Sharjah: Arabský emirát, jehož symbolem je otevřený Korán

19. 10. 2021DestinaceSharjahSpojené arabské emiráty

Kdykoliv během roku můžete prožít dovolenou ve Spojených arabských emirátech, a to nejen v Dubaji. Kromě ní se nabízí dalších šest emirátů – Ras Al Khaimah, Fujairah, Abu Dhabi, Umm Al Quwain, Ajman a Sharjah. Proč se vydat právě do posledně jmenovaného? Emirát Sharjah (česky Šardžá) vyhledávají turisté toužící zejména po odpočinku. Na své si přijdou i jedinci, kteří si libují v nakupování. Možností je zde celá řada!

Sharjah, přezdívaný Perla Arabského zálivu, má navíc pověst kulturního centra Spojených arabských emirátů. Je však nezbytné mít na paměti, že se jedná o nejpřísnější emirát. Na veřejných plážích se ženy mohou koupat jedině zahalené, plavky jsou akceptovány výhradně v hotelových areálech. To samé platí o alkoholu – na veřejnosti nelze pít dokonce ani pivo či víno.

V pevnosti sídlí jedno z muzeí

Symbolem emirátu Sharjah je otevřený Korán. Ozdobou Cultural Square (Kulturního náměstí), konkrétně tamějšího kruhového objezdu, je 14 metrů vysoký podstavec se sochou nazvanou Svatý Korán. Autorkou tohoto uměleckého díla je španělská sochařka Marinas Rubias. O kus dál můžete obdivovat Kulturní palác, kde se konají koncerty a další akce.

socha Svatý Koran

Kromě skvostné mešity Sharjah Masjid (na úvodním snímku) a několika dalších neminete například Muzeum islámské civilizace. Monumentální budova ukrývá několik expozic, kavárnu a knihkupectví.

Muzeum islamské civilizace

Mílovníky historie určitě zaujme i pevnost Al Hisn. Tato budova na lichoběžníkovém půdorysu se dvěma válcovými věžemi byla původně britskou vojenskou základnou. V současnosti v ní sídlí muzeum.

Pevnost Al Hisn ve městě Sharjah

Emirát Sharjah sousedí s Dubají. Stejnojmenné hlavní město je třetí nejlidnatější v SAE. Jeho centrum je soustředěno kolem jezera Khalid. Narazíte tu na spoustu moderních budov, ruské kolo, parky i nejrůznější skulptury.

Město Sharjah

Ženy, zbystřete! Nejen šperky, ale celou řadu dalších výrobků seženete v tomto nádherném areálu. Jedná se o Blue Souk (Central Market), respektive o dvojici bazarů z konce 19. století. Klenuté haly s obklady z ornamentálně zdobených glazovaných dlaždic vás okouzlí zvenku i zevnitř.

Blue Souk

Sharjah láká také na fontánu

Jestliže navštívíte městský park Al Majaz, můžete se kochat pohledem na jezero Khalid. A pozor – v 18:30, 20:00, 21:00, 21:30, 22:30, 23:30 a ve čtvrtek a pátek také v 00:30 máte šanci zhlédnout dechberoucí představení zpívající fontány. Voda tryská až do výšky 100 metrů! Show lze pozorovat rovněž z restaurací a kaváren na nábřeží.

Fontána Al Majaz

V parku ve městě Sharjah se dá samozřejmě relaxovat kdykoliv během dne. Je nádherně upravený, po zemi se neválí odpadky a nebudou vás tu obtěžovat bezdomovci ani narkomani…

Park ve měste Sharjah

Pozoruhodnou turistickou atrakcí je ostrov Al Noor na jezeře Khalid. S pevninou je propojen architektonicky zajímavým mostem. Kromě přírody tady najdete stylovou kavárnu, literární pavilon, umělecké instalace, hřiště a motýlí dům.

Ostrov Al Noor

Pláže v emirátu Sharjah jsou písčité, s pozvolným vstupem do moře. Pro české ženy jsou přijatelné pouze ty hotelové, kde se mohou slunit a koupat v plavkách. Navíc jsou na nich zdarma k dispozici lehátka a slunečníky.

Emirát Sharjah

V rámci dovolené v emirátu Sharjah lze vyrazit i na výlet do pouště. Poradit se můžete s delegátem CK Blue Style nebo na hotelové recepci. Tento zážitek si rozhodně nenechte ujít!

poušť v emiratu Sharjah

Balos

Fotoreportáž: Laguna a pláž Balos v regionu Chania na ostrově Kréta

The National Aquarium Abu Dhabi: Nová turistická atrakce v SAE

pozvánka do The National Aquarium Abu Dhabi

Mohlo by vás zajímat

Burj Khalifa

Burj Khalifa: 15 zajímavostí, které možná nevíte o nejvyšší budově světa

Dovolenou ve Spojených arabských emirátech (SAE) si můžete zpestřit návštěvou nejvyšší budovy světa. Jmenuje se Burj Khalifa (Burdž Chalífa), je dominantou města Dubaj a dosahuje výšky 828 m. Postavena byla v letech 2004–2010, projektoval ji americký koncern Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM). Celkové náklady na stavbu činily 1,5 miliardy dolarů… Stačí se přímo v […]

Číst více

Acquacotta

Acquacotta: Oblíbená italská polévka, kterou vymysleli chudí lidé

Jedním z hlavních důvodů, proč Češi míří na dovolenou nebo eurovíkend do Itálie, je vyhlášená místní gastronomie. Aby ne – italská kuchyně se řadí mezi nejlepší na světě. Jedinečná jsou nejen hlavní jídla a dezerty, ale také polévky. Kromě minestrone je proslulá i acquacotta, jejíž základ tvoří více druhů zeleniny, chléb a tzv. ztracené vejce. Share […]

Číst více

10 důvodů, proč milujete Kypr

Prastará kultura, průzračné Středozemní moře, panenská příroda. To jsou jen některé ze slov, která vás napadala v odpovědi na naši otázku “Proč milujete Kypr?”. Tento ostrov byl od nepaměti křižovatkou, na které se setkávaly a protínaly mocné civilizace Evropy, Asie i Afriky. Současná kyperská kultura je proto mozaikou, do které svým dílkem přispěla každá z […]

Číst více