K nejnovějším destinacím, v nichž můžete strávit letní dovolenou s CK Blue Style, patří řecký ostrov Lefkada. Ten se pyšní úchvatnými plážemi, které si velmi rychle zamilujete. Pokud jste na Lefkadě dosud nebyli, případně jste na tomto pozoruhodném ostrově v Jónském moři pobývali před mnoha lety, nejspíš oceníte následující fotoreportáž z června 2022. Soustředili jsme se nejen na přírodní lokality.
Lefkada leží necelých 10 km od Kefalonie a 75 km od Korfu. Od Prahy ji dělí přibližně dvě a půl hodiny letu, což je stejná doba, jako kdybyste jeli autobusem z Prahy do Brna. Cestovní pas není nutný, vystačíte si s občanským průkazem. Řecko je součástí Evropské unie a zároveň Schengenského prostoru. To znamená, že lety na Lefkadu jsou operovány z Terminálu 2. Ještě větší výhodou je skutečnost, že v destinaci lze telefonovat a využívat mobilní data v rámci svého tarifu. Nebudete tedy odkázáni na wi-fi v hotelu nebo v kavárně, ani nemusíte platit za to, že přijmete příchozí hovor… Před tím, než si prohlédneme zajímavé lokality na ostrově Lefkada, vám prozradím, že v současnosti lze s CK Blue Style vycestovat na dalších osm řeckých ostrovů. Které to jsou? Kréta, Kos, Rhodos, Samos, Korfu, Zakynthos, Kefalonie a Santorini.
O hotely je obrovský zájem
Lefkada svádí k výletům i k návštěvě restaurací, tudíž není nutné zamluvit si hotel s all inclusive. Přespával jsem v pohodovém tříhvězdičkovém hotelu Poseidonio B na okraji letoviska Nidri. Možností je však mnohem více, jednou z nich je prosluněná Villa Theodora ve vesničce Nikiana. Ale pozor – ubytovací zařízení na ostrově Lefkada obvykle pojmou jen několik desítek osob, tudíž jsou v hlavní sezóně častokrát plně obsazena. Chcete odletět na Lefkadu už za několik dní a zatím nemáte zamluvený zájezd? V tom případě se nedivte, že nabídka hotelů je značně omezená. Předběhli vás totiž jiní klienti.
V letovisku Nidri neboli Nydri jsem trávil hodně času. Když to napíšu lidově – není to díra po granátu, ale ani přehnaně hlučné město, kde neuslyšíte vlastního slova. Žije to tady především večer a v noci, většina obchodů zavírá až kolem půlnoci, restaurace a bary zpravidla ještě později. Nidri se navíc pyšní skvělou polohou. Rozprostírá se totiž uprostřed východního prostředí, a tak to odsud není nikam daleko… Socha na snímku ztělesňuje řeckého miliardáře Aristotela Onassise, jenž proslul vztahem se slavnou operní pěvkyní Marií Callasovou. Pohřben je na sousedním ostrově Skorpios.
Nejvíce restaurací v letovisku Nidri je rozeseto kolem pobřežní promenády. Přes den vám doslova padne do oka skvěle hodnocený podnik s názvem Panorama. Když ho obejdete z jedné nebo druhé strany, stanete v ulici plné barů, kiosků, obchodů a cukráren. Máte-li rádi zmrzlinu, ani minutu neváhejte. Je skvělá! K dostání je na vícero místech, dáte za ni přibližně dvě eura.
Přivezete si nejen olivový olej
Chcete-li si z ostrova Lefkada přivézt atraktivní řecké suvenýry, v Nidri seženete ledacos. Tašky či trička s potiskem, místní potraviny, vína a likéry, magnetky, pohlednice, obrázky na zeď či přírodní kosmetiku s přídavkem olivového oleje. Ten samozřejmě zakoupíte i samostatně.
Ozdobou hlavní třídy v letovisku Nidri je kostel Ekklisia Kimisi Theotokou. Hned vedle něj je autobusová zastávka a o kousek dál začíná pěší zóna.
Hodláte-li poznat Lefkadu již letos, moje rada zní – zvolte jakýkoliv hotel, který je ještě dostupný. A nebojte se cestovat po ostrově. Můžete si pronajmout auto nebo jiný dopravní prostředek. Spolehlivá je taktéž autobusová doprava, například za jízdenku z Nidri do letoviska Agios Nikitas zaplatíte něco málo přes tři eura.
V Nidri kotví několik výletních lodí. Stačí se domluvit s delegátem CK Blue Style a můžete se vydat například na celodenní lodní výlet spojený s návštěvou ostrovů Kefalonie a Ithaka. Já ho absolvoval. Nejdříve se mi moc nechtělo, ale nakonec jsem byl rád, že jsem si tuto příležitost nenechal ujít. Stálo to za to!
