Kaliakra: Bulharský mys přitahuje milovníky přírody i historie

VarnaBulharskoTipy na výlety

Poletíte v létě na dovolenou do Varny? Pokud milujete přírodu a historii, můžete si během pobytu v této části Bulharska udělat atraktivní výlet, kde „zabijete dvě mouchy jednou ranou“. Vaším cílem bude mys Kaliakra, jenž je přírodní a archeologickou rezervací. Tento podlouhlý, zužující se skalnatý poloostrov, vyčnívá přibližně 2 km do moře. Spatříte tady zbytky hradu knížete Dobroticy, kapli svatého Mikuláše, maják z roku 1901, muzeum, monumenty i vzácné druhy ptáků. Z načervenalých útesů, jež dosahují výšky až 70 metrů, lze pozorovat delfíny a kormorány!

Letovisko Sv. Konstantin a Helena a mys Kaliakra od sebe dělí 70 km. A jak daleko jsou ostatní letoviska v okolí letiště Varna? Zlaté Písky 62 km, Kranevo 54 km, Albena 53 km. Výlet můžete spojit s návštěvou pozoruhodných měst Balčik a Kavarna, kolem nichž budete projíždět.

bulharský mys Kaliakra

Kdysi tu bydleli Thrákové

Bohatá historie, dobře zachovalá krajina a krásné panoramatické výhledy dělají z mysu Kaliakra jedno z nejatraktivnějších turistických míst na pobřeží Černého moře. Pojďme se tedy podívat na to, co vás čeká, když sem dorazíte. A k dobru přidáme několik zajímavých faktů.

Nejstarší dostupné prameny pocházejí ze čtvrtého století před naším letopočtem, kdy tuto oblast obýval thrácký kmen Tirisis. Podle něj se mys tehdy jmenoval.

Starořecký historik a geograf Strabón uvedl, že se zde nalézalo hlavní město krále Lysimacha (306–281 př. n. l.), jednoho z Alexandrových generálů a vládce Thrákie. Podle pověsti ukryl v jeskyních poblíž poloostrova drahocenný poklad, údajně ukořistěný při taženích proti Persii.

V římských dobách obyvatelé obnovili a zdokonalili opevnění, které původně postavili Thrákové. Již v helénistické éře přibyla další opevněná linie. Osada se skládala ze dvou částí – z vnitřního a vnějšího města. První hradba chránila město směrem od vnitrozemí. Její zbytky jsou nyní dva metry vysoké a 440 metrů dlouhé.

zbytky opevnění na mysu Kaliakra

Odkryli hrobku i kostely

Na území vnějšího města byly objeveny ruiny mnoha staveb. Dodnes se dochovala velká budova, která bývala lázněmi ze 4. století našeho letopočtu. Turisté si také mohou prohlédnout téměř kompletně zachovalou klenutou hrobku ze stejného období. Během archeologických vykopávek vědci odhalili rovněž několik středověkých kostelů. Zajímavé jsou i pozůstatky raně křesťanských nekropolí.

archeologická rezervace Kaliakra

Strmé útesy mysu Kaliakra se noří přímo do moře. Vlny do skal postupně „vytesaly“ jeskyně a oblouky, k nimž se lze dostat pouze po moři. Tyto tunelové prostory byly v minulosti spojeny s pevností a sloužily k nakládání a vykládání lodí. V jedné z dostupných jeskyní před lety založili muzeum uchovávající mnoho archeologických nálezů objevených na území rezervace. Model, který ukazuje, jak starověká pevnost vypadala v minulosti, je jedním z nejatraktivnějších exponátů.

muzeum Kaliakra

Kaliakra se kdysi jmenovala Trisa

V 5. a 6. století se pevnost stala opevněným jádrem proti blížícím se barbarským kmenům a byla jedním z 15 měst v provincii Skythia. V roce 513 došlo k bitvě mezi Kaliakrou a byzantským císařem Anastázem I. Osada a pevnost se v následujících staletích rozvíjely, ale podle některých badatelů v 7. století nastal úpadek, protože Slované a Protobulhaři neprojevili zájem o osídlení tohoto území. V pramenech z 10. století je tato oblast různě uváděna jako Tetrasida, Tetrasiada, Tetrisias, Trisa, Tirisa nebo Tirista.

