Fotoreportáž: Dar Jilani aneb Dům umění a řemesel na ostrově Djerba

16. 11. 2021DestinaceDjerbaTunisko pevninaTuniskoFoto tipyTipy na výlety

Tuniský ostrov Djerba, vzdálený necelé tři hodiny letu z České republiky, je velice oblíbenou destinací. Spousta našich turistů sem míří v období od dubna až do listopadu, někteří i několikrát do roka. Dovolená na Djerbě však nemusí být pouze o opalování a koupání, lze vyrazit na zajímavý výlet. Jedním z nich je Okruh ostrovem, během kterého pravděpodobně zavítáte také do Dar Jilani.

Tento dům umění a řemesel stojí 4 km od města Houmt Souk a 12 km od proslulé pláže Sidi Mahrez. V roce 2021 se do něj vydal cestovatel Richie a při té příležitosti pořídil následující fotoreportáž. Berte ji jako malou ochutnávku toho, co vás v Dar Jilani čeká a nemine.

Seženete výrobky z kovu i dřeva

Dům umění a řemesel Dar Jilani na severu ostrova Djerba je prostor, kde můžete od roku 2012 nejen obdivovat, ale také vyzkoušet různá řemesla a umělecké techniky včetně malování, kaligrafie či sochařství. Dokonce vám zde představí i místní gastronomii.

dům umění a řemesel na Djerbě

Na několika místech spatříte atraktivní mozaiky, možná se stanete i svědky jejich výroby. Dlouholetou tradici má v Tunisku výroba keramiky. Během výletu Okruh ostrovem navštívíte nejen Dar Jilani, ale také keramickou dílnu s prodejnou.

mozaiky v Dar Jilani

Především dámy zaujmou výrobky ze dřeva – šperkovnice, nejrůznější skříňky či zdobené rámy na zrcadla. A to není zdaleka všechno!

tuniské výrobky ze dřeva

Součástí Dar Jilani je rovněž kavárna

Návštěvníci Dar Jilani si rozhodně nemohou nevšimnout výrazných maleb na několika dveřích. Pokud se chcete zdokonalit ve výtvarnictví, můžete si objednat individuální workshop na některý z příštích dnů.

pomalované dveře v Dar Jilani

Djerbský dům umění a řemesel zabírá více než 3000 metrů čtverečních a je rozdělen do tří částí. První je velká galerie v suterénu, kde jsou vystavena a nabízena k prodeji díla malířů, kaligrafů, hrnčířů, sklářů, šperkařů, tkalců a podobně. Dále je tu kavárna s terasou a zahrada s voliérou.

dům umění a řemesel Dar Jilani na severu ostrova Djerba

Posedět lze samozřejmě i uvnitř galerie. Můžete si prolistovat zajímavé knihy nebo sledovat umělce a řemeslníky během jejich činnosti. Heslem Dar Jilani je „nic není ztraceno“. Jinými slovy – umělci častokrát pracují s recyklovanými materiály, ať už se jedná o staré dveře, plechovky, úlomky palmového dřeva, mušle, tykve či kusy kameniny ze staveb.

posezení v Dar Jilani

Foto – Richard Sacher

Rady a tipy cestovatele Richieho

„Na Djerbě jsem byl už několikrát, a tak jsem se rozhodl, že poznám víc než jen areál hotelu, pláž, krokodýlí farmu a město Midoun. Výlet Okruh ostrovem je skvělý v tom, že během několika hodin uvidíte mnoho zajímavého – Římskou cestu, která propojuje ostrov Djerba s pevninou, synagogu La Ghriba, keramickou dílnu, město Houmt Souk, výrobnu olivového oleje, streetartovou čtvrť Djerbahood, Muzeum národních zvyků a tradic v městečku Guellala a v neposlední řadě také Dar Jilani. Zde se jednak dozvíte řadu nevšedních informací a jednak nakoupíte rozličná umělecká dílka. Pokud vás to tady zaujme, můžete se sem kdykoliv vrátit. Taxíky jsou na Djerbě velice levné. Neváhejte se obrátit na delegáta CK Blue Style, který vám rád poradí.“

cestovatel Richie v Dar Jilani na ostrově Djerba

Faliraki

Fotoreportáž: Letovisko Faliraki na řeckém ostrově Rhodos

The National Aquarium Abu Dhabi: Nová turistická atrakce v SAE

pozvánka do The National Aquarium Abu Dhabi

Mohlo by vás zajímat

Houmt Souk

Houmt Souk: Hlavní město ostrova Djerba svádí k nákupům i posezení

Budete-li trávit dovolenou na tuniském ostrově Djerba, nemusíte ji celou prožít pouze v hotelovém areálu. Stačí se domluvit s delegátem a vyrazit na některý z výletů, jež má CK Blue Style v nabídce. Lze navštívit Djerba Explore Park s největší krokodýlí farmou ve Středomoří, podívat se na pevninu nebo třeba zajet do hlavního a zároveň […]

Číst více

Petaloudes

Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

Turistická sezóna na řeckém ostrově Rhodos trvá od května do října. Pokud se sem vydáte v létě, zejména o prázdninách, můžete si udělat skvělý výlet do Petaloudes neboli Údolí motýlů. Nadšeni budou všichni ti, které přitahuje příroda a baví pěší turistika. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však […]

Číst více

Kalábrie

10 důvodů, proč milujete Kalábrii

Itálii není třeba dlouze představovat. Tato jihoevropská země dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější dovolenkové destinace, kam každoročně míří miliony lidí z celého světa. Dechberoucí historie jedné z kolébek evropské civilizace, úchvatné přírodní scenérie a světově proslulá kuchyně –⁠ to jsou jen některé ze střípků, které tvoří dohromady fascinující obraz současné Itálie. Region Kalábrie se nachází v […]

Číst více