Fira: Největší město na ostrově Santorini zdobí hranu kaldery

7. 10. 2022SantoriniDestinaceŘecko

K nejkrásnějším a nejfotogeničtějším místům v Řecku patří Fira, největší město na ostrově Santorini. Tradiční kykladská architektura v tomto případě zdobí vrchol 260 metrů vysokého útesu omývaného Egejským mořem. Díky příhodnému umístění na okraji bývalého sopečného kráteru je Fira městem výhledů. A jelikož se nachází na západním pobřeží, můžete si ve zdejších kavárnách a restauracích vychutnávat nejen jídlo a pití, ale také kouzelné západy slunce.

V 18. století se v těchto končinách usadili obyvatelé města Skaros, sužovaného sopečnými erupcemi a zemětřeseními, a založili nové hlavní město. Jeho název Fira je odvozen od slova Thira. Tak se totiž celé souostroví Santorini jmenovalo ve starověku.

Můžete jet na oslovi

Fira je považována za město, ve skutečnosti je to krapet větší vesnice, v níž žijí necelé dva tisíce obyvatel. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, narazíte zde i na náměstíčka. To hlavní se jmenuje Theotokopoulos.

řecké město Fira

Způsobů, jak se dostat do města Fira, je hned několik. Jestliže se budete nacházet na ostrově, můžete sem přijet místní autobusovou dopravou, taxíkem, pronajatým autem nebo třeba na skútru. Pokud na Santorini připlujete lodí, je vám k dispozici gondolová lanovka nebo jízda na oslovi. Sportovcům nebude dělat problém chůze po více než 600 schodech (Karavolades Stairs).

lanovka vedoucí do města Fira

Když se posadíte do kavárny či restaurace s výhledem na moře, uvidíte tzv. Spálené ostrovy – Nea Kameni a Palea Kameni. Také ony jsou součástí souostroví Santorini. Jak možná víte, cca 10 km od Firy se na útesu rozprostírá podobné, ovšem o poznání menší město Oia.

výhled na ostrovy Thirasia a Nea Kameni

Fira ukrývá hezké kostely

Nezapomenutelná je taktéž procházka úzkými uličkami. Budete stoupat a vzápětí zase klesat po mnoha schodištích a obdivovat domky vytesané do skal. Většina z nich má několik pater směrem do hloubky, jsou různě pospojovaná chodbami. Díky takřka kolmému útesu má každé patro okna.

úzké uličky ve městě Fira

Zcela nepřehlédnutelná je katolická katedrála svatého Jana Křtitele z roku 1823. Zemětřesení v roce 1956 ji značně poškodilo, a tak musela být v dalších letech kompletně obnovena.

katedrála svatého Jana Křtitele

Hodně zajímavou stavbou je bílá ortodoxní metropolitní katedrála z roku 1827. I ta musela být zásadním způsobem přestavěna. Její součástí je kostel Metamorphosis a dominikánský klášter. Nalézá se přímo na promenádě s desítkami obchodů, kaváren a restaurací.

ortodoxní metropolitní katedrála ve městě Fira

Patrně nejznámější památkou v této části Řecka je katolický kostelík Three Bells of Fira (Tři zvony Firy) s modrou kupolí, bílou fasádou a zvonicí se třemi zvony. Objekt pochází z roku 1757. Mimochodem – ve městě Fira lze zavítat i do několika muzeí včetně archeologického.

Three Bells of Fira

dovolená na Mallorce

Dovolená na Mallorce: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Dovolená v Kalábrii: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

dovolená v Kalábrii

Mohlo by vás zajímat

Jídlo v SAE

Jídlo a pití v SAE: Luqaimat, foul, velbloudí maso, karak i silná káva

Vaše dovolená ve Spojených arabských emirátech (SAE) se blíží a vy mimo jiné přemýšlíte nad tím, jaké speciality tam ochutnáte? V tom případě vám usnadníme situaci a krátce vám představíme tamější gastronomii. Vzhledem k tomu, že v této zemi žije a pracuje spousta přistěhovalců, zdomácněla tam celá řada pokrmů pocházejících nejen ze sousedních států. Jaké […]

Číst více

Procházka po Marrákeši

Maroko: 7 důvodů, proč navštívit Marrákeš

Marrákeš, kterému se díky zbarvení mnohých zdejších budov přezdívá „Červené město“, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Maroku. Proč? Toto bývalé sultánské město okouzlí každého návštěvníka svou nenucenou kombinací starého a nového. Vydejte se do bludiště úzkých uliček a nasajte jejich pohádkovou atmosféru, ve které jsme našli zalíbení nejen my, ale i slavný Winston […]

Číst více

5 důvodů proč navštívit ostrov Samos

Dovolená v Řecku: 5 důvodů proč navštívit ostrov Samos

Samos je řecký ostrov ležící v Egejském moři na dohled od tureckého pobřeží. Patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy v celém regionu. Vybrat si z řeckých ostrovů jen jeden je však obtížné. Proč by se pravě „Pythagorův ostrov“ měl stát cílem vaší příští dovolené? Share Tweet Email

Číst více