Lokum: Cukrovinka, která vznikla díky osmanskému sultánovi

ReceptyŘeckoBulharskoChutě světaTurecko

Chystáte se na dovolenou do Turecka nebo do balkánských zemí? Pokud ano, určitě tam narazíte na různobarevné cukrovinky nazvané lokum. Působí natolik lákavě a optimisticky, že je většina turistů zkrátka „musí“ ochutnat. Dokonce i ti, kteří holdují zdravému životnímu stylu!

Lokum neboli rahat lokum (často také Turkish Delight) existuje nejen v mnoha barevných variantách, ale k mání je také celá řada nejrůznějších příchutí. Nejčastěji se s touto pochoutkou setkáte v Turecku a na Balkáně, zejména v Bulharsku, Bosně, Makedonii a Řecku. Velmi oblíbená je však i v anglicky mluvících zemích.

Dražší varianta obsahuje ořechy nebo datle

Lákavá dobrota vznikla údajně už ve středověku, a to na dvoře osmanského sultána, který rád mlsal, ale kvůli problémům s chrupem nemohl kousat nic tuhého. Proto dal svému kuchaři za úkol, aby mu připravil měkkou sladkost, tudíž vznikl lokum. První obchod s touto specialitou v dnešní podobě byl otevřen v Istanbulu v roce 1776. V průběhu 19. století si unikátní cukrovinky všimli Britové, kteří měli na Blízkém východě silný vliv, a začali ji dovážet do Velké Británie. Odtud se lokum rozšířil do dalších anglicky mluvících zemí.

Rahat lokum se dělí na dvě základní skupiny. Prémiová a zároveň dražší je varianta, kde jsou kostky Turkish Delight plněny nasekanými mandlemi, arašídy či pistáciemi. Někdy také datlemi, pomerančovou kůrou atd.

Levnější variantou je lokum ochucený a obarvený například růžovou vodou, citronem, mátou, skořicí, smetanou, medem, pomerančem a mnoha dalšími příchutěmi. Nejčastěji má lokum žlutou, červenou a zelenou barvu v různě sytých odstínech.

rahat lokum

Recept na lokum pro 8 osob

Nemůžete to vydržet a chcete si doma ukuchtit vlastní lokum? Proč ne. K přípravě „české verze“ potřebujete máslo na vymazání formy, kilo krupicového cukru, 20 deka kukuřičného škrobu, lžíci citronové šťávy a necelé dvě lžíce růžové vody. Máte-li rádi ořechy, můžete je rovněž použít. A stejně tak červenou potravinářskou barvu. Na posypání je třeba 20 deka moučkového cukru a 50 gramů kukuřičného škrobu.

Postup:

Vymažte širší pekáč máslem a vyložte papírem na pečení.

V hrnci na mírném ohni zahřejte krupicový cukr, citronovou šťávu a necelé čtyři deci vody. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí, a přiveďte k varu. Hrnec odstavte z ohně.

Smíchejte škrob a necelých osm deci vody. Na středním ohni míchejte, dokud nezmizí hrudky. Až se hmota začne podobat lepidlu, přidejte rozpuštěný cukr s citronovou šťávou. Pořádně míchejte asi 5 minut, pak stáhněte plamen a nechte hodinu bublat. Jestliže se vám nepodařilo rozmíchat hrudky, klidně je rozšlehejte ponorným mixérem.

Po hodině by směs měla mít jemně zlatavou barvu. Přidejte růžovou vodu a pár zrníček červené potravinářské barvy. (Anebo do směsi zamíchejte v poměru 2 : 1 vanilkovou a ořechovou tresť, přidejte nakrájené ořechy a místo závěrečného cukru moučky poprašte kokosem.)

Hmotu vlijte do připraveného pekáčku a nechte přes noc ztuhnout. Druhý den vyklopte na plochu posypanou hrnkem moučkového cukru se škrobem nebo kokosem a nakrájejte na kostky. Každou kostku obalte cukrem (kokosem). Ořechové lokum můžete uložit rovnou do krabice, kousky obalené cukrem nechte trochu oschnout, jinak vám v krabici zvlhnou.

Podávejte ideálně k mátovému čaji nebo ke kávě s kardamomem.

Přejeme dobrou chuť!

lokum alias Turkish Delight

profiterole

Profiterole: Francouzský dezert, který je předchůdcem větrníku

Saltimbocca: Italská specialita z telecího masa a prosciutta

saltimbocca

Mohlo by vás zajímat

5 tradičních pochoutek z Kosu

Dovolená v Řecku: 5 tradičních pochoutek z ostrova Kos

Ke správné dovolené patří i ochutnávání specialit místní kuchyně. Řecká gastronomie je známá snad všude, staví na jednoduchosti pokrmů a čerstvosti surovin a patří k nejzdravějším na světě. Které dobroty můžete ochutnat na ostrově Kos? Share Tweet Email

Číst více

3 tipy na nejlepší All inclusive

All Inclusive: Kam vyrazit za tím nejlepším?

Kde si užijete to nejlepší All Inclusive? Není snad těžšího úkolu, než vybrat jen jednu destinaci, kde nejlépe vaří a kde se opravdu nejlépe najíte. Každá země má svou specifickou kuchyni a každý preferujte trošku něco jiného. Pojďte se i přesto s námi podívat na pár destinací, kde hlad rozhodně mít nebudete! Share Tweet Email

Číst více

cestovatel Richie a street art ve městě Espargos na kapverdském ostrově Sal

Kapverdy: Fotoreportáž z kapverdského ostrova Sal (2. část)

Pokud vám nevadí středně dlouhá doba letu (cca 6 a půl hodiny), můžete se s CK Blue Style vydat na kapverdský ostrov Sal. Leží v Atlantském oceánu, necelých 600 km západně od Senegalu. Není velký, má jen 216 km2, a tak ho během dovolené stihnete poznat celý. Respektive všechna místa, která stojí za návštěvu. Čekají […]

Číst více