Thajská jídla: Patří mezi ně grilované krysy i smažený hmyz

ThajskoChutě světa

Co si vybavíte, když se řekne Thajsko? Nejčastěji asi thajskou masáž nebo thajský box. O zdejší kuchyni se toho už tolik neví. A věřte, že můžete narazit na thajská jídla pro nás, Evropany, přinejmenším nezvyklá.

Tak kupříkladu si lidé pochutnávají na grilovaných polních krysách (na úvodním snímku) či na blechách vodních. Ty jsou tady velkou delikatesou; připravují se se zeleninou, jako příloha je servírována rýže. Lahůdkou, rovněž pro silné povahy, je i další hmyz. V oleji se fritují červi, kobylky, švábi a další brouci. Lze je chroupat jako chipsy, ale na přání vám je zalijí i omáčkou.

smažení červi Thajsko

Jinou specialitkou je Tom Kha – hustá polévka či omáčka s moučnými červy. Tu lze zapít netopýří krví, která je v jižní Asii považována za afrodiziakum!

thajská polévka Tom Kha

Čím víc chilli thajská jídla obsahují, tím lépe!

Thajská jídla mají obvykle výraznou chuť, kterou jim dodávají nejrůznější sladká dochucovadla a chilli. Však se také traduje, že se thajští kuchaři řídí heslem – co nepálí, to není zdravé. K nejostřejším jídlům patří papaya salát. Thajci do něj kromě nezralé papayi, medu, oříšků a chilli dávají i sušené krabí maso, citron a rajče.

Snad všude v Thajsku vám nabídnou fritované nudle. V restauracích je připravují téměř s čímkoli – s rybami, kuřecím masem, mořskými plody… V ulicích měst pak můžete narazit na typickou pochutinu, které však mnozí turisté raději odolají. Jde o drůbeží pařáty – nabízejí se ogrilované, mnohdy napíchnuté na špejli, případně vařené v polévce. Thajci tvrdí, že jsou výborné na potenci.

kuřecí pařáty

 


Mamaliga: Rumunská kaše bývala jídlem chudých rolníků

Tacos: Plněné placky, které patří mezi mexické národní pokrmy

tacos

Mohlo by vás zajímat

Vyrazte za potápěním do průzračných vod Malediv!

Potápění na Maledivách: Vyrazte za podmořským světem do ráje!

Maledivy jsou známé jako exotický ráj, a to zejména díky své poklidné atmosféře, dechberoucím plážím a zářivě modrému moři. Zažít tu však můžete mnohem víc než jen pohodový odpočinek. Zažijte nezapomenutelné zážitky během potápění na Maledivách a objevte neskutečné bohatství zdejších vod! Share Tweet Email

Číst více

Bodrum

Bodrum: Turecká destinace uchvacuje zálivy, jachtami i antikou

Milujete Turecko? Nejvíce českých dovolenkářů míří – v období od května do října – na Tureckou riviéru. Někteří si však více oblíbili Bodrum, malebnou oblast rozkládající se přibližně 400 km západně od města Antalya. Centrem této destinace je přímořské město Bodrum s hradem svatého Petra a antickými památkami. Přibližně 35 km odsud je situováno mezinárodní […]

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 20. díl

Dnes s Experty na cestách objevíme okouzlující Turecko, kde najdete vše od průzračného moře a zlatavých pláží přes historické památky a výtečnou kuchyni po úchvatnou přírodu. V reportáži se podíváme na Tureckou riviéru a navštívíme zelenající se Kemer s výhledem na majestátní hory i historická města Antalya a Side. Chybět nebude ani adrenalinový canyoning a […]

Číst více