Chystáte se na dovolenou do Bulharska, konkrétně do Varny? Pokud chcete poznat víc než jen hotel, přilehlou pláž a letovisko, můžete podniknout příjemný výlet. Máte rádi přírodní unikáty, klid, pohodu a čerstvý vzduch? Jednou z variant je Kamenný les (Pobiti Kamani). Jedná se o téměř vyprahlé území, rozkládající se zhruba 20 minut jízdy směrem na západ od města Varna.
Původně se nejspíš jednalo o mořské dno
Jak napovídají snímky, které jsme v této části Bulharska pořídili, Kamenný les je ve skutečnosti poušť – jediná v celé zemi – „ozdobená“ spoustou zvláštních kamenných sloupů vysokých až sedm metrů. Pobiti Kamani (v překladu „zasazené kameny“) se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější památky v celé Evropě.
Sloupy z vápence obsahují spoustu zkamenělin (například mušle a ulity, nikoliv však korály) a jejich stáří je obdivuhodné. Vznikly přibližně před 50 miliony let! Existuje více teorií, podle té nejpravděpodobnější bylo toto místo dříve mořským dnem. Jakmile vyschlo, začala eroze, jež za pomoci deště zformovala tyto útvary.
V minulosti se sem hojně sjížděli mystici, patrně se tu konaly i nejrůznější náboženské rituály. Oblast je dodnes opředena řadou více i méně poutavých legend.
Pobiti Kamani figurují na seznamu UNESCO
Kamenný les (nebo také Kamenná poušť) se rozprostírá po obou stranách silnice a jeho rozloha činí cca 13 km². Vstupné je symbolické. Spatříte tady tři stovky sloupů v sedmi hlavních skupinách, nejznámější a nejzachovalejší nese název Dikilitashka. Sem tam narazíte na kaktus nebo na vzácného živočicha (plaza či ptáka), pro kterého je toto prostředí přirozeným domovem.
V roce 1938 byly Pobiti Kamani prohlášeny bulharskou národní památkou a zároveň zahrnuty do světového seznamu geologických jevů UNESCO. Dostanete se sem buď pronajatým autem, anebo autobusem. Například letovisko Sv. Konstantin a Helena je vzdáleno 33 km, Zlaté Písky 40 km, Kranevo 52 km, Albena 55 km a Obzor 80 km. A ještě něco – nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a dostatek pití a také si včas namažte obličej a nezahalené části těla opalovacím krémem, abyste se během procházky nespálili.
Foto – Richard Sacher
Mohlo by vás zajímat

75. díl – Zanzibar
V novém dílu Blue Style Expertů na cestách se obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek podělí o své dojmy z exotického Zanzibaru. Jde o místo, které vás překvapí svou rozmanitostí a možnostmi pro různé typy cestovatelů, od těch, kteří hledají dobrodružství, až po ty, kteří touží po klidu a relaxaci. Zanzibar se stal oblíbenou […]

Sklářská Poruba: Nádherná polská obec, odkud pochází Duch hor
Už jsme si zvykli považovat Krkonoše, včetně nejvyššího vrcholu Sněžky, za naše národní pohoří. Není to úplně pravda, více než třetina jeho území leží v Polsku. Určitě stojí za to se tam vypravit na návštěvu. Třeba do obce Sklářská Poruba (Szklarska Poręba). Share Tweet Email

Playa de Muro: Nejdelší písčitá pláž na ostrově Mallorca
Oceněním Modrá vlajka se pyšní nejdelší písčitá pláž na ostrově Mallorca – Playa de Muro (katalánsky Platja de Muro). Rozprostírá se na severovýchodě, měří přibližně šest kilometrů. Táhne se od jižního konce pláže Platja d’Alcúdia až k ulici Carrer Mar v letovisku Can Picafort. Její povrch tvoří jemný světlý písek. Vstup do Středozemního moře je […]