Bugatsa: Specialita, kterou Řekové jedí nejčastěji dopoledne

ŘeckoReceptyChutě světa

Řekové brzy ráno doma většinou nesnídají. Zato svačinu si logicky nenechají ujít. Mnohdy volí pokrm nazvaný bugatsa (nebo také bougatsa). Na něj často narazíte i vy, když se vydáte do Řecka na dovolenou. O co se konkrétně jedná?

Bugatsa obsahuje vrstvy filo těsta plněné pudinkem, sýrem či mletým masem. Vzhledem tomu, že existuje několik rozdílných variant, jen tak se člověku neomrzí. Zvláště, když může být sladká i slaná. Díky moderním technologiím se bugatsa v současnosti vyrábí především strojově, v řadě pekáren a kaváren však zákazníkům nabízejí její ručně vyrobenou verzi.

bugatsa

Bugatsa je hitem nejen v Soluni

Tato specialita pochází z města Serres v severním Řecku. Místní obyvatelé jsou pyšní na světový rekord, který se datuje k 1. červnu 2008. Tehdy zde vyrobili obrovskou bugatsu, která vážila 250 kilogramů, byla 20 metrů dlouhá a 60 centimetrů široká. Byla společným dílem více než 40 pekařů!

Nejvíce je ovšem bugatsa populární v přístavním městě Thessaloniki, které je u nás známé spíše jako Soluň. Neznamená to však, že musíte jezdit až tam. Bugatsa je k mání ve všech částech Řecka, včetně turisticky nejžádanějších ostrovů – na Korfu, Krétě, Kosu, Rhodosu, Zakynthosu a Samosu. Zpravidla bývá součástí menu ve většině all inclusive hotelů.

bugatsa alias bougatsa

Recept pro celou rodinu

Máte-li čas, chuť a odvahu, můžete si tuto řeckou specialitu vyrobit doma. K přípravě její „české verze“ budete potřebovat filo těsto (nebo listové), 4 hrnky mléka, ½ hrnku másla, ½ hrnku dětské krupičky, ½ hrnku cukru, 2 vejce, 2 žloutky, vanilkový cukr a 1 lžíci vanilkového pudinku.

Nejdříve ohřejeme mléko. Trochu odlijeme do misky s vanilkovým pudinkem, rozmícháme a vrátíme do hrnce.

V kastrůlku rozpustíme polovičku másla, přisypeme krupičku a přibližně 4 minuty mícháme.

Do mléka přidáme cukr s vanilkovým cukrem a krupičku, vaříme a pravidelně mícháme. Nejdříve lze použít ponorný mixer, až poté vařečku.

Uvaříme hustou kaši, kterou necháme trochu vychladnout, a přidáme rozmíchaná vajíčka se žloutky.

Na máslem vymazaný plech dáme jeden plát těsta, nalijeme krém a na něj položíme druhý plát těsta. Nožem zlehka nařízneme porce, ale nedořízneme. Polijeme zbytkem másla a pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 200 °C cca 30 minut.

Bugatsa se podává vlažná, pocukrovaná a se skořicí, ale také bez.

Přejeme dobrou chuť!

bugatsa alias bougatsa

limoncello

Limoncello: Tradiční citronový likér, který pochází z jihu Itálie

Horchata: Lahodný španělský nápoj, který umí léčit

horchata

Mohlo by vás zajímat

Dovolená bez islámu – italská Tropea

Dovolená bez islámu: Destinace, jež se zavděčí volnomyšlenkářům

Pod pojmem „ideální dovolená u moře“ si každý představí to, co vyhovuje jeho představám a nárokům. Jednoho láká exotika, druhý nechce letět nikam daleko. Třetí touží pobývat na jednom místě, čtvrtý má v úmyslu pronajmout si auto a poznat co nejvíce zajímavých míst. Někdo se bez problémů přizpůsobí – občas až takřka středověkým – zákonům […]

Číst více

Dovolená v Tunisku: 5 nejkrásnějších pláží tuniské pevniny

Dovolená v Tunisku: 5 nejkrásnějších pláží tuniské pevniny

Tunisko je velmi oblíbenou turistickou destinací v severní Africe. Cestovatelé zemi vyhledávají pro její dlouhou letní sezónu, skvělou středomořskou kuchyni, luxusní hotelové komplexy a dlouhé písčité pláže s průzračnou vodou. Nejhezčí a nejzajímavější z nich se nachází na tuniské pevnině a patří mezi ty vůbec nejkrásnější pláže celého Středozemního moře. Pojďte se s námi na […]

Číst více

Tradiční keramická dílna

Fotoreportáž: Tradiční keramická dílna na ostrově Djerba

Dovolená na Djerbě nemusí být pouze o koupání a opalování. Mnohé hotely disponují nabídkou vodních sportů, golfisté míří na profesionální golfové hřiště Djerba Golf Club. Po dohodě s delegátem CK Blue Style lze vyrazit na výlet. Velice zajímavý je Okruh ostrovem, během kterého zavítáte například do muzea, synagogy i výrobny olivového oleje. Na programu je […]

Číst více