Budete-li trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Kréta, neváhejte navštívit přístavní město Rethymno (neboli Rethymnon). Kromě kavárniček, taveren a kamenných obchůdků zde narazíte na spoustu památek, tradiční benátské domy s krytými dřevěnými balkony a starobylé uličky, v nichž na vás dýchne dávná historie. Dnešní město se totiž rozprostírá na území starověkého Rithymna, které tu existovalo již kolem 5. století před naším letopočtem.
Rethymno leží na severním pobřeží, 80 km západně od hlavního města Heraklion a 68 km jihovýchodně od města Chania. Dominantou Rethymna, které omývá Krétské moře, je Fortezza, největší benátská pevnost na ostrově. Respektive se jedná o její pozůstatky…
Na městskou pláž navazují další letoviska
Rozhodně se nejedná o žádné „město duchů“ s několika stovkami starousedlíků. Rethymno má téměř 40 tisíc obyvatel a jde o třetí největší a zároveň třetí nejlidnatější město na ostrově Kréta. Od roku 1974 zde sídlí Fakulta sociálních věd Krétské univerzity, tudíž tady potkáte i dost mladých lidí…
Ve městě Rethymno se dokonale propojují minulost a současnost. Stojí tu hotely, nechybí pestrá nabídka nejrůznějších turistických služeb. Velkým lákadlem je nádherná písčitá pláž, která se táhne na východ od přístavu. Přístup do vody je pozvolný, moře je průzračně čisté, na bezpečnost dohlížejí plavčíci. Za svoji čistotu a vybavenost získala prestižní ocenění Modrá vlajka (Blue Flag).
Mimochodem – když budete pokračovat dále na východ, narazíte na letoviska Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Sfakaki a Skaleta. Seriózní nabídku letních zájezdů na ostrov Kréta naleznete ZDE.
Období benátské nadvlády fandilo kultuře
Historie města Rethymno je skutečně bohatá. Po byzantském období bylo město opevněno a jeho význam dále posiloval pod nadvládou Benátčanů – od 13. století. Benátčané se zabývali hlavně námořním obchodem a při plavbách kolem severního pobřeží potřebovali mezi městy Heraklion a Chania ještě jeden přístav.
Proto povýšili město Rethymno na regionální správní centrum a hlavní město stejnojmenné prefektury. Kolem přístavu vyrostla nová zástavba, obydlená především řeckými šlechtici. Opevnění města však bylo stále nedostatečné a nedokázalo obyvatelstvo patřičně ochránit před nepřátelskými útoky. Benátčané se proto rozhodli postavit majestátní pevnost na kopci Paleokastro nad přístavem. Ta je v současnosti známá jako Fortezza.
V období benátské nadvlády se obyvatelé města začali věnovat rovněž umění a kultuře, na vzestupu bylo divadlo, literatura, výtvarnictví a architektura. Období prosperity ukončil rok 1646, kdy město dobyli Turkové. Od té doby až do ustanovení Krétského státu v roce 1898 – po zásahu Velké Británie, Francie, Itálie, Rakouska-Uherska a Ruska – se místní obyvatelstvo soustředilo primárně na zemědělství. Kultura a umění opět dostaly zelenou v roce 1913, kdy Krétu připojili k Řecku.
Rethymno zdánlivě střeží egyptský maják
Během procházky po městě Rethymno můžete obdivovat například fontánu Rimondi v centru starého města. Tato benátská kašna pochází z roku 1629. Je zdobená lvími hlavami, chrlícími vodu.
Introvertům se určitě zavděčí městský park, v jehož blízkosti stojí pravoslavný kostel Four Martyrs. Zasvětili ho památce čtyř statečných krétských mužů, kteří obětovali životy pro svoji víru. Odmítli konvertovat k islámu, když se Kréta dostala pod tureckou nadvládu. Aggelis, Emmanouil, Georgios a Nikolaos byli v roce 1824 popraveni u nedaleké brány Guora. Ta je jedním z hlavních vchodů do starého části města.
Významnou zdejší památkou je benátský přístav s egyptským majákem. Nalézá se vedle moderního přístavu města Rethymno, je jednou z nejmalebnějších částí historického centra. Přístav vznikl ve 14. století, tedy v období benátské výstavby a prosperity. Maják postavili Egypťané ve 30. letech 19. století, kdy Turci předali Krétu Egyptu. Měří devět metrů a v současné době je již nefunkční, což ale na první pohled není zřejmé. Pomyslně střeží město dodnes…
Pohled na starý přístav s majákem a dřevěnými rybářskými čluny si můžete vychutnat z některé z taveren na nábřeží. Co se nového přístavu týče – denně z něj vyplouvají výletní lodě do různých částí Kréty i trajekty směřující do přístavu Pireus v Athénách.
Po celém městě Rethymno jsou stavby z období turecké nadvlády. Jedná se o mešity a minarety, veřejnosti jsou přístupné jenom některé. Známá je například mešita Neratze. Kdo rád zajde do muzea, může zavítat například do archeologického nebo historického. A co teprve zdejší gastronomie! Milujete-li řeckou kuchyni a zejména dary moře, budete nadmíru spokojeni.
Mohlo by vás zajímat

Mini Egypt Park: Muzeum pod širým nebem v Hurghadě je plné miniatur
Také dovolenou v Egyptě, konkrétně v Hurghadě, si lze zpříjemnit zajímavým výletem. A nemusíte jezdit nikam daleko! Chcete-li se z hotelu vzdálit jen na několik hodin, doslova se nabízí Mini Egypt Park. Toto unikátní muzeum pod širým nebem se nalézá v Makadi Bay, přibližně 25 km od letiště. Prohlédnete si hezky zblízka zhruba 60 uměleckých […]

Dovolená v Emirátech: Ras Al Khaimah a pláže jako z pohádky
Ras Al Khaimah je často považován za nejrozmanitější ze sedmi Spojených arabských emirátů. Vděčí za to zejména své působivé krajině – na jihu se od moře zdvihají vysoké duny červeného písku, které občas narušené zelenající se oázou klesají a přecházejí v úrodnou zelenou rovinu, z níž vyrůstá majestátní pohoří Al Hadžar. A pláže Ras Al […]

Dovolená v exotice: Utečte před zimou do ráje!
Na podzim většina z nás mívá špatnou náladu z nadcházejících krátkých a mrazivých dnů a už se těší na další léto, až zase budeme chodit jenom v tričku. Tou nejlepší možností, jak si čekání na sluníčko zkrátit, je samozřejmě dovolená v exotice! Share Tweet Email