Phaselis: Ruiny antického přístavního města v tureckém Kemeru

Turecká riviéraTureckoTipy na výlety

Chystáte se do tureckého Kemeru? Tuto nádhernou přírodní oblast plnou krásných pláží a lemovanou majestátním pohořím Taurus si oblíbila spousta Čechů, kteří zde pravidelně tráví jarní, letní nebo podzimní dovolenou. Míří sem rovněž milovníci dávné historie. Jedním z důvodů jsou pozůstatky antického města Phaselis, rozkládající se mezi obcemi Çamyuva a Tekirova. Chcete-li si udělat zajímavý výlet, vydejte se právě sem, lze využít i místní autobusovou dopravu. Budete obdivovat prastaré památky a poté se můžete vykoupat na atraktivní a klidné pláži.

Od mezinárodního letiště v Antalyi je archeologické naleziště Phaselis vzdálené 70 km, od oblíbeného letoviska Beldibi v Kemeru pouhých 29 km. Areál je v létě přístupný turistům denně od 8 do 19:30, vstupné činí 10 eur.

Phaselis Beach

Vládl tu i Alexandr Veliký

Phaselis založili Rhoďané v roce 690 př. n. l. Vzhledem ke své strategické poloze na poloostrově zasahujícím do Středozemního moře se stal nejdůležitějším přístavním městem východní Lýkie a důležitým centrem obchodu mezi Řeckem, Asií, Egyptem a Fénicií.

antický přístav Phaselis

Není divu, že přitahoval různé vládce a nájezdníky. Město dobyli Peršané poté, co získali Malou Asii. Později Phaselis dobyl Alexandr Veliký, ten se tu zdržel pouhý měsíc. Po pádu Římské říše město pozvolna upadalo, mimo jiné následkem pirátských vpádů. V 11. století začali Seldžukové budovat nové přístavy v Antalyi a Alanyi, a tak ten zdejší postupně ztratil svůj význam. Stejně jako mnoho jiných starověkých měst v regionu byl Phaselis opuštěn na počátku 13. století.

Ve městě stál dosud neobjevený chrám bohyně Athény, v němž bylo vystaveno Achillovo kopí. Kromě toho se tu narodil básník a řečník Theodectes (380 př. n. l.). Oblast proslula i růžemi, ze kterých se extrahovala žádaná esence.

kamenné mramorové výzdoby

Prohlédnete si také akvadukty

A co vlastně z města Phaselis zbylo? Mimo jiné tři přístavy – severní, bitevní a jižní. Téměř tisíciletá absence lodí i lidí způsobila, že se jedná spíše o pláže, které jsou ohraničené velkými opracovanými kameny.

zbytky přístavu

Mezi prvními vám padnou do oka městské hradby, postavené podél pobřeží na ochranu před útoky pirátů. Dalším významným prvkem je akvadukt, vybudovaný během římského období, aby přiváděl pitnou vodu z hory Tahtalı. Tato působivá stavba nahradila studny a cisterny a distribuovala vodu po celém městě prostřednictvím propracovaného systému kanálů.

akvadukt

Projdete Hadriánovou branou

Střed města protíná 20 až 24 metrů široká ulice. Je dlážděná a má kanalizaci nejen na dešťovou vodu, ale i na přebytečnou vodu z domů. Pravděpodobně se jednalo o hlavní třídu, po obou stranách totiž spatříte četné památky. Brána u vjezdu do jižního přístavu připomíná návštěvu římského císaře Hadriána.

Hadriánova brána

Poblíž agory objevíte helénské divadlo (na úvodním snímku), vybudované ve druhém století před naším letopočtem. V porovnání s amfiteátry v Efezu či Aspendosu je se svojí šířkou 45 m a kapacitou okolo dvou tisíc diváků opravdu malé. Hlediště postavené na úpatí hory je však velice dobře zachované, takže se můžeme posadit do kterékoliv z původních 21 řad a vychutnat si výbornou akustiku.

Phaselis zaujme podlahovým topením

Neminete ani dvoje lázně – velké a malé. Větší pozornost zasluhují ty menší, umístěné v gymnasionu. Uvidíte v nich pozůstatky „podlahového vytápění“ v podobě pravidelně rozmístěných nízkých sloupků. Na nich ležela podlaha a pod ní proudil horký vzduch, který podlahu i místnost nad ní prohříval.

lázně ve městě Phaselis

Památky ve městě Phaselis nejsou příliš rozsáhlé. Nabízejí však mnoho zajímavého. Díky tomu, že se ruiny ukrývají mezi borovicemi, nebudete během prohlídky vystaveni úmornému slunci. Přestože leží blízko turistického centra, není zde obvykle mnoho návštěvníků.

mozaiky

Veleka Beach

Veleka Beach: Pozoruhodná bulharská pláž s tajemnou skálou

Nejlepší šnorchlování: Zanzibar, Egypt a Maledivy!

Mohlo by vás zajímat

skalní město Toulovcovy maštale

Toulovcovy maštale: Skalní město, kde se ukrýval loupeživý rytíř

Budete trávit dovolenou na Vysočině? V tom případě pro vás máme skvělý tip na výlet. Jedná se o Toulovcovy maštale. Toto skalní město se rozkládá 13 km jihozápadně od města Litomyšl, mezi obcemi Proseč, Budislav a Příluka. Řadí se mezi nejzajímavější a nejmalebnější přírodní lokality u nás. Share Tweet Email

Číst více

tinto de verano

Tinto de verano: Nápoj, který vás osvěží ve Španělsku

Dovolená ve Španělsku se blíží a vás zajímá, na jakých gastronomických specialitách si tam můžete pochutnat? Před časem jsme si představili některá jídla, dnes dáme přednost pití. Nápoj, který vidíte na fotografii, se nejmenuje sangria (i navzdory tomu, že se jí podobá), ale tinto de verano. O co přesně kráčí? Share Tweet Email

Číst více

letovisko Kiotari na ostrově Rhodos

Kiotari: Letovisko na ostrově Rhodos nabízí pohodu a skvělé hotely

Řecký ostrov Rhodos leží 50 km jižně od tureckého města Marmaris. Díky této skvělé poloze tady panuje nádherné počasí od května až do října. Letoviska, v nichž lze strávit pohodovou dovolenou, jsou rozeseta převážně na východní straně ostrova. Jedním z nich je bývalá rybářská vesnice Kiotari, situovaná mezi letovisky Gennadi a Lardos. Share Tweet Email

Číst více