K nejkrásnějším a nejfotogeničtějším místům v Řecku patří Fira, největší město na ostrově Santorini. Tradiční kykladská architektura v tomto případě zdobí vrchol 260 metrů vysokého útesu omývaného Egejským mořem. Díky příhodnému umístění na okraji bývalého sopečného kráteru je Fira městem výhledů. A jelikož se nachází na západním pobřeží, můžete si ve zdejších kavárnách a restauracích vychutnávat nejen jídlo a pití, ale také kouzelné západy slunce.
V 18. století se v těchto končinách usadili obyvatelé města Skaros, sužovaného sopečnými erupcemi a zemětřeseními, a založili nové hlavní město. Jeho název Fira je odvozený od slova Thira. Tak se totiž celé souostroví Santorini jmenovalo ve starověku.
Můžete jet na oslovi
Fira je považovaná za město. Ve skutečnosti je to krapet větší vesnice, v níž žijí necelé dva tisíce obyvatel. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, narazíte zde i na náměstíčka. To hlavní se jmenuje Theotokopoulos.
Způsobů, jak se dostat do města Fira, je hned několik. Jestliže se budete nacházet na ostrově, můžete sem přijet místní autobusovou dopravou, taxíkem, pronajatým autem nebo třeba na skútru. Pokud na Santorini připlujete lodí, je vám k dispozici gondolová lanovka nebo jízda na oslovi. Sportovcům nebude dělat problém chůze po více než 600 schodech (Karavolades Stairs).
Když se posadíte do kavárny či restaurace s výhledem na moře, uvidíte tzv. Spálené ostrovy – Nea Kameni a Palea Kameni. Také ony jsou součástí souostroví Santorini. Jak možná víte, cca 10 km od Firy se na útesu rozprostírá podobné, ovšem o poznání menší město Oia.
Fira ukrývá hezké kostely
Nezapomenutelná je taktéž procházka úzkými uličkami. Budete stoupat a vzápětí zase klesat po mnoha schodištích a obdivovat domky vytesané do skal. Většina z nich má několik pater směrem do hloubky, jsou různě pospojovaná chodbami. Díky takřka kolmému útesu má každé patro okna.
Zcela nepřehlédnutelná je katolická katedrála svatého Jana Křtitele z roku 1823. Zemětřesení v roce 1956 ji značně poškodilo, a tak ji v dalších letech museli kompletně obnovit.
Hodně zajímavou stavbou je bílá ortodoxní metropolitní katedrála z roku 1827. I tu museli zásadním způsobem přestavět. Její součástí je kostel Metamorphosis a dominikánský klášter. Nalézá se přímo na promenádě s desítkami obchodů, kaváren a restaurací.
Patrně nejznámější památkou v této části Řecka je katolický kostelík Three Bells of Fira (Tři zvony Firy) s modrou kupolí, bílou fasádou a zvonicí se třemi zvony. Objekt pochází z roku 1757. Mimochodem – ve městě Fira lze zavítat i do několika muzeí včetně archeologického.
Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Řecku: 5 důvodů proč navštívit ostrov Samos
Samos je řecký ostrov ležící v Egejském moři na dohled od tureckého pobřeží. Patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy v celém regionu. Vybrat si z řeckých ostrovů jen jeden je však obtížné. Proč by se pravě „Pythagorův ostrov“ měl stát cílem vaší příští dovolené? Share Tweet Email

Potápění a šnorchlování v Egyptě: 10 důvodů, proč vyrazit právě tam
Už jste se byli potápět či šnorchlovat v Egyptě? Že ne? Pak je ale ten nejvyšší čas to změnit! Pokud si chcete užít ten nejpestřejší mořský svět, je výlet k Rudému moři jasnou volbou. V Egyptě navíc můžete ve dnech zalitých sluncem zažít jak relax a pohodovou dovolenou, tak výlety plné historie, dobrodružství a zajímavých […]

Horchata: Lahodný španělský nápoj, který umí léčit
Jestliže zamíříte do Španělska, pravděpodobně tam narazíte na místní specialitu nazvanou horchata. Na první pohled vypadá jako ochucené mléko, ale to je pouhé zdání. Jedná se totiž o studený nápoj z tzv. tygřích ořechů (španělsky chufas), což ve skutečnosti nejsou ořechy, ale hlízy šáchoru jedlého. Share Tweet Email