Sharjah: Arabský emirát, jehož symbolem je otevřený Korán

SharjahDestinaceSpojené arabské emiráty

Kdykoliv během roku můžete prožít dovolenou ve Spojených arabských emirátech, a to nejen v Dubaji. Kromě ní se nabízí dalších šest emirátů – Ras Al Khaimah, Fujairah, Abu Dhabi, Umm Al Quwain, Ajman a Sharjah. Proč se vydat právě do posledně jmenovaného? Emirát Sharjah (česky Šardžá) vyhledávají turisté toužící zejména po odpočinku. Na své si přijdou i jedinci, kteří si libují v nakupování. Možností je zde celá řada!

Sharjah, přezdívaný Perla Arabského zálivu, má navíc pověst kulturního centra Spojených arabských emirátů. Je však nezbytné mít na paměti, že se jedná o nejpřísnější emirát. Na veřejných plážích se ženy mohou koupat jedině zahalené, plavky jsou akceptovány výhradně v hotelových areálech. To samé platí o alkoholu – na veřejnosti nelze pít dokonce ani pivo či víno.

V pevnosti sídlí jedno z muzeí

Symbolem emirátu Sharjah je otevřený Korán. Ozdobou Cultural Square (Kulturního náměstí), konkrétně tamějšího kruhového objezdu, je 14 metrů vysoký podstavec se sochou nazvanou Svatý Korán. Autorkou tohoto uměleckého díla je španělská sochařka Marinas Rubias. O kus dál můžete obdivovat Kulturní palác, kde se konají koncerty a další akce.

socha Svatý Koran

Kromě skvostné mešity Sharjah Masjid (na úvodním snímku) a několika dalších neminete například Muzeum islámské civilizace. Monumentální budova ukrývá několik expozic, kavárnu a knihkupectví.

Muzeum islamské civilizace

Mílovníky historie určitě zaujme i pevnost Al Hisn. Tato budova na lichoběžníkovém půdorysu se dvěma válcovými věžemi byla původně britskou vojenskou základnou. V současnosti v ní sídlí muzeum.

Pevnost Al Hisn ve městě Sharjah

Emirát Sharjah sousedí s Dubají. Stejnojmenné hlavní město je třetí nejlidnatější v SAE. Jeho centrum se rozprostírá kolem jezera Khalid. Narazíte tu na spoustu moderních budov, ruské kolo, parky i nejrůznější skulptury.

Město Sharjah

Ženy, zbystřete! Nejen šperky, ale celou řadu dalších výrobků seženete v tomto nádherném areálu. Jedná se o Blue Souk (Central Market), respektive o dvojici bazarů z konce 19. století. Klenuté haly s obklady z ornamentálně zdobených glazovaných dlaždic vás okouzlí zvenku i zevnitř.

Blue Souk

Sharjah láká také na fontánu

Jestliže navštívíte městský park Al Majaz, můžete se kochat pohledem na jezero Khalid. A pozor – v 18:30, 20:00, 21:00, 21:30, 22:30, 23:30 a ve čtvrtek a pátek také v 00:30 máte šanci zhlédnout dechberoucí představení zpívající fontány. Voda tryská až do výšky 100 metrů! Show lze pozorovat rovněž z restaurací a kaváren na nábřeží.

Fontána Al Majaz

V parku ve městě Sharjah se dá samozřejmě relaxovat kdykoliv během dne. Je nádherně upravený, po zemi se neválí odpadky a nebudou vás tu obtěžovat bezdomovci ani narkomani…

Park ve měste Sharjah

Pozoruhodnou turistickou atrakcí je ostrov Al Noor na jezeře Khalid. S pevninou je propojený architektonicky zajímavým mostem. Kromě přírody tady najdete stylovou kavárnu, literární pavilon, umělecké instalace, hřiště a motýlí dům.

Ostrov Al Noor

Pláže v emirátu Sharjah jsou písčité, s pozvolným vstupem do moře. Pro české ženy jsou přijatelné pouze ty hotelové, kde se mohou slunit a koupat v plavkách. Navíc jsou na nich zdarma k dispozici lehátka a slunečníky.

Emirát Sharjah

V rámci dovolené v emirátu Sharjah lze vyrazit i na výlet do pouště. Poradit se můžete s delegátem CK Blue Style nebo na hotelové recepci. Tento zážitek si rozhodně nenechte ujít!

poušť v emiratu Sharjah

Jídlo v SAE

Jídlo a pití v SAE: Luqaimat, foul, velbloudí maso, karak i silná káva

Fotoreportáž: Letovisko Faliraki na řeckém ostrově Rhodos

Faliraki

Mohlo by vás zajímat

cannoli

Cannoli: Italské trubičky patrně pocházejí ze sicilského harému

Začínají se vám zajídat klasické české – zpravidla přeslazené – trubičky? Tak vyzkoušejte italské! Jmenují se cannoli a vypadají velmi přitažlivě už od pohledu. Navíc si můžete vybrat z několika druhů. Zkrátka a dobře – zapomeňte na novoroční předsevzetí a pusťte se do nich! Share Tweet Email

Číst více

Ománská kuchyně: Pohádka tisíce a jedné chuti

Co ochutnat v Ománu: Pohádka tisíce a jedné chuti

Ománská kuchyně možná není ve světě tak populární jako kuchyně z jiných arabských kultur. To však v žádném případě neznamená, že by neměla co nabídnout! Pojďte se společně s námi ponořit do exotických chutí a vůní a říct si, co ochutnat v Ománu. Share Tweet Email

Číst více

banitsa

Banitsa: Bulharský koláč, který obsahuje jogurt a balkánský sýr

Letní dovolená v Bulharsku je o koupání, přírodě, památkách, nízkých cenách potravin i suvenýrů a krátké době letu. Během pobytu v oblasti Varna nebo Burgas ochutnáte bulharské speciality, mezi které patří také banitsa (neboli banitza či banica). Pojďme si tento tradiční pokrm, který za pár korun seženete takřka na každém rohu, krátce představit! Share Tweet Email

Číst více