Abu Dabbab: Potápěčská lokalita, kde spatříte korály, želvy i dugonga

16. 4. 2021DestinaceMarsa AlamTipy na výletyEgypt

Egyptská destinace Marsa Alam láká turisty na klidnou a komfortní dovolenou na pobřeží Rudého moře. Hojně sem míří také potápěči a milovníci šnorchlování, poněvadž korálové útesy se častokrát nalézají v těsné blízkosti pláže. Obdivovat lze rovněž pestrobarevné ryby a další mořské živočichy. Fajnšmekři se obvykle domluví s delegátem CK Blue Style a vydají se na půldenní organizovaný výlet do oblasti zvané Abu Dabbab.

Třicet kilometrů jižně od letoviska Port Ghalib a 38 kilometrů severně od města Marsa Alam leží písčitá pláž Abu Dabbab. Necelých 600 metrů od ní se v moři rozprostírá stejnojmenná potápěčská lokalita, kde kromě korálů a ryb spatříte vzácné velké želvy. A při troše štěstí také dugonga!

velbloud na pláži Abu Dabbab

Dugongy zajímají především kořínky

Dugong má přezdívku mořské prase nebo mořská kráva. Vzhledem k tomu, že obvykle měří 240 až 320 cm a váží téměř 200 kilogramů, budí respekt. Bát se ho však nemusíte – je plachý a neškodný! Nejí lidi, ale chaluhy a mořskou trávu. Miluje hlavně kořínky, které vyhrabává ze dna.

Na pastvu dugong vyráží v noci, jeho životní rytmus je synchronizován s přílivem. Jednou za dvě minuty se pravidelně vynořuje, aby se nadechnul. Nozdry na vrcholu dugongovy hlavy uzavírají záklopky. Ty mu umožňují nadechnout se, aniž by musel vynořit celé tělo.

dugong v lokalitě Abu Dabbab

A které druhy želv potkáte v lokalitě Abu Dabbab? Kriticky ohroženou karetu pravou, která je dlouhá přibližně metr a váží až 80 kilogramů. Ani ta vám neublíží. Naopak bude vděčná za to, když nebudete ubližovat vy jí. Můžete si ji prohlédnout zblízka, ale není vhodné se na ni vrhat a stresovat ji. Vyskytuje se tu i kareta obrovská. Jak napovídá název, je o něco delší a zároveň těžší.

kareta obrovská

Abu Dabbab ukrývá i trnuchy

Půldenní výlet do lokality Abu Dabbab v Egyptě je určen těm, co rádi šnorchlují, nebo to chtějí poprvé v životě zkusit. V ceně je zahrnut transfer a minerální voda, další podrobnosti vám sdělí delegát CK Blue Style přímo v Marsa Alam.

korálový útes v destinaci Marsa Alam

Pod hladinou možná uvidíte i trnuchu modroskvrnnou. Ani ta na vás nezaútočí, ale není radno se k ní přibližovat na těsnou vzdálenost. Když nabyde přesvědčení, že je v ohrožení, zabodne do útočníka svůj jedovatý osten a způsobí mu nepříjemné zranění.

trnucha modroskvrnná

Lehce autoritativním dojmem působí i ostnatec žlutoploutvý (Yellowmargin triggerfish), měřící až půl metru, zpravidla však méně. Poklidně plave a živí se drobnými mořskými živočichy, často také okusuje korály. Nepříjemná je pouze samice hlídající hnízdo. Napřímí hřbetní ploutev a dává každému najevo, že se má od ní a jejího hnízda držet dál. Pro člověka však není životu nebezpečná…

ostnatec žlutoploutvý

egyptský ostrov Giftun

Giftun: Ostrov nedaleko města Hurghada svádí k celodennímu výletu

Dovolená v Tunisku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

dovolená v Tunisku

Mohlo by vás zajímat

Djerba: poznávací výlety

Share Tweet Email

Číst více

pláž Myrtos na ostrově Kefalonie

Myrtos: Nádherná pláž, která je ozdobou řeckého ostrova Kefalonie

Budete-li trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nejfotografovanější místní pláže! Jmenuje se Myrtos, je obklopena bělostnými vápencovými útesy porostlými vegetací a omývá ji nádherně zbarvené Jónské moře. Povrch pláže, rozprostírající se v oblasti Pylaros na severozápadním pobřeží, tvoří malé bílé oblázky, které z dálky vypadají jako písek. Během dne […]

Číst více

Porto Timoni

Porto Timoni: Dvojitá pláž, která je přírodní ozdobou ostrova Korfu

Dovolená na Korfu může obnášet mnohem více než jen relaxaci v hotelu, na nejbližší pláži a v okolních kavárnách a barech. Za návštěvu stojí neoklasicistní zámeček Achilleion, ruiny byzantského hradu Angelokastro či poloostrov Kanoni s výhledem na klášter Vlacherna a ostrůvek Pontikonisi. Nebo lze zavítat na úžasná, ryze přírodní místa a strávit tam třeba i […]

Číst více