Karpas: Poloostrov v Severním Kypru nabízí únik před civilizací

KyprSeverní KyprTipy na výlety

Čeká vás letní dovolená v de facto státu Severní Kypr, tedy v severní části ostrova Kypr, v níž žijí převážně kyperští Turci? V tom případě se můžete těšit na komfortní hotelové komplexy, náramně čisté moře, nádhernou přírodu a několik atraktivních památek. Chcete tip na výlet? Poznejte město Kyrenia neboli Girne, klášter Bellapais, opuštěné letovisko Varoša, ruiny hradu Kantara, archeologickou lokalitu Salamis nebo nádherný poloostrov Karpas (neboli Karpaz).

Rozkládá se na severovýchodě, skvělým výchozím bodem je letovisko Bafra. Vydat se sem můžete na vlastní pěst, tedy vypůjčeným autem či taxíkem, nebo v rámci organizovaného výletu. Stačí se zeptat vašeho delegáta, jenž vám návštěvu okouzlujícího severokyperského poloostrova ochotně zajistí. Prozatím se vám nejspíš zavděčí naše fotoreportáž.

Přivítají vás divocí oslíci

Protáhlý výběžek Karpas (898 km2) je jedním z posledních rájů na Zemi. Uchvátí vás neporušenou přírodou, navíc v těchto končinách potkáte minimum lidí. S největší pravděpodobností vám zkříží cestu alespoň jeden divoký oslík. Bát se ho nemusíte, což ale neznamená, že si od vás nechá všechno líbit.

divoký oslík

V nejzazším cípu poloostrova Karpas, jehož součástí je i několik menších měst a vesnic, stojí pravoslavný kostel a klášter apoštola Ondřeje (Apostolos Andreas Monastery). Naproti němu najdete stánky s levnými suvenýry.

klášter apoštola Ondřeje na poloostrově Karpas

Když sejdete po kamenných schodech až k pobřeží, naskytne se vám tento parádní výhled na Středozemní moře.

Středozemní moře omývající poloostrov Karpas

Jestliže máte rádi zvířata, konkrétně kočky, můžete těm místním koupit plechovku s krmivem. Prodavač vyklopí její obsah na dřevěnou desku. V tu chvíli se k ní seběhnou všechny číči z okolí a začnou mlsat.

krmivo pro kočky

Oslíky potkáte nejen během jízdy autem, ale také v blízkosti kláštera apoštola Ondřeje. Chcete je nakrmit? Nabídněte jim jablko nebo mrkev.

osel na ostrově Kypr

Pýchou poloostrova Karpas je Golden Beach

Tím nejúžasnějším, co poloostrov Karpas v destinaci Severní Kypr ukrývá, je dechberoucí, prostorná a hlavně neorganizovaná pláž Golden Beach (Altınkum Plajı). Mimochodem – pláží je tu podstatně víc, ale tahle hraje prim!

poloostrov Karpas v destinaci Severní Kypr

Pakliže se na Karpas vypravíte po vlastní ose a nebude vás tlačit čas, neváhejte se na pláži Golden Beach zdržet několik hodin. Koupání a slunění na tomto úchvatném místě nemá chybu! Jen si nezapomeňte přivézt dostatek jídla a pití. Případně se můžete občerstvit v místní (mini)restauraci Hassan Turtle Beach…

Golden Beach v destinaci Severní Kypr

Foto – Richard Sacher

náměstí Karla V. s bronzovou sochou orla ve městě Alcúdia

Alcúdia: Mallorské historické městečko, jehož symbolem je orel

Anafonitria: Zakynthoský klášter, ve kterém působil svatý Dionýsios

Anafonitria na ostrově Zakynthos

Mohlo by vás zajímat

Varna: Bulharské město, které ukrývá nejstarší zlatý poklad na světě

Zamíříte v létě do proslulého bulharského letoviska Zlaté Písky? Anebo do nedalekého střediska Sv. Konstantin a Helena, Kranevo, Albena či Obzor? V tom případě si můžete udělat výlet do města Varna, populárního především mezi mladými lidmi. Přes den se lze koupat a opalovat na prostorné městské pláži, vydat se na nákupy či posedět v kavárně […]

Číst více

Bodrum –⁠ 5 důvodů, proč navštívit perlu egejského pobřeží

Dovolená v Turecku: 5 důvodů, proč navštívit Bodrum, perlu egejského pobřeží

Turecko je krásná země, bohatá na kulturní dědictví, nádhernou přírodu a fascinující cestovatelské lokality. Jedním ze zářivých klenotů této dovolenkové destinace je právě město Bodrum, jež leží na egejském pobřeží. Share Tweet Email

Číst více

Cestovka b.s.

Cestovka b.s. | 11. díl

Sluncem písek, olivový olej, rozmarýn, frappé, gyros… A co napadne vás, když se řekne Řecko? Pojďte si s námi poslechnout nový díl podcastu Cestovka b.s., v kterém si budeme povídat právě o této překrásné destinaci. Share Tweet Email

Číst více