Thajská jídla: Patří mezi ně grilované krysy i smažený hmyz

ThajskoChutě světa

Co si vybavíte, když se řekne Thajsko? Nejčastěji asi thajskou masáž nebo thajský box. O zdejší kuchyni se toho už tolik neví. A věřte, že můžete narazit na thajská jídla pro nás, Evropany, přinejmenším nezvyklá.

Tak kupříkladu si lidé pochutnávají na grilovaných polních krysách (na úvodním snímku) či na blechách vodních. Ty jsou tady velkou delikatesou; připravují se se zeleninou, jako příloha je servírována rýže. Lahůdkou, rovněž pro silné povahy, je i další hmyz. V oleji se fritují červi, kobylky, švábi a další brouci. Lze je chroupat jako chipsy, ale na přání vám je zalijí i omáčkou.

smažení červi Thajsko

Jinou specialitkou je Tom Kha – hustá polévka či omáčka s moučnými červy. Tu lze zapít netopýří krví, která je v jižní Asii považována za afrodiziakum!

thajská polévka Tom Kha

Čím víc chilli thajská jídla obsahují, tím lépe!

Thajská jídla mají obvykle výraznou chuť, kterou jim dodávají nejrůznější sladká dochucovadla a chilli. Však se také traduje, že se thajští kuchaři řídí heslem – co nepálí, to není zdravé. K nejostřejším jídlům patří papaya salát. Thajci do něj kromě nezralé papayi, medu, oříšků a chilli dávají i sušené krabí maso, citron a rajče.

Snad všude v Thajsku vám nabídnou fritované nudle. V restauracích je připravují téměř s čímkoli – s rybami, kuřecím masem, mořskými plody… V ulicích měst pak můžete narazit na typickou pochutinu, které však mnozí turisté raději odolají. Jde o drůbeží pařáty – nabízejí se ogrilované, mnohdy napíchnuté na špejli, případně vařené v polévce. Thajci tvrdí, že jsou výborné na potenci.

kuřecí pařáty

 


Mamaliga: Rumunská kaše bývala jídlem chudých rolníků

Tacos: Plněné placky, které patří mezi mexické národní pokrmy

tacos

Mohlo by vás zajímat

Marseille

Marseille: Francouzské město okouzlí přístavem, bazilikou i paláci

Marseille je – hned po Paříži – druhým největším městem Francie a zároveň nejvýznamnějším francouzským obchodním přístavem. Rozprostírá se v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur v jihovýchodní části země, na pobřeží Středozemního moře, ve Lvím zálivu. Kromě nejrůznějších lodí všech možných typů a velikostí zde můžete obdivovat řadu atraktivních památek i několik moderních staveb. Zklamaní rozhodně nebudou […]

Číst více

čevapčiči

Čevapčiči: U nás téměř zapomenutá balkánská pochoutka

Kdysi jsme tento pokrm (jen psaný s b, nikoliv s p) nacházeli na jídelním lístku většiny restaurací takřka denně, pak se, bohužel, vytratil, stejně jako mnoho dalších „socialistických“. Základem názvu je perské slovo kebab (ten je u nás naopak čím dá populárnější) s tím rozdílem, že čevapčiči se připravuje z mletého masa, obvykle hovězího, jehněčího, skopového […]

Číst více

Svatý Vlas neboli Sveti Vlas

Svatý Vlas: Moderní letovisko, jež navazuje na Slunečné pobřeží

Láká vás letní dovolená v Bulharsku, konkrétně v okolí letiště Burgas, a toužíte bydlet v relativně poklidném letovisku? Jednou z variant je Svatý Vlas (Sveti Vlas), navazující na rušné Slunečné pobřeží. Kromě hotelů a dalších ubytovacích zařízení tady najdete obchody, restaurace, cukrárnu, bary, lékárnu, pekařství či přístaviště s půjčovnou lodí, mořskou taxislužbou a replikou bukanýrské […]

Číst více