Ayia Napa: Věhlasné letovisko na Kypru se zavděčí každému

KyprJižní Kypr

Ostrov Kypr se pyšní jednou z nejdelších letních sezón v Evropě a navíc pravidelně figuruje na předních příčkách žebříčku Nejčistší voda ke koupání na území Evropské unie. Vzhledem k tomu, že severní část ostrova tvoří de facto stát Severní Kypr uznávaný pouze Tureckem, pod stoprocentní záštitou EU je v současnosti pouze jižní Kypr, respektive Kyperská republika. Jestliže se v této destinaci rozhodnete strávit dovolenou, můžete si vybrat z několika letovisek. K těm nejznámějším a nejoblíbenějším jednoznačně patří Ayia Napa (neboli Agia Napa) na východě.

Najdete zde vše, na co si vzpomenete. Skvělé hotely, parádní pláže včetně Nissi Beach (na úvodním snímku), restaurace, mezinárodní fastfoody, bary, diskotéky, rockový klub, spoustu nákupních možností, muzea, památky, lunapark, dětské hřiště, park se skulpturami, přístav a podobně. Nabídka zájezdů je dostatečně pestrá, turistům jsou k dispozici česky hovořící delegáti.

město Ayia Napa

Stačí naskočit do autobusu

Původně se v těchto končinách „krčila“ klidná rybářská vesnička, která se postupem času změnila v tepající město s přímořským letoviskem. Oblast Ayia Napa je poměrně rozlehlá, některé hotely se nalézají dál od centra, jiné stojí v docházkové vzdálenosti. Přepravovat se tu můžete autobusem, pronajatým autem nebo taxíkem.

dovolená na jižním Kypru

Zejména rodiny s dětmi volí hotelové komplexy s konceptem all inclusive. Jedinci, kteří touží cestovat po ostrově a mají v plánu se často stravovat v restauracích, se spokojí s levnějším a menším hotelem s omezeným stravovacím režimem. Kvalita většiny ubytovacích zařízení je velmi dobrá.

hotely v letovisku Ayia Napa

Hotelové pláže jsou hezky upravené, dovolenkáře tu čeká skvělý servis. Nechybějí palmy, okrasné stromy a keře a další zeleň. Klienti pětihvězdičkových hotelů mají lehátka a slunečníky k dispozici zdarma.

hotelová pláž v letovisku Ayia Napa

Ve městě vás pravděpodobně zaujme tato fontána. O kousek dál stojí nepřehlédnutelná skulptura s velkým nápisem I love Ayia Napa.

fontána ve městě Ayia Napa

Zábavní park Parko Paliatso Luna Park se zavděčí rodinám s dětmi i teenagerům. V blízkosti atrakcí nechybějí stánky s občerstvením.

Parko Paliatso Luna Park

Pobřeží zdobí spousta jeskyň

Dva kilometry na východ od centra stojí řecký pravoslavný kostel Agios Epiphanios, zasvěcený kyperskému biskupovi Epifanovi ze Salaminy.

kostel Agios Epiphanios

Když se z centra města Ayia Napa vydáte na jihovýchod, po šesti kilometrech narazíte na Sea Caves (Mořské jeskyně). V této lokalitě pořídíte úchvatné fotografie, a to nejen při západu slunce.

Sea Caves v oblasti Ayia Napa

Kdo říkal, že musíte celou dovolenou prožít na hotelové pláži? Tady jste v Evropě, nemusíte se bát cestovat. Ve východní části oblasti Ayia Napa se rozprostírá skvostná pláž Konnos. Nedaleko se nachází Kyklopova jeskyně (Cyclops Cave), kterou můžete prozkoumat.

pláž Konnos Beach

Okouzlí vás Most milenců?

Skalní oblouk Azurové oko, který byl ozdobou maltského ostrůvku Gozo, se rozpadl v roce 2017. Podobné přírodní útvary však můžete obdivovat také v oblasti Ayia Napa na Kypru. Jedním z nich je Bridge of Lovers (Most milenců), vzdálený dva kilometry od centra.

Bridge of Lovers neboli Most milenců

Známý a poměrně fotogenický je taktéž Kamara Tou Koraka (Vraní oblouk) u národního parku Cabo Greco.

Kamara Tou Koraka neboli Vraní oblouk

Jeho návštěvu lze spojit s procházkou po malém poloostrově Cape Greco, který začíná jen několik set metrů od Vraního oblouku. Komu se nechce chodit, může se posadit na lavičku a kochat se pohledem na Středozemní moře.

poloostrov Cape Greco

Experti na cestách: 26. díl

Experti na cestách: 26. díl

Dovolená na Kypru: 4 důvody proč objevit Afroditin ostrov

4 důvody proč strávit dovolenou na Kypru

Mohlo by vás zajímat

městečko Side

Historické městečko Side v Turecku okouzlí přístavem a antikou

Láká vás dovolená na Turecké riviéře? Zvolíte-li letovisko Çolaklı, Sorgun nebo Kızılağaç, můžete si kdykoliv „odskočit“ do nedalekého Side. Toto historické městečko ožívá ve večerních hodinách a kromě obchodů, kaváren a restaurací je plné významných památek. Atraktivní je i zdejší přístav, jako stvořený k procházkám či posezení na lavičce nebo v některém z okolních podniků. […]

Číst více

Dovolená v Thajsku

Dovolená v Thajsku: Zvláštní zvyky Země úsměvů

„Jiný kraj, jiný mrav“, praví okřídlené přísloví. A každý cestovatel může potvrdit, že nad některými zvyky v cizích zemích mnohdy zůstává rozum stát. Proto jsme pro vás připravili tento seriál článků, v rámci kterého se společně podíváme na ty nejpodivnější tradice, oslavy, festivaly… zkrátka všechno, co nás na našich cestách po světě zaujalo. Jako první […]

Číst více

Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Egypt: Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Vydejte se společně s námi do egyptské Alexandrie, egyptské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které proslulo například díky světoznámé Alexandrijské knihovně, Alexandrijskému národnímu muzeu, honosné mešitě Abú El-Abbáse Mursího a dalším pamětihodnostem. Share Tweet Email

Číst více