Italská gastronomie patří k nejlepším na světě, o tom není pochyb. Většinu pokrmů (např. pizzu) zná každý z nás, dokonce i ti, kteří v Itálii dosud nebyli. Jsou však jídla nebo výrobky, které už kdekdo opakovaně ochutnal, ale jen přibližně každý druhý si pamatuje, jak se „to“ vlastně jmenuje. Tak schválně – co přesně se vám vybaví, když se řekne mortadella (česky mortadela)? Jedná se o měkký salám z vepřového masa, tuku a černého pepře, některé verze obsahují také pistácie, myrtu nebo olivy. Chráněným zeměpisným označením EU se pyšní Mortadella Bologna (boloňská mortadela), která je nejznámější.
Vepřové maso je najemno namleté a musí obsahovat alespoň 15 % kostek vepřového tuku (ideálně z prasečího krku, tzv. lardelli). Tradičně se salám ochucuje solí, zrnky černého pepře a různými přírodními ingrediencemi. Až v létě vyrazíte na dovolenou do Itálie, určitě mortadellu ochutnejte.
Která teorie je ta pravá?
O původu názvu mortadella se vedou spory. Jedna teorie odvozuje název od latinského slova mortarium (hmoždíř), označujícího nádobu tradičně používanou při tlučení masa k výrobě klobásy. K tomuto názoru došel Giancarlo Susini (1927–2000), profesor starověké historie na boloňské univerzitě. Odkazoval na dvě pohřební stély uchovávané v archeologickém muzeu v Bologni. Předpokládá se, že patří ke stejnému monumentu. První znázorňuje stádo selat a druhá hmoždíř s paličkou.
S jinou teorií vyrukoval v 17. století Ovidio Montalbani. Podle něj se takto jmenovala římská klobása ochucená bobulemi myrty. Římané ji nazývali farcimen myrtatum nebo farcimen murtatum (myrtová klobása). Myrta byla ve skutečnosti oblíbeným kořením do té doby, než se pepř stal dostupným pro evropské trhy.
V Laziu nahrazují vepřové maso koňským
Mortadella každopádně pochází z Bologni, hlavního města italského regionu Emilia-Romagna. Gastronomická publicistka Anna Del Conte našla zmínku o této klobáse v úředním dokumentu zpracovatelů masa v Bologni, pocházejícím z roku 1376.
Mortadella Bologna není jediná, která je definována zkratkou PGI (u nás se používá CHZO), tedy chráněným zeměpisným označením EU. Mortadella di Prato, vyráběná v Toskánsku, je ochucená tlučeným česnekem a dobarvená likérem alchermes.
A pak jsou verze, které se zcela „vymkly kontrole“. Například Mortadella di cavallo není z vepřového, ale koňského masa. Vyrábí se v obci Albano Laziale v regionu Lazio.
V Latinské Americe je mortadella proslulá
Mortadella je velmi oblíbená ve Španělsku a Portugalsku, kde se hojně konzumuje její verze s pepřem a olivami, zejména v sendvičích. Ve východním Španělsku je standardní mortadella často označována jako mortadela italiana, aby se odlišila od místní varianty s názvem catalana.
Značně populární je italská uzenina i v Argentině, Bolívii, Peru, Brazílii, Ekvádoru, Chile, Kolumbii, Uruguayi a Venezuele, a to díky italským přistěhovalcům, kteří se v těchto zemích usadili na počátku 20. století. Stejně jako u nás se tam používá název mortadela (s jedním l) a její receptura je hodně podobná tradiční italské, dávají do ní však více pepře. V Peru je známá jako jamonada. V brazilském městě São Paulo prodávají na městském trhu vyhlášený sendvič mortadella.
Mohlo by vás zajímat

Kiten: Bulharské letovisko oplývá mimořádně zdravým klimatem
Na malém poloostrově vzdáleném 5 km od Primorska a 53 km od Burgasu se nachází bulharské letovisko Kiten. Díky tomu, že není příliš rozlehlé, je o poznání klidnější než třeba Slunečné pobřeží. Navíc je ze všech stran obklopené přírodou – Černým mořem a lesy. Můžete si vybrat ze dvou prostorných písčitých pláží s pozvolným vstupem […]

90. díl – Last Minute Exotika
Blue Style Experti na cestách tentokrát přinášejí užitečné informace o Last Minute zájezdech. Obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek vysvětluje, že nejde jen o cenově výhodné nabídky, ale především o možnost vycestovat na dovolenou na poslední chvíli. Prozradí, pro koho jsou Last Minute ideální, na co si dát při jejich výběru pozor a jaké […]

Cestovka b.s. | 5. díl
Co obnáší pozice šéfa klientského oddělení cestovní kanceláře? Jaké jsou nejčastější dotazy a stížnosti klientů? Nebo jak se člověk může stát delegátem? To vše a mnohem víc se dozvíte v novém díle podcastu Cestovka b.s.! Share Tweet Email