Chcete vyrazit na podzimní, zimní nebo jarní dovolenou jinam než do Egypta nebo Spojených arabských emirátů, kde jste byli už mnohokrát? Jestliže máte cestovatelského ducha a rádi poznáváte i jiná místa než jen hotel a jeho okolí, zkuste Omán. Velmi oblíbenou destinací s vlastním mezinárodním letištěm, kam směřují i přímé lety z Prahy, je Salalah (česky Salála). Nabízí krásné pláže, luxusní hotely s bazény a wellness centrem, zajímavou architekturu, archeologické lokality, rozmanitou přírodu a stovky velbloudů, na které narazíte téměř všude.
Do města Salalah v ománském guvernorátu Dhofar (Dafár) se lze vydat rovněž v rámci poznávacího zájezdu Okruh Ománem. Během cest po této okouzlující zemi poznáte řadu přírodních lokalit i dalších měst včetně Muscatu, Nizwy a Súru. A co je podstatné – například v lednu a únoru se denní teploty pohybují kolem 28 °C a noční kolem 22 °C!
Země kadidla je součástí seznamu UNESCO
Omán je nábožensky konzervativní země, tři čtvrtiny Ománců se hlásí k ibadíjovské odnoži islámu. Nenajdete tady hospody ani bary, kam se lidé chodí po práci opíjet, neexistují zde erotické podniky, dokonce ani nudapláže. V ulicích nepobíhají dealeři drog, ženy se nepředvádějí v upnutých tílkách, zaříznutých kraťasech nebo minisukních a nejsou vulgární. Dokonce i ve většině pětihvězdičkových hotelů je alkohol servírován pouze v době oběda a ve večerních hodinách. Kdo si chce dát pivo, víno či panáka dopoledne nebo třeba v 16 hodin, má obvykle smůlu! Koho láká dovolená v Ománu, musí tato pravidla respektovat. Na druhou stranu – mnoho cestovatelů dá přednost bezpečnosti, přírodě a památkám před neřestmi. Jedním ze symbolů islámu je mešita sultána Kábuse.
Jen několik kilometrů od centra města Salalah leží archeologický park Al Baleed. Je jednou ze čtyř lokalit na kadidlové stezce, která byla ve starověku a středověku klíčová pro obchod s vonnou pryskyřicí. Park Al Baleed (al-Balid) je nedílnou součástí Země kadidla. Tato kulturní památka Ománu je od roku 2000 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.
Je libo piknik v údolí Darbat?
Země kadidla zahrnuje rovněž bývalé přístavní opevněné obchodní centrum Khor Rori (známé také jako Sumhuram). Založeno bylo pravděpodobně ve třetím století před naším letopočtem, v současnosti turisté obdivují jeho ruiny a nedaleký přírodní záliv. Nejkrásnější budovou je chrám boha Sina. Unikátní jsou zachovalé jeskynní hrobky.
Přibližně 50 km od města Salalah se rozprostírá jedno z nejhezčích míst guvernorátu Dhofar – údolí Darbat (Wadi Darbat). Je součástí přírodního parku, spatříte zde tyrkysová jezera, úchvatné vodopády i místa pro rodinný piknik.
S vysokou pravděpodobností vás tady přivítá takovýto krasavec. A nejspíš nebude jediný.
Mughsail láká na gejzíry
V okolí města Salalah objevíte také lesy. Vzhledem k lokalitě a podnebí jsou značně odlišné od těch našich. Letní monzuny jsou zdrojem srážek, které zavlažují celou oblast. Dodávají jí – pro Arábii netypickou – světle zelenou barvu vegetace. Úchvatná je například přírodní rezervace Ayn Khor.
Největším lákadlem pláže Mughsail jsou až 20 metrů vysoké mořské gejzíry. Z děr v útesech tryská voda do výšky, je to vskutku poutavá podívaná. Stačí se zeptat místních na „Mughsail Blowholes“.
Neméně atraktivní je přírodní rezervace Wadi Ashawq poblíž pláže Mughsail. I v těchto končinách potkáte velbloudy, zdejší podmínky jim vyhovují.
Ale pozor – často si to špacírují i po silnici a je jim úplně jedno, že tam jezdí auta a další dopravní prostředky. Řidiči už jsou zvyklí, podobné scény neodmyslitelně patří k místnímu koloritu.
Salalah vás zaujme také plážemi
Městská pláž ve městě Salalah je značně prostorná. Tvoří ji téměř bílý písek, nechybějí ani vzrostlé palmy.
Patrně nejkrásnější pláží v guvernorátu Dhofar je Fazayah (někdy také Fizayah). Rozkládá se 56 km od města, lze se na ni dostat po vlastní ose nebo v rámci organizovaného výletu. Během něj se zde dokonce i naobědváte – formou pikniku.
Koho fascinují písečné duny, může si udělat výlet do Rub al Khali, čtvrté největší pouště na světě.
Mohlo by vás zajímat

Poblíž letoviska Marsa Alam žije dugong. Je nebezpečný?
Do egyptského letoviska Marsa Alam se nejezdí jen opalovat, jedním z lákadel – nejen pro potápěče – je spatřit pod vodou zvláštního tvora jménem dugong. Lidově se mu říká také mořské prase nebo mořská kráva. Share Tweet Email

39. díl – Egypt
Tento speciál je určen především těm, kteří milují výlety a chtějí poznat více než jen hotelové resorty. Blue Style Experti na cestách vás vezmou do Egypta. Společně s reportérkou Petrou Staňovou se podíváme na ta nejzajímavější místa. Navštívíme například největší oázu v Egyptě, Síwu, a prozkoumáme tajemství pyramid v Gíze. Připojte se k nám a […]

Fotoreportáž: Djerba Explore Park na tuniském ostrově Djerba
Dovolenou na tuniském ostrově Djerba si můžete zpestřit návštěvou rozlehlého areálu s názvem Djerba Explore Park. Jeho součástí je nákupní vesnička, muzeum Lalla Hadria, skanzen Djerba Heritage a největší krokodýlí farma ve Středomoří. Stačí se domluvit s vaším delegátem a ten vám organizovaný výlet sem zařídí. Po příjezdu na místo vás provede celým parkem, dozvíte […]