Marathonisi: Želví ostrov v zálivu Laganas milují karety i turisté

ŘeckoZakynthosTipy na výlety

Budete-li trávit dovolenou na řeckém ostrově Zakynthos, nenechte si ujít lodní výlet na Marathonisi. Jedná se o ostrůvek, vzdálený přibližně 3 km. Z pláží Agios Sostis, Porto Koukla, Keri a Laganas na jihovýchodě na něj dohlédnete. Je však mnohem lepší spatřit Marathonisi pěkně zblízka, případně tam alespoň hodinu pobýt. Důvodů je hned několik!

Vzhledem k tomu, že Zakynthos není velký (jeho rozloha činí pouhých 405 km2), je celkem jedno, ve kterém letovisku budete bydlet. Z jednoho konce ostrova na druhý autem přejedete za hodinu. To znamená, že během dovolené stihnete poznat celý Zakynthos a Marathonisi k tomu. Mimochodem – aktuální nabídku zájezdů do této destinace naleznete ZDE.

Marathonisi neboli Želví ostrov

Okouzlí vás nejen pláž a jeskyně

Převážně skalnatý ostrov Marathonisi se pyšní krásnou, zajímavě tvarovanou písčitou pláží s pozvolným vstupem do moře. To je v těchto končinách – stejně jako na většině míst v Řecku – průzračné a tím pádem doslova stvořené k potápění a šnorchlování. Kdo těmto zálibám neholduje, může se alespoň vykoupat. Další variantou je, že loď zastaví několik desítek metrů od ostrova a výletníci mají šanci vykoupat se rovnou ve větší hloubce. Případně si skočit z paluby do moře a doplavat k nejbližší pláži – těch je tu víc…

ostrov Marathonisi

Dalším důvodem, proč turisté nadšeně míří na Marathonisi, jsou nádherné jeskyně, které jsou převážně součástí severního pobřeží a kolem nichž často vedou vyhlídkové plavby.

jeskyně na severním pobřeží

Největším lákadlem jsou však želvy Caretta-Caretta neboli karety obrovské. Tento ohrožený druh zde lze pozorovat, je to nezapomenutelný zážitek. Některé pláže na Zakynthosu a v jeho okolí, tedy i na Marathonisi, jsou posledním řeckým útočištěm těchto želv. Migrují po celém Středomoří, aby se na jaře vracely do zálivu Laganas kvůli hnízdění.

Připlouvají k plážím, páří se ve vodě a čekají na noc. Tehdy samice vylézají na břeh, vyhloubí do písku hluboký důlek, kam snesou v průměru 120 vajec. Jsou ovšem velmi citlivé na hluk a světlo. Jestliže je někdo nebo něco vyruší, vrátí se do moře, aniž by snesly vajíčka. Během sezóny se na plážích podél zálivu Laganas objeví přibližně 1300 hnízd.

Caretta-Caretta neboli kareta obrovská

Na Marathonisi mají želvy větší klid

Po 60 dnech se z vajíček vylíhnou želvičky. Prohrabou se pískem na povrch pláže a vyrazí do moře. Děje se tak v noci, jelikož se orientují podle odlesku hvězd a měsíce na vodní hladině. Může je však lehce zmást osvětlení z letovisek a vydají se špatným směrem. Ostrůvek Marathonisi, přezdívaný Želví ostrov, je miniaturní, tudíž tady žádné stavby nejsou.

jeskyně na Marathonisi

V roce 1999 řecká vláda zřídila národní mořský park Zakynthos na ochranu ohrožených mořských druhů. Kromě karety obrovské zahrnuje i kriticky ohrožený druh tuleně středomořského. Národní park je bohužel dlouhodobě podfinancovaný, žádné větší kroky tudíž úřady neučinily.

Situace je alespoň monitorovaná, hnízda želv jsou viditelně označená. Úřady stanovily pravidla pro pohyb po národním parku a po chráněných plážích. V době líhnutí želviček je hlídají strážci. Na pláže, kde hnízdí želvy, se nesmí vstupovat mezi západem a východem slunce, hrabat se v písku a zapichovat do něj slunečníky, používat jakákoliv vozidla nebo v noci svítit. Z tohoto důvodu je provoz zakynthoského letiště omezený na denní dobu.

hlavní pláž na ostrově Marathonisi

Paralia Thermes neboli Therma Beach

Thermes: Pláž na řeckém ostrově Kos prospěje vašemu zdraví

Nejlepší pláže, které ukrývá italský ostrov Sardinie

TOP 10 aneb Nejlepší pláže, které ukrývá italský ostrov Sardinie

Mohlo by vás zajímat

Rhodos: 5 nejkrásnějších pláží

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží Rhodosu

Rhodos je pro svou nádhernou krajinu často považován za nejpůsobivější ostrov Řecka. Pyšní se horami, lesy, kopci posázenými vinnou révou i olivovými háji a i přes stále rostoucí turistickou popularitu si zachovává svůj nedotčený divoký ráz. Hlavním lákadlem ostrova jsou však jeho pláže. Objevte nejkrásnější pláže Rhodosu společně s námi! Share Tweet Email

Číst více

Šopský salát

Šopský salát: Bulharské národní jídlo, které je jedinečné díky sýru Sirene

Kdo by neznal šopský salát alias šopák? Zdaleka ne každý však ví, že se jedná o bulharské národní jídlo. Krátce po svém vzniku se proslavilo natolik, že se rozšířilo do dalších evropských zemí. V Česku ho sice seženeme v průměru v každé třetí restauraci nebo jídelně, ale bulharský originál je mnohem chutnější. Důvod je zcela […]

Číst více

Kos: 5 nejkrásnějších pláží

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží ostrova Kos

Ostrov Kos, rodiště Hippokrata, je proslulý svými nádhernými plážemi a romantickými zátokami obklopenými svěží zelení. Právě to sem každoročně láká tisíce cestovatelů z celého světa. Objevte pláže ostrova Kos i vy! Share Tweet Email

Číst více