Fotoreportáž: Seitan Limania neboli Satanovy přístavy na ostrově Kréta

DestinaceŘeckoKrétaTipy na výlety

Kréta je největší řecký ostrov, délka jeho pobřeží činí přibližně 1050 km. Není tedy divu, že ukrývá spoustu velkých i miniaturních pláží. Některé jsou složitě přístupné, ale o to víc úchvatné. Přibližně 22 km od centra města Chania se rozprostírá fascinující pobřežní lokalita Seitan Limania (Satanovy přístavy nebo také Prokleté přístavy). Název vzbuzuje značný respekt, avšak realita až tak děsivá není. I když…

Před časem se na poloostrov Akrotiri, v jehož východní části se Seitan Limania nalézá, vydal cestovatel Richie. Pořídil několik fotografií a také natočil krátké video.

Před koupáním se můžete pomodlit

Pokud chcete poznat Krétu důkladně, je optimální pronajmout si auto. Jízda z města Chania sem trvá zhruba 40 minut. Necelý kilometr před cílem narazíte na bufet nazvaný Seitan Delivery. V něm si můžete koupit například souvlaki (řecký špíz), salát, hranolky, vodu, kávu, čerstvý džus, nealkoholické nápoje, pivo, sendvič nebo tradiční krétský sýrový koláč zvaný sfakiani pita. Jen sto metrů od bufetu stojí kostel svatého Spyridona z Trimithonu (Ekklisia Agios Spiridon), což byl křesťanský kněz a biskup, narozený a žijící na Kypru. Několik metrů od vchodu do tohoto svatostánku se nabízí parádní výhled na Krétské moře a na pláž Stephanou, která je nejznámější součástí lokality Seitan Limania.

kostel svatého Spyridona z Trimithonu

Když budete pokračovat v jízdě, tedy dolů z kopce, cesta se začne klikatit. Na několika místech lze zastavit a kochat se nádhernou scenérií. V květnu, a navíc ještě ve všední den dopoledne tady provoz není, jednou za čas projede auto. Častokrát tu několik hodin v kuse nepotkáte ani živáčka – záleží zkrátka na tom, kdy se sem vypravíte.

pohled na Krétské moře a pláž Seitan Limania

Je lokalita Seitan Limania prokletá?

Neminete ani tento pomníček, který je památkou na mladého muže jménem Dimitris Bobolakis. Ten zde tragicky zahynul 23. června 1998. „Tvoje láska k moři byla nakonec mnohem silnější, než jsme si dokázali představit,“ tato slova nechali vytesat do mramoru jeho přátelé. Mimochodem – v těchto končinách se v minulosti vážně či smrtelně zranilo mnoho lidí. Na vině jsou strmé útesy a silné mořské proudy, které jsou údajně velmi nebezpečné.

dne 23. června 1998 v těchto místech zahynul mladý muž jménem Dimitris Bobolakis

To, co vidíte na snímku, je pláž Stephanou (Stephanou Beach). V médiích bývá často označována jako Seitan Limania Beach. Lokalitu Seitan Limania však tvoří celkem tři úzké zátoky, dobře chráněné před vlnami – tohle je jedna z nich. Zbývající dvě se nacházejí napravo od ní, ale málokdo o nich ví, nejsou totiž viditelné ze silnice. Ta byla vyasfaltovaná až před několika lety, původně se tu klikatila prašná cesta. Do chvíle, než Seitan Limania Beach proslavily příspěvky na internetu, nejezdili sem téměř žádní turisté.

Stephanou Beach v lokalitě Seitan Limania

Foto – Richard Sacher

Rady a tipy

„Dobrodruzi, kteří tráví dovolenou na Krétě, potažmo v regionu Chania v západní části ostrova, si pobřežní oblast Seitan Limania zkrátka nemohou nechat ujít. Pokud se tady chcete zdržet delší dobu, nezapomeňte si přivézt občerstvení. To si můžete nakoupit v Seitan Delivery nebo o 3 km dříve – ve vesnici Chordaki. Pláž Stephanou je velmi malá, není na ní žádný stánek, toalety, sprchy ani lehátka a slunečníky. Auto musíte nechat na parkovišti nad pláží, k ní pak vede úzká a strmá stezka. Chce to raději pevnou obuv, abyste se nezranili. Koupání v zátoce je bezpečné, plavání v širém moři místní nedoporučují kvůli proudům. Nejvíce rušno je tady v srpnu, doslova hlava na hlavě, auta parkují i podél silnice. Jestliže chcete mít klid, vyrazte sem v květnu, začátkem června, v druhé půli září nebo v říjnu. Tehdy je na Krétě ještě hezky, jen se prostě dříve stmívá.“

cestovatel Richie nad pláží Seitan Limania Beach neboli Stephanou Beach

A na závěr si můžete prohlédnout krátké video, které cestovatel Richie natočil u Seitan Limania Beach:

https://www.youtube.com/watch?v=pu-f1p-yoIA

Muzeum Guellala

Fotoreportáž: Muzeum Guellala na tuniském ostrově Djerba

Taramosalata: Řecká pomazánka z jiker připomíná ovocnou pěnu

Mohlo by vás zajímat

Týden na rozkvetlé jarní Krétě

Dovolená v Řecku: Týden na rozkvetlé jarní Krétě

Už jste byli na Krétě? Že ne? Potom je ale ten nejvyšší čas se na největší z řeckých ostrovů aspoň na týden vypravit a důkladně ho prozkoumat. Jen málokde v Evropě totiž naleznete tolik rozmanitých forem krásy jako právě zde.  Share Tweet Email

Číst více

Irakli

Irakli: Skrytá pláž v Bulharsku, která vás dostane

Když se řekne Bulharsko, co si představíte? Některým z vás možná jako první vyběhne na mysli obrázek přeplněných pláží, na kterých leží hlava na hlavě. Pokud je to i váš případ, pak vám rádi ukážeme, že to nemusí být tak úplně pravda. Bulharské pobřeží má totiž nejednu schovanou pláž, o které málokdo ví. Ta úplně […]

Číst více

horchata

Horchata: Lahodný španělský nápoj, který umí léčit

Jestliže zamíříte do Španělska, pravděpodobně tam narazíte na místní specialitu nazvanou horchata. Na první pohled vypadá jako ochucené mléko, ale to je pouhé zdání. Jedná se totiž o studený nápoj z tzv. tygřích ořechů (španělsky chufas), což ve skutečnosti nejsou ořechy, ale hlízy šáchoru jedlého. Share Tweet Email

Číst více