Paros: Romantický řecký ostrov, který míjí masová turistika

Řecko

Těžbou vynikajícího poloprůsvitného mramoru, ze kterého byla vytesána i Venuše Mélská, se kdysi proslavil řecký ostrov Paros. V současnosti se jedná především o atraktivní lokalitu, kde lze v letní sezóně strávit pohodovou dovolenou. Masová turistika sem dosud nepronikla, takže si můžete v klidu užívat veškerých předností, jimiž tento třetí největší z Kykladských ostrovů oplývá.

Co se polohy týče – Paros leží v Egejském moři, vzdušnou čarou 180 km od Athén. Pouze 6 km na východ je ostrov Naxos, kam se dá vyrazit na výlet. Kilometr na opačnou stranu se rozprostírá mnohem menší ostrov Antiparos. Doba přímého letu z Prahy na Paros činí necelé tři hodiny. Místní letiště bylo před časem rozšířeno, a tak je v omezené míře využíváno i pro charterové lety cestovních kanceláří.

jedna z pláží v letovisku Naousa

 

Parikia zaujme nejen přístavem

Paros má přibližně 13 000 stálých obyvatel, nejvíce jich žije v přístavním městečku Parikia (neboli Paros). To je zároveň i správním centrem. Většina domů je bílá, jen dveře, okenice a kupole jsou modré. Zkrátka a dobře – poznáte pravé Řecko. Nudit se určitě nebudete, jsou zde kavárny, taverny, bary, obchody i památky.

ulička ve městě Parikia

Obdivovat můžete kostelíky, starověký hřbitov i keramickou dílnu. Největší a nejpřitažlivější historickou stavbou je byzantský kostelní komplex Panagia Ekatontapiliani. Pochází z roku 326, údajně ho založila svatá Helena, matka římského císaře Konstantina Velikého. V 18. století kostel značně poškodilo zemětřesení, následně byl postupně obnoven.

Panagia Ekatontapiliani

Na severním okraji městečka Parikia se rozprostírá převážně písčitá pláž Livadia, kde se lze koupat i provozovat vodní sporty. Na několika místech – v plážových barech a restauracích – se můžete v průběhu celého dne občerstvit.

Nejvíc dovolenkářů přitahuje Naousa

Za nejkrásnější letovisko je považována vesnička Naousa v severní části ostrova Paros. Dovolenkáři mají na výběr ze tří pláží (Piperaki, Piperi a Agii Anargyri), je tu hodně ubytovacích zařízení se snídaní nebo polopenzí. A samozřejmě i bez stravy.

vesnička Naousa na ostrově Paros

Najíst se totiž můžete v některé z mnoha taveren, vaří tady skvěle a ceny jsou přijatelné. Nechybí ani menší přístav, noční klub, obchody, kadeřnictví…

vesnička Naousa

Pro změnu na východě leží malé a tiché letovisko Logaras se čtyřmi plážemi. Podobně klidné je Chrisi Akti, nalézající se o 4 km níž, tedy směrem na jih. Vzhledem k tomu, že na ostrově Paros spolehlivě funguje autobusová doprava, dá se i bez nutnosti zapůjčení auta dostat na odlehlejší, ryze přírodní pláže. Tam je ovšem nezbytné přinést si vlastní občerstvení.

nádherná ulička na ostrově Paros

 

Paros láká i na aquapark a větrné mlýny

Patrně nejfotogeničtější pláží – díky kamenům bizarních tvarů – je Kolimbithres na severu. Od letoviska Naousa je vzdálená pouhých 5 km. Zhruba 800 m od pláže, směrem na severovýchod, je venkovní aquapark Aqua Paros. Jeho součástí je mimo jiné 13 toboganů, dětské skluzavky, bazén a líná řeka. Otevřeno tady mají od začátku července až do začátku září.

pláž Kolimbithres na ostrově Paros

Kilometr a půl od aquaparku směrem na sever začíná malebný poloostrov plný pláží. Je tu rovněž přírodní rezervace, římský amfiteátr Archilochos, nádherný klášter sv. Jana a maják Korakas.

amfiteátr Archilochos na ostrově Paros

Rozhodně neprohloupíte, když si uděláte výlet do vnitrozemí ostrova Paros. Například do vesničky Lefkes, jejíž chloubou je pravoslavný kostel Agia Triada z první poloviny 19. století.

pravoslavný kostel Agia Triada ve vesnici Lefkes

Zajímavých staveb v Lefkes a blízkém okolí spatříte mnohem víc. Ostrov navíc svádí k pěší turistice, kterou zvládne většina lidí. Nejvyšší bod ostrova, Agios Ilias, má 771 metrů. Pastvou pro oči je Údolí motýlů nedaleko městečka Parikia a taktéž větrné mlýny na několika místech…

větrné mlýny ve vesnici Lefkes na ostrově Paros

letovisko Kiotari na ostrově Rhodos

Kiotari: Letovisko na ostrově Rhodos nabízí pohodu a skvělé hotely

Kardamena: Letovisko na řeckém ostrově Kos žije ve dne i v noci

Kardamena

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách: 13. díl

Experti na cestách: 13. díl

ŘECKO JE VŠECKO! Sami se o tom můžete přesvědčit tomtu dílu pořadu Experti na cestách, který je zaměřen právě na tuto oblíbenou destinaci. Jaká krásná místa navštívit, co zažít, a na co určitě nezapomenout? To Vám prozradí dnešní host, kterým bude naše obchodní ředitelka Lenka Pátek. Share Tweet Email

Číst více

Skalní klášter Aladža

Skalní klášter Aladža: bulharská kulturní památka s českou stopou

Karel a Herman Škorpilovi – jména dvou bratrů pocházejících z Vysokého Mýta, kterým se začátkem 20. století podařilo objevit jednu z nejznámějších národních památek Bulharska. Skalní klášter Aladža je nejzachovalejší stavbou svého druhu. Nachází se, co by kamenem dohodil, od populárního letoviska Zlaté písky a řadí se mezi nejnavštěvovanější turistická místa. Vydejte se společně s Blue Style po […]

Číst více

Burj Khalifa

Burj Khalifa: 15 zajímavostí, které možná nevíte o nejvyšší budově světa

Dovolenou ve Spojených arabských emirátech (SAE) si můžete zpestřit návštěvou nejvyšší budovy světa. Jmenuje se Burj Khalifa (Burdž Chalífa), je dominantou města Dubaj a dosahuje výšky 828 m. Postavená byla v letech 2004–2010, projektoval ji americký koncern Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM). Celkové náklady na stavbu činily 1,5 miliardy dolarů… Stačí se přímo v […]

Číst více