Budete-li trávit dovolenou v italské Kalábrii, můžete relaxovat v hotelu a na přilehlé pláži a podle nálady se vydat na procházku do blízkého okolí. Pokud se ovšem řadíte mezi zvídavé cestovatele, kteří touží poznat mnohem více, máte tři možnosti. Tou první jsou organizované výlety, které vám nabídne delegát cestovní kanceláře. Druhou možností je pronájem auta či jiného dopravního prostředku. A do třetice – využití autobusové a vlakové dopravy, případně taxislužby. Výlet na vlastní pěst si můžete udělat například do malebného městečka Scilla, které leží na okraji Messinského průlivu a ze kterého dohlédnete až na nedaleký ostrov Sicílie. Při dobré viditelnosti lze z dálky obdivovat taktéž sopečný ostrov Stromboli.
Města Pizzo a Scilla dělí hodina jízdy. Z letovisek Zambrone a Capo Vaticano se do cíle dostanete za hodinu a čtvrt. Ze střediska Capo Vaticano jede dokonce vlak, kterým to trvá milosrdnou hodinu a půl! Důvodů, proč se vydat právě sem, může být hned několik.
Hrad slouží jako muzeum
Jak napovídá úvodní snímek, město Scilla, obydlené již během starověku a vybudované převážně ve středověku, upoutá návštěvníky pozoruhodnou a značně fotogenickou architekturou. To, co vidíte na vrcholu strmého útesu, je prastarý hrad – Castello Ruffo. V této nepřehlédnutelné dominantě sídlí muzeum přibližující historii a kulturu oblasti. Vstupné činí dvě eura. Návštěvníci se navíc mohou procházet po starobylých hradbách a užívat si dechberoucí výhled na Tyrhénské moře a okolní krajinu.
Pod útesem, na němž se tyčí Castello Ruffo, vede tunel. Jestliže se v něm ocitnete, naskytne se vám tento nevšední pohled. Zajímavý je i pohled na tunel směrem z moře nebo z pláže.
Příjemné je posezení v některém z podniků s parádním výhledem. Jiné jsou obklopené alespoň pěknými domky a památkami. Nezapomenutelná je i procházka úzkými uličkami pod hradem.
Vzhledem k tomu, že je Scilla vybudovaná na skalnatém terénu, je ve městě hodně schodů a silnic vedoucích do kopce, nebo naopak z kopce.
Pochutnáte si na mečounovi?
Jen pár desítek metrů od hradu stojí přestavěný a zrekonstruovaný kostel Neposkvrněné Panny Marie (Chiesa Madre dell‘ Immacolata). Svatostánků však ve městě najdete celkem sedm…
Spoustu rybářských člunů spatříte ve čtvrti Chianalea, často označované jako „malé Benátky Kalábrie“. Od čtvrti Marina Grande ji odděluje útes s hradem a třetí čtvrtí San Giorgio na vrcholu. V místních podnicích si turisté s oblibou pochutnávají na rybách a mořských plodech. Vyhlášenou specialitou je mečoun (italsky pesce spade, anglicky swordfish), připravovaný na vícero způsobů. Mimochodem – na lov této ostnoploutvé ryby pravidelně vyrážejí lodě zvané passarella.
Podmořský svět v okolí města Scilla milují rovněž potápěči. Fascinují je útesy s jeskyněmi, skály na dně moře a mimo jiné i murény.
Scilla se pyšní krásnou pláží
Jedním z největších turistických lákadel je hlavní pláž Spiaggia Di Scilla ve čtvrti Marina Grande. Je prostorná, lemovaná promenádou a palmami, u baru si můžete pronajmout lehátko a slunečník.
Mimochodem – v okolních vodách údajně kdysi dávno přebývala hrůzná Scylla (česky Skylla). Římský básník Publius Ovidius Naso popsal příběh proměny půvabné nymfy Scylly v ohavnou obludu ve svých Proměnách. Podle něj se mořský bůh Glaukos (nebo také Glaucus), syn Poseidóna, zamiloval do spanilé dívky. Jenomže měl problém – Scyllu jeho napůl rybí vzhled odpuzoval. Proto Glaukos poprosil čarodějnici Circe (česky Kirké) o lektvar lásky. Ta se však místo toho, aby mu poskytla pomoc, do něj zamilovala, čímž se ze Scylly stala nežádoucí konkurentka v lásce.
Neuspěla, Glaukos chtěl stále mladou nymfu, takže nahněvaná Circe otrávila tůň, v níž se její sokyně koupala, a proměnila ji ve strašlivou příšeru s dvanácti nohama a šesti hlavami. Když to viděl Glaukos, zaplakal a uprchl, Scylla zůstala. Postupně – společně s obludou Charybdou z protějšího břehu – potopila drtivou většinu lodí snažících se proplout Messinskou úžinou. Ze msty vůči Circe zabila šest Odysseových mužů (Odysseus měl s Circe údajně tři děti) a málem potopila i trojské koráby. Mezitím ji však kdosi proměnil v útes, na němž stojí Castello Ruffo a kterému se každý plavec vyhýbá.
Jiná pověst praví, že Scyllu proměnila v obludu manželka boha Poseidóna Amfitríta, a to ze žárlivosti. Ať už to bylo jakkoliv, sochu Scylly, jejímž autorem je kalábrijský sochař Francesco Triglia, objevíte na náměstí Piazza San Rocco v centru města Scilla.
Mohlo by vás zajímat

72. díl – Nejlepší okamžiky z minulých epizod
Po letní přestávce se vrací oblíbený pořad Blue Style Experti na cestách a přináší první díl plný vzpomínek na nejkrásnější okamžiky z minulých epizod. Tentokrát se ohlédneme za tím nejlepším, co jsme objevili na cestách do destinací, jako jsou Kapverdy, Mallorca, Omán či Dubaj. Moderátorky TV Nova vás provedou těmito exotickými místy a připomenou kouzlo […]

Dovolená na Santorini: Romantika, zábava a luxus
Někde jsem kdysi dávno slyšela, že Santorini buď milujete, nebo nenávidíte. Já jsem rozhodně v týmu “Miluji Santorini”. Hned, když jsem přistála na letišti, dýchla na mě naprosto pohodová atmosféra a v ten okamžik jsem to věděla… Tohle je ráj, tady to miluji! Je i pro vás dovolená na Santorini tou pravou volbou? Share Tweet […]

Zlaté Písky: Bulharské letovisko láká na pláže i zajímavé okolí
Bulharské pobřeží Černého moře se v posledních několika letech stalo velmi oblíbenou letní destinací českých dovolenkářů. Důvodů je spousta – krátká doba letu, nízké ceny potravin i točeného piva, neustále se zlepšující úroveň služeb, písčité pláže včetně naturistických, spousta zeleně, památky, evropská kultura… Jedním z nejproslulejších a nejrušnějších přímořských letovisek v Bulharsku jsou Zlaté Písky, […]