Navštívíte i přístav Fiskardo
Vstříc dobrodružství jsem se vydal na této lodi. Nejdříve jsme pluli podél ostrova Lefkada. Na západním pobřeží se rozprostírá skvostná pláž Egremni, kde jsme měli přibližně hodinovou přestávku na koupání a opalování. Mimochodem – prohlédnout si ji můžete i na úvodním snímku.
Egremni Beach je hodně dlouhá, cesta z jednoho konce na druhý trvá více než 15 minut. Loď vás vysadí u jižního okraje, takto vypadá ten severní. Na pláž se můžete dostat i po souši, ale je to krapet komplikované. Musíte jet autem a pak sestoupat dolů do dlouhém kovovém schodišti. Tam to ještě jde, ale cesta zpět je mnohem náročnější.
Další zastávka, tentokrát jen na plavání a šnorchlování kolem lodi, byla u podstatně menší pláže Porto Katsiki. I na ni se dostanete pronajatým autem a pak pěšky po schodech. V blízkosti parkoviště narazíte na kavárnu a na restauraci, kde se lze skvěle občerstvit.
Následně doplujete až na ostrov Kefalonie, konkrétně do malebného přístavu v letovisku Fiskardo. Tam budete mít volný čas na nákupy a posezení v některém z mnoha podniků s výhledem na moře. Jak už jsem zmínil před chvílí – na Kefalonii můžete prožít celou dovolenou. CK Blue Style má tuto destinaci už několik let ve svém katalogu, mnozí klienti se sem velice rádi vracejí každým rokem.
V průběhu lodního výletu poplujete i kolem ostrova Ithaka, který byl podle Homéra sídlem krále Odyssea. Jednou z turistických atrakcí je toto fotogenické místo, nesoucí název Plaza.
Extroverti míří na pláž Kathisma
Vraťme se zpátky na Lefkadu. Jestliže patříte k jedincům, kteří milují rušnější pláže se spoustou lehátek a slunečníků a také velkých barů, v nichž vás obletují číšníci a hraje tam reprodukovaná hudba, jednoznačně zamiřte na pláž Kathisma na severozápadním pobřeží. Je rozdělená do několika sekcí, pojmenovaných podle nejbližšího baru a lišících se barvou a tvarem slunečníků. Jedna z nich se jmenuje Copla a je situovaná zhruba uprostřed pláže.
Toužíte-li po klidu a lehátka a slunečníky nemáte v oblibě, projděte se na jižní konec pláže Kathisma. Je neorganizovaný a můžete si tam roztáhnout osušku přímo na písku. Pokud půjdete ještě dál, po několika minutách narazíte na pláž Gaidaros. Ta je zcela neorganizovaná, zato tu vládne božský klid. Většina návštěvníků nemá plavky, jedná se o oficiální nudapláž. Když si přinesete jídlo a pití, můžete tu prožít velice pohodový den, nebo alespoň několik hodin.
Jak se vám líbí Pefkoulia?
Pláže Kathisma a Gaidaros se rozprostírají nedaleko velmi klidného letoviska Agios Nikitas, v němž se rovněž lze ubytovat. Najíst se dá na vícero místech, například v taverně Klimataria. Ovšem za zábavou a většími nákupy je třeba dojíždět do 13 km vzdáleného hlavního města.
Do Agios Nikitas bych se ihned a bez váhání vydal na dovolenou. V noci to tam sice moc nežije, ale zato se v blízkém okolí nalézají další skvělé pláže. A také parádní vyhlídky, odkud si je můžete prohlédnout a samozřejmě se tam vyfotit na památku. Za mými zády se ukrývá pláž Tsoukalades. Na ni lze dojít pěšky nebo se přímo k ní dostanete autem.
Jen několik metrů od místa, kde jsem se nechal zvěčnit, se vám naskytne dechberoucí výhled na dlouhou a klidnou pláž Pefkoulia. Ta začíná jen pouhých 2,5 km od letoviska Agios Nikitas a lze na ni dojít pěšky po pobřeží, případně dojet pronajatým dopravním prostředkem.
Pýchou Agios Nikitas je Milos
Pláž přímo v Agios Nikitas je vhodná pro všechny věkové kategorie. Obklopují ji bary, tudíž se tu lze kdykoliv najíst a napít. Je situovaná v malé zátoce, a tak zde obvykle nejsou vlny. Ovšem nesrovnatelně krásnější, rozlehlejší a zároveň klidnější je pláž Milos neboli Mylos (na snímku). Je však problém se na ni dostat. Tedy jak pro koho. V polovině letoviska Agias Nikitas zahnete doleva a po úzké pěšině vystoupáte na zalesněný kopec, který pak musíte sejít, ideálně v pevné obuvi. Je to dost náročné na fyzičku, především cesta zpět. Dále lze na pláž Milos přeplavat z pláže v Agios Nikitas, ale pouze v případě, že zrovna nejsou velké vlny. Přeplaval jsem z pláže Milos, kde jsem měl věci, do Agios Nikitas a zpátky. V polovině trasy jsem prozkoumal výhradně z moře přístupnou pláž Milos Hidden Beach. No a třetí možností, jak dobýt pláž Milos, je člun nebo paddleboard.
