Jestliže jste viděli filmy Gladiátor a Angelika a sultán, určitě jste v nich zaznamenali nádherné koloseum. Tyto veleúspěšné snímky, respektive některé scény se totiž natáčely v Tunisku, konkrétně ve městě El Jem (nebo také El Djem), jehož středobodem je největší římský amfiteátr na africkém kontinentu. Pozoruhodné jsou však i jiné stavby, na které narazíte v jeho okolí. Budete-li trávit dovolenou na tuniské pevnině, můžete se sem vydat v rámci organizovaného výletu, který vám na požádání zprostředkuje delegát CK Blue Style.
Město El Jem, v němž žije cca 21 tisíc lidí, je vzdálené 43 km od letoviska Mahdia, 64 km od Monastiru, 71 km od Sousse a 82 km od Port El Kantaoui. Pouze z Hammametu je to o kousek dál – 155 km.
Pravidelně zde hrají symfonici
Ruiny amfiteátru El Jem, který pojme až 35 000 diváků, jsou vskutku impozantní. Odehrávaly se zde především gladiátorské show. V současnosti se tu každým rokem koná mezinárodní symfonický festival, kde pravidelně účinkuje i vídeňský orchestr.
Tato památka ze 3. století ilustruje majestátnost a rozsah císařského Říma. Není divu, že ji v roce 1979 zapsali na seznam světového dědictví UNESCO.
Fasáda amfiteátru se skládá ze tří úrovní arkád v korintském nebo kompozitním řádu. Velmi dobře zachovalé jsou podzemní prostory, kde svého času věznili otroky, válečné zajatce či křesťany, kteří končili jako potrava pro hladové šelmy.
El Jem se podobá římskému Koloseu
V některých ohledech El Jem v Tunisku připomíná Koloseum v Římě. Navíc ani není o mnoho menší. Delší osa amfiteátru měří 148 m, zatímco jeho menší osa má 122 m. Řady sedadel se zvedaly do výšky 36 m.
Stavba svědčí o prosperitě malého města Thysdrus (současný El Jem, na snímku) v období římské říše. Postavili ho v místech bývalé punské osady. V příhodném podnebí, jež bylo tehdy méně suché než dnes, se Thysdrus stal významným centrem produkce a exportu olivového oleje. Navíc zde sídlil křesťanský biskup.
Amfiteátr vyniká zvláště proto, že kolem něj není moderní vysoká zástavba. Je postavený z kamenných bloků a nedisponuje žádnými základy. Kámen na stavbu těžili u města Sullectum (Salakta), 30 km od místa konstrukce. Vodu nezbytnou pro hry na místo přiváděl podzemní akvadukt dlouhý 15 km.
V 5. století se proměnil v pevnost
El Jem se dnešní doby dočkal v poměrně dobrém stavu, přestože zažil pohnutou historii, v níž se jeho role centra zábavy příliš neuplatnila. Primárně totiž sloužil jako pevnost, konkrétně během nájezdu Vandalů (430) a Arabů (647), kdy se v amfiteátru opevnila berberská princezna Kahena. Ta čelila Arabům i díky dlouhému kanálu sahajícímu až k moři, zásoboval ji totiž čerstvými rybami. Z obklíčení se jí nakonec podařilo uprchnout.
Roku 1695 byla zbořena část obvodové zdi, aby byl učiněn konec pokusům o různé uzurpace a byla zničena potenciální obranná základna. Na konci 18. a v 19. století amfiteátr používali jako manufaktura na ledek. Okolo roku 1850 strhli další část obvodové zdi, takže díra v něm vzniklá představovala třicet metrů. Poté monument sloužil jako sklad obilí, sídlo obchodů a podobně.
Otevřeno je denně
Amfiteátr El Jem stojí přímo ve středu stejnojmenného města. Jedná se o třetí největší koloseum, které kdy bylo postaveno. Pro veřejnost je otevřené denně, od 7:00 do 18:30 (během ramadánu 8:00 –17:00). Vstupné činí cca 12 tuniských dinárů.
U amfiteátru stojí mešita – Grand Mosque. Vstup do ní je zakázán turistům a nemuslimům, ale z amfiteátru je dobrý výhled na minaret a klenuté nádvoří.
Mohlo by vás zajímat

36. díl – Platba za atrakce a služby
V dnešním dílu Blue Style Expertů na cestách vám přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak na dovolené zbytečně neplatit za atrakce a služby. Ukážeme vám, na co si dát pozor při sjednávání služeb na místě, abyste se vyhnuli zbytečným poplatkům. Herečka Sára Korbelová a Lea Skleničková, které můžete znát ze seriálu Sex O’Clock, se […]

Víno ze Sardinie: Zázrak zrozený ze slunce, moře a panenské půdy
O tom, co vše se dá na Sardinii zažít, objevit i ochutnat, jsme v poslední době napsali poměrně hodně. Tento malebný italský ostrov toho však nabízí tolik, že si zkrátka nemůžeme pomoci. A naše výprava do tohoto malebného koutu země by nebyla kompletní, kdybychom alespoň jeden článek nevěnovali zdejšímu vínu. Tak na nic nečekejte a […]

Trápí vás kůže či klouby? Navštivte Bagni San Filippo
Málokterá země nabízí tolik jako Itálie. Moře, spoustu památek z různých dob počínaje starověkem, proslavenou kuchyni i víno a v neposlední řadě krásnou, různorodou krajinu. Navíc je dostatečně velká, aby turisté mohli objevovat stále nová a nová místa, včetně takových, o nichž vědí jen lidé v okolí a která nenajdou v žádném průvodci. Jedním z nich […]