Angelokastro: Byzantský hrad na ostrově Korfu zachránil spoustu životů

ŘeckoKorfuTipy na výlety

Budete trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Korfu a chcete si udělat zajímavý výlet spojený s historií, krásným výhledem a trochou adrenalinu? V tom případě se vydejte na věhlasný hrad Angelokastro, rozkládající se na strmém skalnatém útesu v severozápadní části ostrova.

Angelokastro v překladu znamená Andělský hrad, což zřejmě souvisí se skutečností, že ho na začátku 13. století nechal postavit Michael I Komnenos Doukas, řečený Michael I Angelos. Z majestátní pevnosti bohužel zbyly pouze ruiny, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu.

letecký pohled na hrad Angelokastro

Turci se snažili marně

Angelokastro je nejmladší ze tří byzantských hradů, jež bránily ostrov Korfu před nájezdy pirátů. Tento střežil severozápad ostrova, hrad Kassiopi severovýchod a na jihu k tomuto účelu sloužil hrad Gardiki. Zejména díky poloze na 305 metrů vysokém útesu Angelokastro nikdy nikdo nedobyl.

Svůj význam hrad prokázal hlavně během velkých osmanských invazí v letech 1537, 1571 a 1716. Opakovaně ve svých útrobách chránil ohrožené obyvatelstvo a plnil roli důležité vojenské základny. V době benátské nadvlády (od roku 1387 do konce 16. století) byl hlavním městem celého ostrova a zároveň sídlem guvernéra Jónských ostrovů a benátské flotily.

hrad Angelokastro na řeckém ostrově Korfu

V současnosti je Angelokastro přístupný veřejnosti a slouží jako muzeum pod širým nebem. Vstupné činí 3 eura, děti mají vstup zdarma, zavřeno je pouze v úterý. A jak se sem dostanete? Dojeďte k vesnici Krini, odkud vás odbočka zavede přímo k hradu. Jestliže dorazíte autem, musíte ho nechat na parkovišti na úpatí skály a následně se vydat nahoru po strmé stezce se spoustou schodů.

stezka na vrchol bývalé pevnosti

Angelokastro zaujme také malbami

Na vrcholu útesu zjistíte, že z pevnosti Angelokastro zbyla velká část hradeb, cisterny, hrobky, kostel zasvěcený archandělu Michaelovi a jeskynní kaple Agia Kyriaki. V ní spatříte staré nástěnné malby a příbytek poustevníka, vytesaný do skály.

ruiny hradu Angelokastro

Z jižní části hradu je překrásný výhled na městečko Paleokastritsa. Dále na poloostrov s pravoslavným klášterem (na snímku), okolní pláže a hory. Po návratu na parkoviště se můžete občerstvit v místní taverně, odkud budete hrad obdivovat z dálky.

z hradu Angelokastro je výhled i na poloostrov s pravoslavným klášterem Paleokastritsa

Co se týče vzdáleností – z letoviska Agios Georgios na jihu ostrova je to sem 52 km. Agios Ioannis Peristeron leží 40 km odsud, Acharavi 26 km, Sidari 19 km, Dassia 19,5 km, Limni 20 km, Gouvia 19 km, Ipsos 22 km, Moraitika 43,5 km, Kassiopi 37 km, Roda 25 km, Benitses 36 km, Kanoni 32 km a Barbati 25 km. Aktuální nabídku zájezdů na řecký ostrov Korfu naleznete ZDE.

Porto Moniz

Porto Moniz: Vesnice na ostrově Madeira láká na lávová jezírka

Aptera: Archeologická lokalita na Krétě ukrývá amfiteátr i lázně

amfiteátr v lokalitě Aptera

Mohlo by vás zajímat

Sousse

Sousse: Tuniské letovisko nadchne moderními hotely i medinou

Čtyř a pětihvězdičkové hotely s praktickým režimem all inclusive, prostorná písčitá pláž s pozvolným vstupem do vyhřátého moře, největší medina v zemi a několik významných památek – to jsou hlavní důvody, proč se Sousse (česky Súsa) řadí mezi nejpopulárnější letoviska v pevninské části Tuniska. Navíc zde výhodně nakoupíte – ve městě jsou trhy, krámky a […]

Číst více

Kalábrie

10 důvodů, proč milujete Kalábrii

Itálii není třeba dlouze představovat. Tato jihoevropská země dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější dovolenkové destinace, kam každoročně míří miliony cestovatelů z celého světa. Dechberoucí historie jedné z kolébek evropské civilizace, úchvatné přírodní scenérie a světově proslulá kuchyně –⁠ to jsou jen některé ze střípků, které tvoří dohromady fascinující obraz současné Itálie. Region Kalábrie se nachází v […]

Číst více

Fotoreportáž: Staré město Nesebar na bulharském pobřeží Černého moře

Plánujete letní dovolenou v Bulharsku? Pokud máte namířeno do Burgasu, respektive do letoviska Slunečné pobřeží, Nesebar, Svatý Vlas, Elenite, Pomorie, Ravda či Primorsko, neváhejte si udělat výlet do historické části města Nesebar. Důvod? Spatříte zde starobylou architekturu, řadu památek, nakoupíte suvenýry, místní potravinářské výrobky, kosmetiku i oblečení. A mezitím posedíte v kavárně nebo restauraci s […]

Číst více