Chystáte se do tureckého Kemeru? Tuto nádhernou přírodní oblast plnou krásných pláží a lemovanou majestátním pohořím Taurus si oblíbila spousta Čechů, kteří zde pravidelně tráví jarní, letní nebo podzimní dovolenou. Míří sem rovněž milovníci dávné historie. Jedním z důvodů jsou pozůstatky antického města Phaselis, rozkládající se mezi obcemi Çamyuva a Tekirova. Chcete-li si udělat zajímavý výlet, vydejte se právě sem, lze využít i místní autobusovou dopravu. Budete obdivovat prastaré památky a poté se můžete vykoupat na atraktivní a klidné pláži.
Od mezinárodního letiště v Antalyi je archeologické naleziště Phaselis vzdálené 70 km, od oblíbeného letoviska Beldibi v Kemeru pouhých 29 km. Areál je v létě přístupný turistům denně od 8 do 19:30, vstupné činí 10 eur.
Vládl tu i Alexandr Veliký
Phaselis založili Rhoďané v roce 690 př. n. l. Vzhledem ke své strategické poloze na poloostrově zasahujícím do Středozemního moře se stal nejdůležitějším přístavním městem východní Lýkie a důležitým centrem obchodu mezi Řeckem, Asií, Egyptem a Fénicií.
Není divu, že přitahoval různé vládce a nájezdníky. Město dobyli Peršané poté, co získali Malou Asii. Později Phaselis dobyl Alexandr Veliký, ten se tu zdržel pouhý měsíc. Po pádu Římské říše město pozvolna upadalo, mimo jiné následkem pirátských vpádů. V 11. století začali Seldžukové budovat nové přístavy v Antalyi a Alanyi, a tak ten zdejší postupně ztratil svůj význam. Stejně jako mnoho jiných starověkých měst v regionu byl Phaselis opuštěn na počátku 13. století.
Ve městě stál dosud neobjevený chrám bohyně Athény, v němž bylo vystaveno Achillovo kopí. Kromě toho se tu narodil básník a řečník Theodectes (380 př. n. l.). Oblast proslula i růžemi, ze kterých se extrahovala žádaná esence.
Prohlédnete si také akvadukty
A co vlastně z města Phaselis zbylo? Mimo jiné tři přístavy – severní, bitevní a jižní. Téměř tisíciletá absence lodí i lidí způsobila, že se jedná spíše o pláže, které jsou ohraničené velkými opracovanými kameny.
Mezi prvními vám padnou do oka městské hradby, postavené podél pobřeží na ochranu před útoky pirátů. Dalším významným prvkem je akvadukt, vybudovaný během římského období, aby přiváděl pitnou vodu z hory Tahtalı. Tato působivá stavba nahradila studny a cisterny a distribuovala vodu po celém městě prostřednictvím propracovaného systému kanálů.
Projdete Hadriánovou branou
Střed města protíná 20 až 24 metrů široká ulice. Je dlážděná a má kanalizaci nejen na dešťovou vodu, ale i na přebytečnou vodu z domů. Pravděpodobně se jednalo o hlavní třídu, po obou stranách totiž spatříte četné památky. Brána u vjezdu do jižního přístavu připomíná návštěvu římského císaře Hadriána.
Poblíž agory objevíte helénské divadlo (na úvodním snímku), vybudované ve druhém století před naším letopočtem. V porovnání s amfiteátry v Efezu či Aspendosu je se svojí šířkou 45 m a kapacitou okolo dvou tisíc diváků opravdu malé. Hlediště postavené na úpatí hory je však velice dobře zachované, takže se můžeme posadit do kterékoliv z původních 21 řad a vychutnat si výbornou akustiku.
Phaselis zaujme podlahovým topením
Neminete ani dvoje lázně – velké a malé. Větší pozornost zasluhují ty menší, umístěné v gymnasionu. Uvidíte v nich pozůstatky „podlahového vytápění“ v podobě pravidelně rozmístěných nízkých sloupků. Na nich ležela podlaha a pod ní proudil horký vzduch, který podlahu i místnost nad ní prohříval.
Památky ve městě Phaselis nejsou příliš rozsáhlé. Nabízejí však mnoho zajímavého. Díky tomu, že se ruiny ukrývají mezi borovicemi, nebudete během prohlídky vystaveni úmornému slunci. Přestože leží blízko turistického centra, není zde obvykle mnoho návštěvníků.
Mohlo by vás zajímat
Nakupenda: Užijte si lodní výlet na tuto pláž u ostrova Zanzibar
Tanzanský ostrov Zanzibar je oblíbenou africkou destinací, do níž se Češi létají zahřát v měsících, kdy to v naší zemi prostě nelze. Jedná se především o období od poloviny listopadu do začátku dubna. Pokud tam budete trávit dovolenou, rozhodně to neznamená, že byste se nemohli vzdálit z hotelu a jeho okolí. Naopak – pobyt na […]
Thermes: Pláž na řeckém ostrově Kos prospěje vašemu zdraví
Termální prameny vyvěrající ze skály přímo do moře jsou hlavní devízou oblázkové pláže Thermes, rozprostírající se ve východní části řeckého ostrova Kos. Budete v této destinaci trávit dovolenou? Jestliže vás trápí kožní problémy, svalové napětí či revmatické onemocnění, neváhejte do těchto přírodních lázní vyrazit a důkladně se v nich vykoupat. Share Tweet Email
Víno ze Sardinie: Zázrak zrozený ze slunce, moře a panenské půdy
O tom, co vše se dá na Sardinii zažít, objevit i ochutnat, jsme v poslední době napsali poměrně hodně. Tento malebný italský ostrov toho však nabízí tolik, že si zkrátka nemůžeme pomoci. A naše výprava do tohoto malebného koutu země by nebyla kompletní, kdybychom alespoň jeden článek nevěnovali zdejšímu vínu. Tak na nic nečekejte a […]