Paros: Romantický řecký ostrov, který míjí masová turistika

Řecko

Těžbou vynikajícího poloprůsvitného mramoru, ze kterého byla vytesána i Venuše Mélská, se kdysi proslavil řecký ostrov Paros. V současnosti se jedná především o atraktivní lokalitu, kde lze v letní sezóně strávit pohodovou dovolenou. Masová turistika sem dosud nepronikla, takže si můžete v klidu užívat veškerých předností, jimiž tento třetí největší z Kykladských ostrovů oplývá.

Co se polohy týče – Paros leží v Egejském moři, vzdušnou čarou 180 km od Athén. Pouze 6 km na východ je ostrov Naxos, kam se dá vyrazit na výlet. Kilometr na opačnou stranu se rozprostírá mnohem menší ostrov Antiparos. Doba přímého letu z Prahy na Paros činí necelé tři hodiny. Místní letiště bylo před časem rozšířeno, a tak je v omezené míře využíváno i pro charterové lety cestovních kanceláří.

jedna z pláží v letovisku Naousa

 

Parikia zaujme nejen přístavem

Paros má přibližně 13 000 stálých obyvatel, nejvíce jich žije v přístavním městečku Parikia (neboli Paros). To je zároveň i správním centrem. Většina domů je bílá, jen dveře, okenice a kupole jsou modré. Zkrátka a dobře – poznáte pravé Řecko. Nudit se určitě nebudete, jsou zde kavárny, taverny, bary, obchody i památky.

ulička ve městě Parikia

Obdivovat můžete kostelíky, starověký hřbitov i keramickou dílnu. Největší a nejpřitažlivější historickou stavbou je byzantský kostelní komplex Panagia Ekatontapiliani. Pochází z roku 326, údajně ho založila svatá Helena, matka římského císaře Konstantina Velikého. V 18. století kostel značně poškodilo zemětřesení, následně byl postupně obnoven.

Panagia Ekatontapiliani

Na severním okraji městečka Parikia se rozprostírá převážně písčitá pláž Livadia, kde se lze koupat i provozovat vodní sporty. Na několika místech – v plážových barech a restauracích – se můžete v průběhu celého dne občerstvit.

Nejvíc dovolenkářů přitahuje Naousa

Za nejkrásnější letovisko je považována vesnička Naousa v severní části ostrova Paros. Dovolenkáři mají na výběr ze tří pláží (Piperaki, Piperi a Agii Anargyri), je tu hodně ubytovacích zařízení se snídaní nebo polopenzí. A samozřejmě i bez stravy.

vesnička Naousa na ostrově Paros

Najíst se totiž můžete v některé z mnoha taveren, vaří tady skvěle a ceny jsou přijatelné. Nechybí ani menší přístav, noční klub, obchody, kadeřnictví…

vesnička Naousa

Pro změnu na východě leží malé a tiché letovisko Logaras se čtyřmi plážemi. Podobně klidné je Chrisi Akti, nalézající se o 4 km níž, tedy směrem na jih. Vzhledem k tomu, že na ostrově Paros spolehlivě funguje autobusová doprava, dá se i bez nutnosti zapůjčení auta dostat na odlehlejší, ryze přírodní pláže. Tam je ovšem nezbytné přinést si vlastní občerstvení.

nádherná ulička na ostrově Paros

 

Paros láká i na aquapark a větrné mlýny

Patrně nejfotogeničtější pláží – díky kamenům bizarních tvarů – je Kolimbithres na severu. Od letoviska Naousa je vzdálená pouhých 5 km. Zhruba 800 m od pláže, směrem na severovýchod, je venkovní aquapark Aqua Paros. Jeho součástí je mimo jiné 13 toboganů, dětské skluzavky, bazén a líná řeka. Otevřeno tady mají od začátku července až do začátku září.

pláž Kolimbithres na ostrově Paros

Kilometr a půl od aquaparku směrem na sever začíná malebný poloostrov plný pláží. Je tu rovněž přírodní rezervace, římský amfiteátr Archilochos, nádherný klášter sv. Jana a maják Korakas.

amfiteátr Archilochos na ostrově Paros

Rozhodně neprohloupíte, když si uděláte výlet do vnitrozemí ostrova Paros. Například do vesničky Lefkes, jejíž chloubou je pravoslavný kostel Agia Triada z první poloviny 19. století.

pravoslavný kostel Agia Triada ve vesnici Lefkes

Zajímavých staveb v Lefkes a blízkém okolí spatříte mnohem víc. Ostrov navíc svádí k pěší turistice, kterou zvládne většina lidí. Nejvyšší bod ostrova, Agios Ilias, má 771 metrů. Pastvou pro oči je Údolí motýlů nedaleko městečka Parikia a taktéž větrné mlýny na několika místech…

větrné mlýny ve vesnici Lefkes na ostrově Paros

letovisko Kiotari na ostrově Rhodos

Kiotari: Letovisko na ostrově Rhodos nabízí pohodu a skvělé hotely

Kardamena: Letovisko na řeckém ostrově Kos žije ve dne i v noci

Kardamena

Mohlo by vás zajímat

milujete Mallorcu

10 důvodů, proč milujete Mallorcu

Mallorca je cestovateli z celého světa milována především pro své nádherné pobřeží s úchvatnými plážemi a malebnými zátokami lemovanými sluncem rozpálenými vápencovými útesy. Ponořte se i vy do azurových vod Středozemního moře nebo se vydejte vysoko do kopců a objevte šarm místních ospalých horských vesniček. Ochutnejte jedinečné mallorské víno a pak protančete celou noc ve […]

Číst více

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas: Španělské město, které vzniklo v jámě

Ve Španělsku, oblíbené letní destinaci, existují zajímavá místa, o nichž se u nás moc neví. Jedním z nich je Setenil de las Bodegas, městečko v Andalusii. Unikátní je tím, že mnohé budovy byly postaveny ve skalním převisu (nebo pod ním). Toto město vzniklo vlastně náhodou! Díky silné erozi řeky Río Guadalporcún, což vedlo k vytvoření impozantní […]

Číst více

Poznejte Káhiru

Poznejte Káhiru, hlavní egyptskou metropoli

Pokud se chystáte na dovolenou do Egypta, určitě byste neměli vynechat návštěvu světoznámé Káhiry, a to především její starobylé části. Objevte s námi zdejší památky a nechte se vtáhnout do příběhů země faraonů. Share Tweet Email

Číst více