Fotoreportáž: Tradiční keramická dílna na ostrově Djerba

21. 9. 2021DestinaceDjerbaTuniskoTipy na výlety

Dovolená na Djerbě nemusí být pouze o koupání a opalování. Mnohé hotely disponují nabídkou vodních sportů, golfisté míří na profesionální golfové hřiště Djerba Golf Club. Po dohodě s delegátem CK Blue Style lze vyrazit na výlet. Velice zajímavý je Okruh ostrovem, během kterého zavítáte například do muzea, synagogy i výrobny olivového oleje. Na programu je i tradiční keramická dílna. Tam na vlastní oči uvidíte, jak zdejší výrobky vznikají, posléze si je můžete zakoupit. Výběr je pestrý, ceny poměrně nízké.

Letos pobýval na Djerbě cestovatel Richie a nenechal si ujít ani Okruh ostrovem. Tradiční keramická dílna ho zaujala natolik, že tam pořídil několik fotografií a také natočil krátké video.

Milujete modrý styl?

Keramická dílna v městečku Guellala zaujme už svým vchodem. Toto řemeslo se na ostrově Djerba provozuje celou řadu let, což je poznat na první pohled.

vchod do dílny

Velké výrobky jsou vystaveny na dvoře. Který zaujme vás?

dvůr

Chcete si domů přivézt talíře a misky? K mání jsou nejen tyto barvy a velikosti.

misky a talíře

Pokud máte rádi modrý styl, tedy blue style, nebudete vědět, pro který výrobek se rozhodnout. A to Richie vyfotil jen některé!

Co takhle aromalampa nebo keramická svítilna, do níž stačí vložit čajovou svíčku?

keramicke svitilny aromalampy a popelniky

Ruka Fatimy neboli hamsa údajně přitahuje štěstí. Vyberte si svoji oblíbenou barvu – a je vaše!

Ruka Fatimy neboli hamsa

Kuřákům se zavděčí popelník

Tradiční keramická dílna na Djerbě produkuje i tyto lampy. Když si nějakou koupíte a dobře ji zabalíte do kufru, během transportu do Česka se nerozbije.

keramicke lampy

Chcete si na zeď pověsit dekorativní předmět z Tuniska? Na Djerbě nejspíš najdete to, co hledáte.

dekorativni predmety

Mnohé výrobky jsou sice z keramiky, ale současně se jedná o nevšední výtvarné počiny.

tradicni-keramicka dilna na Djerbe

Seženete zde barevné svícny a také tažíny různých velikostí.

svicny lampy a taziny

Jestliže kouříte, oceníte popelník s nápisem Djerba. I ten nabízí tradiční keramická dílna v městečku Guellala.

popelniky

Foto – Richard Sacher

Rady a tipy cestovatele Richieho

„Na ostrov Djerba není nutné letět během letních prázdnin. Teplo je tam rovněž v květnu, červnu, září, říjnu a v první půlce listopadu. Ve čtyřhvězdičkovém a pětihvězdičkovém hotelu budete mít zajištěn kompletní servis, není třeba opouštět areál. Proč ale nevyrazit na výlet? Pro celou rodinu je zajímavý Djerba Explore Park, moc se mi líbil i golfový areál Djerba Golf Club, určený nejen profesionálům, ale také začátečníkům. Za nákupy či posezením v kavárně se lze vydat do města Houmt Souk nebo Midoun. Zejména dospělým jedincům bych rád doporučil výlet Okruh ostrovem, během kterého poznáte několik atraktivních míst, včetně streetartové čtvrti Djerbahood, a zároveň nakoupíte kvalitní olivový olej, tuniské parfémy nebo keramiku. Jak vidíte na fotkách, tradiční keramická dílna v městečku Guellala má skutečně co nabídnout. Jen nezapomeňte výrobky důkladně omotat oblečením nebo osuškou, ať se během návratu do Česka nerozbijí.“

cestovatel Richie v tradicni keramicke dilne na ostrově Djerba

A na závěr si můžete prohlédnout video, které natočil cestovatel Richie. Tradiční keramická dílna na Djerbě vám odhalí nejedno tajemství!

Abu Dhabi

Abu Dhabi: Pět zajímavých míst, která jsou součástí tohoto emirátu

Jídlo a pití v SAE: Luqaimat, foul, velbloudí maso, karak i silná káva

Jídlo v SAE

Mohlo by vás zajímat

Argostoli

Argostoli: Hlavní město řeckého ostrova Kefalonie zaujme nejen přístavem

Hodláte prožít letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Pokud ano, můžete si během pobytu udělat výlet do hlavního města Argostoli. Lze posedět v kavárně nebo taverně, projít se ulicemi a kolem přístavu, nakoupit suvenýry, zato památek moc nespatříte. V roce 1953 totiž většinu staveb zničilo silné zemětřesení. Místním nezbylo nic jiného, než skoro celé město postavit […]

Číst více

Petaloudes

Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

Turistická sezóna na řeckém ostrově Rhodos trvá od května do října. Pokud se sem vydáte v létě, zejména o prázdninách, můžete si udělat skvělý výlet do Petaloudes neboli Údolí motýlů. Nadšeni budou všichni ti, které přitahuje příroda a baví pěší turistika. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však […]

Číst více

Bellver: Gotický hrad na ostrově Mallorca skýtá víc než jedinečný výhled

Dovolenou na španělském ostrově Mallorca je skvělé spojit s návštěvou hlavního města Palma de Mallorca. Nakoupíte tam suvenýry, posedíte v kavárně či restauraci, pokocháte se pohledem na královský palác Almudaina či katedrálu Panny Marie. A když se vydáte 3 km směrem na západ, narazíte na majestátní hrad Bellver, stojící na 112 metrů vysokém zalesněném kopci. Share […]

Číst více