Fotoreportáž: Dar Jilani aneb Dům umění a řemesel na ostrově Djerba

16. 11. 2021DestinaceDjerbaTunisko pevninaTuniskoFoto tipyTipy na výlety

Tuniský ostrov Djerba, vzdálený necelé tři hodiny letu z České republiky, je velice oblíbenou destinací. Spousta našich turistů sem míří v období od dubna až do listopadu, někteří i několikrát do roka. Dovolená na Djerbě však nemusí být pouze o opalování a koupání, lze vyrazit na zajímavý výlet. Jedním z nich je Okruh ostrovem, během kterého pravděpodobně zavítáte také do Dar Jilani.

Tento dům umění a řemesel stojí 4 km od města Houmt Souk a 12 km od proslulé pláže Sidi Mahrez. V roce 2021 se do něj vydal cestovatel Richie a při té příležitosti pořídil následující fotoreportáž. Berte ji jako malou ochutnávku toho, co vás v Dar Jilani čeká a nemine.

Seženete výrobky z kovu i dřeva

Dům umění a řemesel Dar Jilani na severu ostrova Djerba je prostor, kde můžete od roku 2012 nejen obdivovat, ale také vyzkoušet různá řemesla a umělecké techniky včetně malování, kaligrafie či sochařství. Dokonce vám zde představí i místní gastronomii.

dům umění a řemesel na Djerbě

Na několika místech spatříte atraktivní mozaiky, možná se stanete i svědky jejich výroby. Dlouholetou tradici má v Tunisku výroba keramiky. Během výletu Okruh ostrovem navštívíte nejen Dar Jilani, ale také keramickou dílnu s prodejnou.

mozaiky v Dar Jilani

Především dámy zaujmou výrobky ze dřeva – šperkovnice, nejrůznější skříňky či zdobené rámy na zrcadla. A to není zdaleka všechno!

tuniské výrobky ze dřeva

Součástí Dar Jilani je rovněž kavárna

Návštěvníci Dar Jilani si rozhodně nemohou nevšimnout výrazných maleb na několika dveřích. Pokud se chcete zdokonalit ve výtvarnictví, můžete si objednat individuální workshop na některý z příštích dnů.

pomalované dveře v Dar Jilani

Djerbský dům umění a řemesel zabírá více než 3000 metrů čtverečních a je rozdělen do tří částí. První je velká galerie v suterénu, kde jsou vystavena a nabízena k prodeji díla malířů, kaligrafů, hrnčířů, sklářů, šperkařů, tkalců a podobně. Dále je tu kavárna s terasou a zahrada s voliérou.

dům umění a řemesel Dar Jilani na severu ostrova Djerba

Posedět lze samozřejmě i uvnitř galerie. Můžete si prolistovat zajímavé knihy nebo sledovat umělce a řemeslníky během jejich činnosti. Heslem Dar Jilani je „nic není ztraceno“. Jinými slovy – umělci častokrát pracují s recyklovanými materiály, ať už se jedná o staré dveře, plechovky, úlomky palmového dřeva, mušle, tykve či kusy kameniny ze staveb.

posezení v Dar Jilani

Foto – Richard Sacher

Rady a tipy cestovatele Richieho

„Na Djerbě jsem byl už několikrát, a tak jsem se rozhodl, že poznám víc než jen areál hotelu, pláž, krokodýlí farmu a město Midoun. Výlet Okruh ostrovem je skvělý v tom, že během několika hodin uvidíte mnoho zajímavého – Římskou cestu, která propojuje ostrov Djerba s pevninou, synagogu La Ghriba, keramickou dílnu, město Houmt Souk, výrobnu olivového oleje, streetartovou čtvrť Djerbahood, Muzeum národních zvyků a tradic v městečku Guellala a v neposlední řadě také Dar Jilani. Zde se jednak dozvíte řadu nevšedních informací a jednak nakoupíte rozličná umělecká dílka. Pokud vás to tady zaujme, můžete se sem kdykoliv vrátit. Taxíky jsou na Djerbě velice levné. Neváhejte se obrátit na delegáta CK Blue Style, který vám rád poradí.“

cestovatel Richie v Dar Jilani na ostrov

Faliraki

Fotoreportáž: Letovisko Faliraki na řeckém ostrově Rhodos

The National Aquarium Abu Dhabi: Nová turistická atrakce v SAE

The National Aquarium

Mohlo by vás zajímat

Syrakusy

Tip na výlet: Věhlasné město Syrakusy na italském ostrově Sicílie

Neruš mé kruhy! Tato věta proslavila město Syrakusy, ležící na východním pobřeží největšího italského ostrova Sicílie. V roce 212 před naším letopočtem ji zde vyslovil matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom Archimedes. A následně zemřel. Respektive byl zabit – ješitným římským vojákem, kterého se géniova hláška bytostně dotkla… Budete-li trávit letní dovolenou na Sicílii, můžete […]

Číst více

Agios Stefanos: Pláž na ostrově Kos skýtá výhled na ostrůvek Kastri

Chystáte se do letoviska Kefalos na řeckém ostrově Kos? Hotelová pláž je fajn, ale můžete se vypravit také na 3 km vzdálenou pláž Agios Stefanos se značně mystickou atmosférou. Tu zde pocítíte díky ruinám starověké baziliky a dalších budov. Navíc se přímo z této pláže na jihozápadním pobřeží Kosu můžete kochat pohledem na ostrůvek Kastri […]

Číst více

Love Lake Dubai: Jezera lásky jsou nejromantičtějším místem v Dubaji

Nejvyšší budova, největší nákupní centrum, nejdelší městský lanový skluz, nejvyšší hotel či největší krytý zábavní park na světě – to vše najdete ve městě Dubaj ve Spojených arabských emirátech. V poušti za městem se nalézá další, méně známá atrakce Love Lake Dubai (nebo také Heart Lake Dubai). Tato umělá jezera ve tvaru dvou spojených srdcí […]

Číst více