Šopský salát: Bulharské národní jídlo, které je jedinečné díky sýru Sirene

12. 2. 2021DestinaceBulharskoChutě světaRecepty

Kdo by neznal šopský salát alias šopák? Zdaleka ne každý však ví, že se jedná o bulharské národní jídlo. Krátce po svém vzniku se proslavilo natolik, že se rozšířilo do dalších evropských zemí. V Česku ho sice seženeme v průměru v každé třetí restauraci nebo jídelně, ale bulharský originál je mnohem chutnější. Důvod je zcela prostý!

Velmi záleží na kvalitě a čerstvosti surovin, jež kuchař použije. Podstatnou roli hraje typ sýru, který značně ovlivňuje chuť a jedinečnost tohoto pokrmu, jehož složení a příprava jsou nenáročné. A jak už to bývá – stejně jako většina jiných jídel i šopský salát se v různých regionech či provozovnách lehce liší některými ingrediencemi.

Pochází z letoviska Sv. Konstantin a Helena

Šopský salát (šopska salata) je součástí nabídky většiny bulharských restaurací. Skoro všude chutná výborně a jeho cena je nízká. Totéž platí i o dalších bulharských jídlech a nápojích – s výjimkou hrstky dražších restaurací v nejznámějších letoviscích se v Bulharsku najíte levně. Bez ohledu na to, zda strávíte letní dovolenou v oblasti Varna nebo Burgas.

Recept na šopský salát vznikl kolem roku 1955 – v dobách socialismu. Konkrétně v letovisku Družba, které se aktuálně jmenuje Sv. Konstantin a Helena a které se rozprostírá 18 km od letiště ve Varně. Tehdy šéfkuchaři z cestovní kanceláře Balkanturist vytvořili šest receptů na saláty, jež byly spojovány s různými regiony v rámci propagace cestovního ruchu v zemi. Dochoval se však jediný recept!

V 70. a 80. letech minulého století se šopský salát stal národním kulinářským symbolem. Následně ho převzaly kuchyně (nejen) sousedních zemí, oblíbený je především po celém Balkáně a ve střední Evropě.

Co se názvu týče – šopský salát ho dostal podle nepříliš početného nadnárodního etnika zvaného Shopi neboli Šopi. To přebývá nedaleko metropole Sofie, ale také v Srbsku a Severní Makedonii. Oblastem, v nichž příslušníci zmíněného etnika s vlastními zvyky a tradicemi žijí, se přezdívá Shopluk neboli Šopluk. Vzhledem k mezinárodnímu složení této skupiny lidí bývá občas ryze bulharský původ pokrmu zpochybňován…

šopský salát je bulharské národní jídlo

Recept na šopský salát je jednoduchý

Šopský salát, kterému se říká také bulharský salát, všichni známe. Sluší se však uvést, co vlastně jeho originální verze obsahuje. Jsou v ní rajčata, okurky, paprika, cibule a měkký sýr Sirene. Ten se vyrábí z kozího, ovčího nebo kravského mléka, je ve slaném nálevu a je obohacen o specifickou kulturu bifidus bulgaris.

Někdy v salátu objevíte i petržel a olivy. Dresing je založen na slunečnicovém – výjimečně na olivovém – oleji. Často se přidává vinný ocet nebo citrónová šťáva. Olej, ocet a citrón však bývají servírovány zvlášť, aby si každý mohl šopský salát dochutit individuálně.

Použité suroviny svými barvami dobře ladí s bulharskou vlajkou, respektive se třemi barevnými pruhy, které ji tvoří. Šopský salát bývá většinou konzumován jako předkrm, ale ve větším množství může občas nahradit hlavní jídlo. Bulhaři ho rádi zapíjejí rakijí, což je alkoholický nápoj, vyráběný destilací zkvašeného ovoce.

Recept na šopský salát, plný vitaminů, minerálů a antioxidantů, je prostý. Cibuli oloupeme a nakrájíme najemno. Papriku zbavíme semínek a nakrájíme na kostičky. Poté nakrájíme rajčata a oloupanou okurku hadovku. Vložíme do misky, promícháme a posypeme rozdrobeným sýrem. Sehnat v České republice sýr Sirene je poněkud komplikované, tudíž můžete použít dostupný, ale bohužel ne až tak vynikající balkánský sýr. Ten lze ozdobit několika olivami. Doporučujeme ochutit slunečnicovým olejem a vinným octem, případně citrónovou šťávou.

Přejeme dobrou chuť!

šopský neboli bulharský salát

 

Petaloudes

Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

Porto Timoni: Dvojitá pláž, která je přírodní ozdobou ostrova Korfu

Porto Timoni

Mohlo by vás zajímat

banitsa

Banitsa: Bulharský koláč, který obsahuje jogurt a balkánský sýr

Letní dovolená v Bulharsku je o koupání, přírodě, památkách, nízkých cenách potravin i suvenýrů a krátké době letu. Během pobytu v oblasti Varna nebo Burgas ochutnáte bulharské speciality, mezi které patří také banitsa (neboli banitza či banica). Pojďme si tento tradiční pokrm, který za pár korun seženete takřka na každém rohu, krátce představit! Share Tweet Email

Číst více

Petaloudes

Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

Turistická sezóna na řeckém ostrově Rhodos trvá od května do října. Pokud se sem vydáte v létě, zejména o prázdninách, můžete si udělat skvělý výlet do Petaloudes neboli Údolí motýlů. Nadšeni budou všichni ti, které přitahuje příroda a baví pěší turistika. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však […]

Číst více

Město Chania

Fotoreportáž: Město Chania na západě řeckého ostrova Kréta

Láká vás dovolená na řeckém ostrově Kréta? Za nejkrásnější region je považována Chania, rozprostírající se na západě. Stejně se jmenuje i její hlavní město, které svádí k minimálně půldenní návštěvě. Chania leží na pobřeží Krétského moře, má přibližně 54 000 obyvatel a je druhým nejlidnatějším městem Kréty. Do roku 1972 byla hlavním městem celého ostrova. Share […]

Číst více