Fira: Největší město na ostrově Santorini zdobí hranu kaldery

SantoriniDestinaceŘecko

K nejkrásnějším a nejfotogeničtějším místům v Řecku patří Fira, největší město na ostrově Santorini. Tradiční kykladská architektura v tomto případě zdobí vrchol 260 metrů vysokého útesu omývaného Egejským mořem. Díky příhodnému umístění na okraji bývalého sopečného kráteru je Fira městem výhledů. A jelikož se nachází na západním pobřeží, můžete si ve zdejších kavárnách a restauracích vychutnávat nejen jídlo a pití, ale také kouzelné západy slunce.

V 18. století se v těchto končinách usadili obyvatelé města Skaros, sužovaného sopečnými erupcemi a zemětřeseními, a založili nové hlavní město. Jeho název Fira je odvozený od slova Thira. Tak se totiž celé souostroví Santorini jmenovalo ve starověku.

Můžete jet na oslovi

Fira je považovaná za město. Ve skutečnosti je to krapet větší vesnice, v níž žijí necelé dva tisíce obyvatel. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, narazíte zde i na náměstíčka. To hlavní se jmenuje Theotokopoulos.

řecké město Fira

Způsobů, jak se dostat do města Fira, je hned několik. Jestliže se budete nacházet na ostrově, můžete sem přijet místní autobusovou dopravou, taxíkem, pronajatým autem nebo třeba na skútru. Pokud na Santorini připlujete lodí, je vám k dispozici gondolová lanovka nebo jízda na oslovi. Sportovcům nebude dělat problém chůze po více než 600 schodech (Karavolades Stairs).

lanovka vedoucí do města Fira

Když se posadíte do kavárny či restaurace s výhledem na moře, uvidíte tzv. Spálené ostrovy – Nea Kameni a Palea Kameni. Také ony jsou součástí souostroví Santorini. Jak možná víte, cca 10 km od Firy se na útesu rozprostírá podobné, ovšem o poznání menší město Oia.

výhled na ostrovy Thirasia a Nea Kameni

Fira ukrývá hezké kostely

Nezapomenutelná je taktéž procházka úzkými uličkami. Budete stoupat a vzápětí zase klesat po mnoha schodištích a obdivovat domky vytesané do skal. Většina z nich má několik pater směrem do hloubky, jsou různě pospojovaná chodbami. Díky takřka kolmému útesu má každé patro okna.

úzké uličky ve městě Fira

Zcela nepřehlédnutelná je katolická katedrála svatého Jana Křtitele z roku 1823. Zemětřesení v roce 1956 ji značně poškodilo, a tak ji v dalších letech museli kompletně obnovit.

katedrála svatého Jana Křtitele

Hodně zajímavou stavbou je bílá ortodoxní metropolitní katedrála z roku 1827. I tu museli zásadním způsobem přestavět. Její součástí je kostel Metamorphosis a dominikánský klášter. Nalézá se přímo na promenádě s desítkami obchodů, kaváren a restaurací.

ortodoxní metropolitní katedrála ve městě Fira

Patrně nejznámější památkou v této části Řecka je katolický kostelík Three Bells of Fira (Tři zvony Firy) s modrou kupolí, bílou fasádou a zvonicí se třemi zvony. Objekt pochází z roku 1757. Mimochodem – ve městě Fira lze zavítat i do několika muzeí včetně archeologického.

Three Bells of Fira

Câmara de Lobos

Fotoreportáž: Městečko Câmara de Lobos na ostrově Madeira

Dovolená v Kalábrii: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

dovolená v Kalábrii

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách: 56. díl

Experti na cestách: 56. díl

Blue Style Experti na cestách představili další oblíbenou destinaci, město Bodrum v Turecku, jehož historické části připomínají starověké Řecko. Co tato oblast nabízí, řekla obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek. Kam rád jezdí na dovolenou, prozradil herec ze seriálu Metoda Markovič: Hojer Václav Neužil. Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 21. díl

Nový díl pořadu Experti na cestách vám přináší reportáž z Dubaje, nejznámějšího a nejoblíbenějšího ze Spojených arabských emirátů. Spolu s reportérkou Petrou Staňovou se podíváme například na nejvyšší budovu světa Burj Khalifu, do luxusního nákupního centra Dubai Mall, na zdejší nejvyhlášenější pláž La Mer a chybět nebude ani rozhledna Dubai Frame! Share Tweet Email

Číst více

Klášter Tsambika na Rhodosu: Skvělý tip na výlet

Bájný ostrov Rhodos láká každoročně mnoho cestovatelů na překrásné pláže, průzračné moře a rozmanitou přírodu, ale i poutavé legendy z jeho dlouhé historie. Jedním z příběhy opředených míst je pozoruhodný klášter Tsambika. Share Tweet Email

Číst více