Ať už na pláž Milos dorazíte pěšky, doplavete, nebo doplujete, ocitnete se na jejím severním konci. Tam se sluní nejvíc lidí. Chcete-li úplný klid a třeba i odhodit plavky, přejděte na její opačný konec. Nezapomeňte si přinést jídlo a pití, případně vlastní slunečník. Servis tu není žádný, ani WC nebo sprchy. Maximálně se může stát, že kolem vás projde samozvaný plážový prodavač s chladicí taškou a nabídne ledovou kávu, pivo nebo nealko. Na to však nelze spoléhat.
Skvostnou pláž Milos na ostrově Lefkada jsem si zamiloval. Díky tomuto snímku nejspíš pochopíte proč.
Ve městě Lefkada vás nadchne západ slunce
Hlavní město, které v roce 1648 založili Benátčané, se jmenuje stejně jako celý ostrov – Lefkada. Setkáte se však i s názvy Lefkas nebo Leukas. Leží v severním cípu ostrova a dostanete se do něj místním autobusem, taxíkem nebo pronajatým dopravním prostředkem, případně stopem. Z Agios Nikitas je to 13 km, z Nidri 16 km. Ideální je vypravit se sem před západem slunce. Ten je tady ohromující. Uděláte nejlépe, když si ho vychutnáte z dřevěného mostu, který je na mapách označený jako Lefkada Wooden Bridge. Hned vedle se nachází kavárna a čajovna Lagoon, odkud uvidíte také velmi dobře.
Když přejdete dřevěný most, ocitnete se na betonovém molu, lemujícím pobřežní promenádu. Pakliže se po něm projdete krátce před západem slunce, pořídíte úžasné záběry. Vznikla tam předchozí fotka i ta následující. Tuhle jsem zmáčknul, když jsem stál na mostě.
Čluny, kotvící u mola, i budovy, stojící na nábřeží, zbarví zapadající slunce do oranžova. V pozadí vidíte podniky Old Navy, Loukolos a Piperia.
Nezapomeňte si včas udělat fotku na dřevěném mostě – se zapadajícím sluncem za vámi. Poté vstupte nejbližší uličkou do centra města a oddejte se nákupům, zmrzlině a dalším kratochvílím. Milovníci historie si nejspíš nenechají ujít bezplatnou návštěvu fonografického muzea, jediného v celém Řecku…
A to není zdaleka vše!
Atraktivních míst spatříte na ostrově Lefkada samozřejmě mnohem více. Jde jen o to, zda budete mít čas, chuť a možnost se tam vydat. Okouzlí vás Alabastrová jeskyně v Agia Ekaterini na severozápadě, klášter Faneromeni z roku 1634, stojící na severu, nebo třeba vodopády Nidri nedaleko stejnojmenného letoviska.
Foto – Richard Sacher (22x) a Kristýna Sejková (3x)
Mohlo by vás zajímat
21. díl
Nový díl pořadu Experti na cestách vám přináší reportáž z Dubaje, nejznámějšího a nejoblíbenějšího ze Spojených arabských emirátů. Spolu s reportérkou Petrou Staňovou se podíváme například na nejvyšší budovu světa Burj Khalifu, do luxusního nákupního centra Dubai Mall, na zdejší nejvyhlášenější pláž La Mer a chybět nebude ani rozhledna Dubai Frame! Share Tweet Email
Cyklistické brýle: Dovolená na kole vyžaduje důkladnou ochranu očí
Chcete letní dovolenou v zahraničí spojit s jízdou na kole? Ideální je vyrazit na řecký ostrov Kos, případně na Krétu nebo na Rhodos. Náruživí cyklisté milují rovněž italskou Kalábrii a španělský ostrov Mallorca. Bicykl si můžete zapůjčit přímo v destinaci, avšak cyklistické brýle je záhodno zakoupit si už v České republice. Jaké jsou možnosti? Share Tweet Email
10 nejlepších řeckých pláží: Balos, Navagio i Tsambika
Vybrat nejkrásnější pláže v zemi, která se pyšní jedenáctým nejdelším pobřežím na světě a stovkami pláží oceněných Modrou vlajkou, není vůbec jednoduchým úkolem. Přesto jsme se pokusili a zvolili 10 nejlepších, jež zkrátka musíte alespoň jednou za život navštívit. Share Tweet Email