Na ostrov Samos, kde je nádherně hlavně od června do konce září, se moc ráda vracím. A pokaždé tam zažívám to pravé nefalšované Řecko! Tato letní destinace je sice oblíbená, ale přesto dosud není poznamenaná masovou turistikou. Vnímám to skoro na každém kroku – bez ohledu na to, jestli se zrovna nacházím v Kokkari, nebo v Pythagorionu. Staleté zvyky a tradice se na Samosu zkrátka dodržují víc než na jiných řeckých ostrovech. Přiznám se, že je mi to sympatické.
Navíc mi připadá, že tam každý zná každého a že se mezi místními nic neutají. Díky tomu občas dochází k úsměvným situacím…
Když mě před nedávnem po ostrově provázel náš obchodní partner, kdekdo si začal myslet, že má novou přítelkyni. Přitom mi jen ukazoval nové hotely a vyhlášené taverny a kavárny. Po mém odletu pak musel všude možně vysvětlovat, že se jednalo o ryze pracovní a přátelské setkání. Naštěstí se dobře znám s jeho ženou, takže doma neměl problém. Každopádně mě to velmi pobavilo!
Skončila jsem v klášteře
Fascinuje mě, jak moc je Samos zelený. Pokud se tam s CK Blue Style vydáte v červnu, uvidíte, jak všechno kvete, a ucítíte desítky vůní! Doporučuji půjčit si auto a celý ostrov procestovat. Osobně jsem tímto způsobem narazila na řadu malebných zákoutí, kam většina turistů jen tak nezavítá. Když jsem přejížděla z jednoho hotelu do druhého, zcela náhodně jsem objevila například starý klášter Panagia Spiliani.
Venku bylo vedro, ale jakmile jsem vstoupila dovnitř, příjemně jsem se ochladila. Klášter je totiž vytesaný do skály! Všude svítily svíčky, panoval tam božský klid. Napočítala jsem, že do jeskyně vede 95 schodů. Poblíž vchodu jsem našla parádní vyhlídku. Postavila jsem se k zábradlí u zvonice a měla jsem odtamtud jako na dlani část pobřeží a Egejské moře. Uchvátilo mě i uklidňující ticho. Žádný křik ani řev motorů, jenom cvrkot cikád.
Zamilujete si muškátové víno?
Během cest napříč ostrovem jsem navštívila spoustu krásných pláží, na několika jsem se i stihla vykoupat. Zaujala mě třeba Votsalakia, Kaladakia, Potokaki, Tsamadou, Lemonakia nebo Potami. Nedaleko od poslední jmenované jsem se pokochala pohledem na úchvatné vodopády.
Až budete poznávat Samos, vzpomeňte si na moji následující radu. Jelikož se ostrov nalézá pouhé dva kilometry od Turecka, může se snadno stát, že vám na mobilu automaticky naskočí turecký operátor. Pokud byste si toho nevšimli a používali internet nebo telefonovali, pořádně se vám to prodraží. Z toho důvodu si preventivně nastavte volbu operátora tak, abyste předešli komplikacím.
A na závěr mám pro vás nevšední tip! Na Samosu jsem ochutnala skvělé muškátové víno, které tam už mnoho let vyrábějí a které vyvážejí i do Vatikánu. Je jako žádné jiné, dezertní, sladké, vyzkoušejte ho také! Zároveň je to originální suvenýr, jímž se zavděčíte přátelům.
Mohlo by vás zajímat

Protaras: Jihokyperské letovisko uspokojí všechny generace
Jižní Kypr, respektive Kyperská republika je evropská destinace, v níž převládá nádherné počasí od května až do konce října, někdy i déle. Na rozdíl od Severního Kypru zde můžete čerpat mobilní data v rámci svého tarifu, připlácet nemusíte ani za volání. Budete totiž trávit dovolenou na území Evropské unie, což má i řadu dalších výhod. […]

Avgolemono: Řecká sváteční polévka, jež obsahuje vejce a citron
České polévky jsou sice fajn, ale proč občas neochutnat nějakou „cizokrajnou“? Například v Řecku mají nádherné pláže, přírodu i památky, avšak v neposlední řadě tam výtečně vaří. Jestliže zamíříte na jihovýchod Evropy, například na ostrov Korfu, Samos či Zakynthos, rozhodně se nezdráhejte objednat si tam tradiční pokrm avgolemono. Jak napovídá název, mezi ingrediencemi rozhodně nesmí […]

Evia: Řecký ostrov, který láká na chrám bohyně Artemis
Artemis patřila k nejoblíbenějším starořeckým postavám. Mohla sice na kohokoli seslat smrt nebo nemoc, ovšem stejně tak uměla uzdravovat. Byla i neobyčejně krásná, přesto si sama a dobrovolně vybrala věčné panenství. Bavil ji totiž lov, stala se jeho bohyní (a ještě Měsíce). Šípy z jejího luku nikdy neminuly cíl, proslula i jako ochránkyně lesů. Share […]