínku na jeho čin máme dokonce dodnes i psychologický termín hérostratovský komplex, který označuje chorobnou touhu stát se slavným za každou cenu.

Nechcete otěhotnět, dámy? Stačí kýchnout!

Předesíláme, že ač to tak na první pohled nemusí vypadat, nejedná se v tomto případě o žádnou babskou pověru, ale o radu pocházející přímo z pera renomovaného lékaře. Soranus z Efesu sice žil v 1. století n. l., ale o jeho erudici v lékařském odvětví gynekologie tehdy nemohlo být sporu. Jeho čtyřsvazkové pojednání o této vědě se dochovalo až do dnešní doby a patří mezi jeho stěžejní životní díla.

Právě v něm doporučuje ženám, které nechtějí otěhotnět, aby si po aktu lásky prostě v podřepu kýchly… a mají po starostech. Je samozřejmě krajně nepravděpodobné, že by tato praktika nezabrala, ale kdyby přece, měly starověké Řekyně i plán „B“. Tím byla aplikace cedrové smoly… však víte kam.

Co k tomu dodat? Snad jen, že jestliže se ženy ve starém Řecku řídily těmito pravidly, není divu, že Řeků bylo tehdy tolik, že ovládali téměř celé Středomoří.

Kletba zlého oka

Víra v kletbu zlého oka je jednou z těch, se kterými se můžeme setkat i v současném Řecku. Generace a generace Řeků si předávaly víru v takzvanou „mati“ a vyobrazení oka, které má podle tradice před kletbou chránit, můžeme najít již na keramice pocházející z 6. století př. n. l.

Princip mati je jednoduchý –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pokud na vás někdo žárlí či vám závidí, může na vás pomocí nenávistného pohledu seslat takzvanou kletbu zlého oka. Ta se pak projevuje únavou, malátností, bolestí hlavy, častým zíváním a celkovou ztrátou životní energie.

Dobrou zprávou pro potenciální postižené je, že kletbu je možné zrušit provedením rituálu s olejem, vodou a speciální modlitbou. Jako prevenci lze navíc použít různé šperky a další předměty s charakteristickým symbolem oka, které v hojném množství najdete v Řecku snad v každém obchodě, stejně jako v sousedním Turecku.

Zajímavým faktem je, že v nějakou formu kletby zlého oka věří podle antropologů až 40 % světových kultur. Obecně se předpokládá, že různé kletby a čarodějnictví odpovídají na prastarou lidskou otázku, proč se dobrým lidem dějí špatné věci.

Řecko je dnes samozřejmě moderní zemí, jejíž obyvatelé žijí podobné životy jako my ve střední Evropě. Jen to sluníčko a moře jim můžeme tak trochu závidět. Naštěstí není nic snazšího, než se do Řecka vypravit s CK Blue Style a přesvědčit se na vlastní kůži, zda jsou všechny ty zvláštní zvyky, tradice a pověry z antického doby skutečně záležitostí minulosti, či něco málo z jejich kouzla přežilo až do dnešních dnů.

SARDINIE: DO KTERÉHO LETOVISKA VYRAZIT

Nejlepší letoviska na Sardinii: Do kterého vyrazíte vy?

Potápění v Sharm El Sheikh: Podmořská krása severního Egypta

Za potápění do Egypta –⁠ letovisko Sharm El Sheikh

Mohlo by vás zajímat

Valentýn aneb Dovolená na Santorini

Valentýn: Pět tipů na zájezd do míst, kde vás přivítá romantika

Blíží se 14. únor, tedy Valentýn! Chcete potěšit svého partnera nebo partnerku? Skvělým překvapením jistě bude zájezd do zahraničí. Ideálně někam, kde se budete cítit velmi příjemně! Není nutné letět hned, ale třeba až v červnu, kdy už je dostatečně teplo i v Evropě a dny jsou hodně dlouhé. Lámete si hlavu s tím, kam […]

Číst více

Palma Aquarium

Fotoreportáž: Palma Aquarium ve městě Palma de Mallorca

Chystáte se v létě na španělský ostrov Mallorca? CK Blue Style zajišťuje dovolenou v celé řadě letovisek, stačí si jen vybrat to nejvhodnější. Ať už budete pobývat kdekoliv, můžete se vydat na výlet do hlavního města Palma de Mallorca. Tam lze obdivovat skvostnou katedrálu La Seu, nakupovat suvenýry, oblečení, kosmetiku či místní potraviny, posedět v […]

Číst více

Černomorec

Černomorec: Klidné bulharské letovisko obklopuje několik pláží

Chcete v létě odletět na dovolenou k moři? A ideálně někam, kde vám to připomene „staré dobré časy“ a hlavně se tam dostanete rychle? Bulharské letovisko Černomorec (neboli Chernomorets) je kombinací klidu, pohody, nízkých cen a autentické atmosféry, kterou některá rušná střediska pozvolna ztrácejí. Jeho další výhodou je strategická poloha. Pouhých 9 km odsud se […]

Číst více