Na Samosu jsem zažila autentické Řecko, vzpomíná Lenka Pátek

Tipy Lenky PátekDestinaceŘeckoSamos

Na ostrov Samos, kde je nádherně hlavně od června do konce září, se moc ráda vracím. A pokaždé tam zažívám to pravé nefalšované Řecko! Tato letní destinace je sice oblíbená, ale přesto dosud není poznamenaná masovou turistikou. Vnímám to skoro na každém kroku – bez ohledu na to, jestli se zrovna nacházím v Kokkari, nebo v Pythagorionu. Staleté zvyky a tradice se na Samosu zkrátka dodržují víc než na jiných řeckých ostrovech. Přiznám se, že je mi to sympatické.

Navíc mi připadá, že tam každý zná každého a že se mezi místními nic neutají. Díky tomu občas dochází k úsměvným situacím…

Když mě před nedávnem po ostrově provázel náš obchodní partner, kdekdo si začal myslet, že má novou přítelkyni. Přitom mi jen ukazoval nové hotely a vyhlášené taverny a kavárny. Po mém odletu pak musel všude možně vysvětlovat, že se jednalo o ryze pracovní a přátelské setkání. Naštěstí se dobře znám s jeho ženou, takže doma neměl problém. Každopádně mě to velmi pobavilo!

Skončila jsem v klášteře

Fascinuje mě, jak moc je Samos zelený. Pokud se tam s CK Blue Style vydáte v červnu, uvidíte, jak všechno kvete, a ucítíte desítky vůní! Doporučuji půjčit si auto a celý ostrov procestovat. Osobně jsem tímto způsobem narazila na řadu malebných zákoutí, kam většina turistů jen tak nezavítá. Když jsem přejížděla z jednoho hotelu do druhého, zcela náhodně jsem objevila například starý klášter Panagia Spiliani.

Venku bylo vedro, ale jakmile jsem vstoupila dovnitř, příjemně jsem se ochladila. Klášter je totiž vytesaný do skály! Všude svítily svíčky, panoval tam božský klid. Napočítala jsem, že do jeskyně vede 95 schodů. Poblíž vchodu jsem našla parádní vyhlídku. Postavila jsem se k zábradlí u zvonice a měla jsem odtamtud jako na dlani část pobřeží a Egejské moře. Uchvátilo mě i uklidňující ticho. Žádný křik ani řev motorů, jenom cvrkot cikád.

Zamilujete si muškátové víno?

Během cest napříč ostrovem jsem navštívila spoustu krásných pláží, na několika jsem se i stihla vykoupat. Zaujala mě třeba Votsalakia, Kaladakia, Potokaki, Tsamadou, Lemonakia nebo Potami. Nedaleko od poslední jmenované jsem se pokochala pohledem na úchvatné vodopády.

Až budete poznávat Samos, vzpomeňte si na moji následující radu. Jelikož se ostrov nalézá pouhé dva kilometry od Turecka, může se snadno stát, že vám na mobilu automaticky naskočí turecký operátor. Pokud byste si toho nevšimli a používali internet nebo telefonovali, pořádně se vám to prodraží. Z toho důvodu si preventivně nastavte volbu operátora tak, abyste předešli komplikacím.

A na závěr mám pro vás nevšední tip! Na Samosu jsem ochutnala skvělé muškátové víno, které tam už mnoho let vyrábějí a které vyvážejí i do Vatikánu. Je jako žádné jiné, dezertní, sladké, vyzkoušejte ho také! Zároveň je to originální suvenýr, jímž se zavděčíte přátelům.

Potápěčské lokality poblíž letoviska Marsa Alam

Dovolená v Egyptě: Potápění v Marsa Alam

Dovolená v Emirátech: Ras Al Khaimah a pláže jako z pohádky

Emirát Ras Al Khaimah a pláže jako z pohádky

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách: 52. díl

Experti na cestách: 52. díl

Spojené arabské emiráty jsou jako stvořené pro dovolenou v těchto měsících. Tento díl Blue Style Expertů na cestách se zaměřil na Ras al Khaimu. Emirát, který nabízí barvitou přírodu nebo nejdelší zipline na světě, přiblížila obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek. Jaké je v destinaci počasí, řekla meteoroložka Dagmar Hosová a dalšími hosty byli […]

Číst více

Dovolená v říjnu

Dovolená v říjnu: Omán, Kapverdy, Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Kypr?

Září nás pomaličku opouští a společně s ním i období kalendářního léta. Dny se krátí, sluníčko se častěji schovává za mraky a svetry a větrovky, které několik měsíců odpočívaly v našich skříních, začínají pomaličku cítit šanci, že se opět podívají ven. Pokud však nejste ještě připraveni dát létu své definitivní sbohem, máme pro vás jako […]

Číst více

Nejkrásnější pláže Hurghady

Dovolená v Egyptě: Nejkrásnější pláže Hurghady

Pojďme společně objevit ty nejkrásnější pláže Hurghady! Hřejivé paprsky slunce v průběhu celého roku, krásné zlatavé pláže s jemným pískem, průzračné a vyhřáté Rudé moře plné ryb a dalších mořských živočichů, skvěle vybavené hotelové komplexy, působivá atmosféra arabských tržišť, vynikající pochoutky egyptské kuchyně a mnoho dalšího. To je Egypt! Share Tweet Email

Číst více