Jméno Kaliakra, které mys dostal postupem času, je byzantského původu. Kalós znamená krásný a ákra je mys nebo ostroh. Nejstarší západoevropská mapa, která zmiňuje aktuální jméno, je od Itala Petruse Vesconta a pochází z roku 1318. V jiných italských mapách a spisech ze 14. století je poloostrov označovaný jako Capo Calacria. Německý cestovatel Hans Schiltberger publikoval jméno Kalacerca („krásná obruč“). Tento název souvisel se třemi stěnami pevnosti.

bulharská Kaliakra

Dobrotica razil vlastní mince

V druhé polovině 14. století Kaliakra vzkvétala, poněvadž byla hlavním městem knížectví (despotátu) Carvun – za bulharských vládců Balika a Dobroticy. Písemné záznamy popisují mocné středověké město, kde panovník nechal razit vlastní mince a proměnil pevnost v církevní centrum. Zmínění despotové byli prvními domorodými vládci, kteří začali budovat námořnictvo. Dobroticovy galéry se účastnily úspěšných bojových operací v Černém moři. V letech 1393 a 1394 se Carvunské knížectví stalo jedním z posledních bulharských majetků, spadajících pod osmanskou nadvládu.

V čtvrtek 11. srpna 1791 se u pobřeží Kaliakry – v rámci rusko-turecké války – odehrála největší námořní bitva v Černém moři. Ruská eskadra vedená admirálem Fjodorem Fjodorovičem Ušakovem definitivně vyhnala flotilu Husajna Paši a pomohla tak ukončit válku. Hrdinu připomíná pamětní deska s basreliéfem, umístěná na špičce ostrohu.

deska s basreliéfem ruského admirála Ušakova

Aby toho nebylo málo, ve čtvrtek 10. srpna 2006, při příležitosti 215. výročí tohoto vítězství, mu na kopci vztyčili pomník. Socha Ušakova v životní velikosti je viditelná i směrem od moře.

pomník Fjodora Fjodoroviče Ušakova

Dívky spáchaly hromadnou sebevraždu

K mysu Kaliakra se váže celá řada legend. Ta nejznámější pojednává o čtyřiceti bulharských dívkách, které si navzájem propletly vlasy a skočily do Černého moře. Raději tímto způsobem utonuly, než aby se jich zmocnili Osmané. Obelisk zasvěcený této tragédii můžete obdivovat u vstupu na mys, nese název Brána čtyřiceti dívek (Gate of the 40 Maidens).

Brána 40 dívek neboli Gate of the 40 Maidens

Jiná legenda vypráví příběh svatého Mikuláše, patrona námořníků, který taktéž utíkal před Osmany. Aby mohl uniknout, Bůh prodloužil zemi pod ním a vytvořil tak mys Kaliakra. Navzdory tomu světce nakonec zajali. V roce 1993 mu místní postavili kapli symbolizující jeho hrob. Říká se, že za osmanské nadvlády na stejném místě stával dervišský klášter, který údajně uchovával relikvie muslimského světce Sarıho Saltuka.

kaple svatého Mikuláše na mysu Kaliakra

Kaliakra vás okouzlí kamenným oknem

Fascinujícím zákoutím je bezesporu tato kamenná brána, nebo snad kamenné okno, které neminete během procházky po mysu Kaliakra.

kamenná brána na mysu Kaliakra

Když si stoupnete tak, že budete mít kameny nad hlavou, pokocháte se parádním výhledem na strmé útesy svažující se do Černého moře. Tady pořídíte úchvatné fotografie!

parádní výhled na útesy a Černé moře

Na konci mysu Kaliakra narazíte na rozměrné umělecké dílo rumunského sochaře Borise Caragei. Lukostřelec (Archer monument) zdobí tuto lokalitu od roku 1966.

Archer monument

Poletuje tady bělořit i raroh

A teď pár zajímavostí pro milovníky přírody! Kaliakra se rozprostírá na hlavní migrační trase ptáků směřujících z Afriky do východní a severní Evropy. Říká se jí Via Pontica. Na jaře a na podzim zde lze sledovat mnoho vzácných migrujících ptáků. Velká část pobřeží je přitom domovem několika druhů vzácných hnízdících ptáků (např. bělořita bělohlavého nebo kormorána chocholatého). Zbytek rezervace je útočištěm neobvyklých hnízdících ptáků – raroha velkého, ťuhýka menšího a řady dalších.

Kaliakra

Na závěr pro vás máme tip na skvělou koupačku. Když se budete z mysu Kaliakra vracet, před vyhlídkou zahněte doprava. Během pěti minut přijedete ke 2 kilometry vzdálené pláži Bolata, ukryté v malebné zátoce. Pyšní se průzračnou vodou, zlatavým pískem a jedinečným výhledem na Kaliakru. Okolní skály a jeskyně nacházející se pod vodou přitahují potápěče i milovníky šnorchlování…

bulharská pláž Bolata

Palmeira

Fotoreportáž: Přístav Palmeira na kapverdském ostrově Sal

Tip na výlet: Národní parky a jejich krásy

Mohlo by vás zajímat

Co lze zažít na exotickém Zanzibaru

Zanzibar: Objevte tropický ráj Afriky

Zanzibar, tropický ostrov často označovaný jako ostrov koření. