Anafonitria: Zakynthoský klášter, ve kterém působil svatý Dionýsios

ŘeckoZakynthosTipy na výlety

Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, vypravte se do kláštera Anafonitria v severozápadní části řeckého ostrova Zakynthos. Během letní dovolené se tam můžete vydat na vlastní pěst nebo v rámci organizovaného výletu Okruh ostrovem. Stačí oslovit vašeho delegáta, který vše zařídí.

Jedná se o nejstarší dosud stojící stavbu na ostrově, pochází pravděpodobně z 15. století. Místo je spjato se svatým Dionýsiem, patronem celého Zakynthosu.

Anafonitria

Nedaleko leží slavná pláž Navagio

Klášter Anafonitria, zasvěcený Panně Marii, stojí poblíž stejnojmenné vesnice. Hned vedle něj je taverna, kde si můžete pochutnat na specialitách řecké kuchyně. A pouhé 4 km odsud se rozprostírá Navagio, jedna z nejslavnějších řeckých pláží. Přímo na ni se dostanete pouze lodí z přístavu Agios Nikolaos, avšak od kláštera lze dojít nebo dojet alespoň k vyhlídce nad ní a pořídit nezapomenutelné fotografie.

areál kláštera Anafonitria

Ale zpátky ke klášteru Anafonitria. Podle legendy postačila k jeho založení ikona Panny Marie s Ježíškem, nalezená ve skalách. Dostala se tam při ztroskotání obchodní lodě z Konstantinopole (dnešního Istanbulu). Areál kláštera se skládá z několika – i novějších – budov a menšího hřbitova.

hřbitov na Zakynthosu

Spatříte rovněž pozůstatky původní obranné věže, v současnosti plnící funkci zvonice. Klášterní kostel je kopií původní budovy. Jeho stěny však zdobí zajímavé fresky a malby. Mimo jiné tu můžete obdivovat vyřezávaný, pozlacený ikonostas.

pozůstatky původní obranné věže

V klášteře Anafonitria zapalte svíčku

Ve funkci představeného zde podle místních pamětí působil i Daniel Sigouros (1547–1622), později známý jako svatý Dionýsios (nebo také Dionýsius, česky Diviš). V klášteře Anafonitria měl prožít poslední roky svého života. Díky němu prý mají tyto prostory zázračnou moc. Tomu, kdo si v klášteře zapálí svíčku, se splní všechna jeho přání! Svíčku si lze přímo na místě zakoupit za symbolickou cenu.

zakynthoský klášter, ve kterém působil svatý Dionýsios

Nezapomeňte se stavit ani v samotné vesnici Anafonitria, okouzlí vás tradiční řeckou architekturou. Nechybí taverna, rybí restaurace, kavárna a obchůdky s místními výrobky – olivovým olejem, medem, džemy, kosmetikou, keramikou, skleněnými šperky, osuškami, ručně tkanými koberečky a dalšími bytovými doplňky.

pláž Golden Beach neboli Altınkum Plajı na poloostrově Karpas

Karpas: Poloostrov v Severním Kypru nabízí únik před civilizací

Agadir: Procházka po pobřežním pokladu Maroka

Mohlo by vás zajímat

Co lze zažít na exotickém Zanzibaru

Zanzibar: Objevte tropický ráj Afriky

Zanzibar, označovaný často jako ostrov koření, je ve skutečnosti souostrovím v Indickém oceánu patřící k Tanzánii. Nejznámější a největší ostrovy jsou Unguja a Pemba. Pokud přemýšlíte, kam jet na exotickou dovolenou, tak Zanzibar vás rozhodně nezklame. Tento tropický ráj nabízí vše, na co si vzpomenete. Od zajímavé historie přes neskutečnou přírodu, krásné pláže až po […]

Číst více

Chraňte svou pokožku během šnorchlování i dalších vodních sportů

Chraňte svou pokožku během šnorchlování i dalších vodních sportů

Chystáte se během dovolené u moře věnovat šnorchlování, windsurfingu, jízdě na paddleboardech nebo jiným vodním sportům? Nezapomeňte si s sebou vhodné oblečení chránící vaši pokožku! Share Tweet Email

Číst více

Dovolená v Itálii

Dovolená v Itálii: Krása skrytá na špičce „italské boty“

Itálie je bez nejmenších pochyb jedním z tradičních evropských turistických rájů. Snad každý cestovatel zatoužil projít se po tisíce let starých ulicích věčného města Řím, projet se na gondole v Benátkách či pořídit povinnou fotografii sebe nebo svých blízkých, kterak se snaží narovnat slavnou šikmou věž v Pise. Dovolená v Itálii však nabízí mnohem více! […]

Číst více