Aptera: Archeologická lokalita na Krétě ukrývá amfiteátr i lázně

ŘeckoKrétaTipy na výlety

Plánujete dovolenou na největším řeckém ostrově Kréta a zároveň milujete dávnou historii? V tom případě pro vás máme tip na skvělý výlet, ideální rovněž pro introverty a poetické duše. Stačí si pronajmout auto a vydat se směr Aptera. Jedná se o archeologickou lokalitu, kde spatříte starověké i novější památky. Rozkládá se na západě Kréty, asi 15 km jihovýchodně od města Chania, nad výběžkem Souda.

Aptera, jejíž éru ukončilo zemětřesení v 7. století, leží v nadmořské výšce 250 metrů. Díky své strategické poloze a dostatku vody byla osídlena již v období antiky. Na rozdíl od jiných nalezišť na ostrově Kréta (např. Knossos nebo Phaistos) není tolik známá, tudíž tady potkáte zpravidla jen několik málo lidí. Nečeká vás prodírání se davem, ale naopak poměrně romantická procházka přírodou ozdobenou zbytky prastarých staveb.

Aptera

Nechybí klášter ani pohřebiště

Většina památek se nalézá v oploceném areálu. Ten je otevřený pro veřejnost každý den (8:00–20:00) kromě úterý. Vstupné pro dospělou osobu činí 4 eura.

Aptera na Krétě

Přijdete-li později, nic se neděje, spoustu zajímavostí si zkrátka prohlédnete alespoň ze vzdálenosti několika metrů. Ani v tomto případě nebudete litovat, zvláště za hezkého počasí.

archeologická lokalita Aptera

Součástí archeologické lokality Aptera v regionu Chania je bilaterální chrám z 5. století před naším letopočtem, klášter svatého Jana Evangelisty, klenuté římské cisterny, amfiteátr, zastřešená svatyně, římské lázně, starověké opevnění, pohřebiště či stará dlážděná silnice. A to samozřejmě není zdaleka vše…

římská cisterna Aptera

Aptera se pyšní i majestátní pevností

Přibližně kilometr od antického divadla a dalších ruin stojí osmanská pevnost Koules (nebo také Soubasi). Je odsud úžasný výhled na moře, malou pláž Kalami a okolní krajinu. Nepřehlédnutelná stavba pochází z roku 1868 a je dobře zachovalá, tudíž zde pořídíte parádní fotografie.

pevnost Koules neboli Soubasi

Stálí obyvatelé žijí zhruba dva kilometry od pozůstatků města Aptera – ve vesnici Megala Chorafia. Spatříte v ní zrestaurovaná hospodářská stavení, moderní vily, náměstí s několika vynikajícími tavernami a také obchodní centrum. Zhruba 4 km od lokality Aptera se rozkládá prostorná písčitá pláž Almirida, kde se lze vykoupat i občerstvit.

osmanská pevnost Koules a její okolí

Foto – Richard Sacher

Angelokastro

Angelokastro: Byzantský hrad na ostrově Korfu zachránil spoustu životů

Alcúdia: Mallorské historické městečko, jehož symbolem je orel

náměstí Karla V. s bronzovou sochou orla ve městě Alcúdia

Mohlo by vás zajímat

4 důvody proč strávit dovolenou na Kypru

Dovolená na Kypru: 4 důvody proč objevit Afroditin ostrov

Láká vás vyhřátý plážový písek, průzračné moře, úchvatná příroda, starobylé památky a skvělé jídlo? Dovolená na Kypru je pro vás tedy jako dělaná! Share Tweet Email

Číst více

ostrov Paros

Paros: Romantický řecký ostrov, který míjí masová turistika

Těžbou vynikajícího poloprůsvitného mramoru, ze kterého byla vytesána i Venuše Mélská, se kdysi proslavil řecký ostrov Paros. V současnosti se jedná především o atraktivní lokalitu, kde lze v letní sezóně strávit pohodovou dovolenou. Masová turistika sem dosud nepronikla, takže si můžete v klidu užívat veškerých předností, jimiž tento třetí největší z Kykladských ostrovů oplývá. Share […]

Číst více

Cestovka b.s. | 1. díl

I sebevětší cestovní kancelář nějak začínala. Třeba jen ve dvou lidech a s malým autem, bez kancelářských prostor, s kamarádem grafikem ze Stodůlek, kde v dětském pokoji vznikl první katalog… Tak začínala právě ta naše. Share Tweet Email

Číst více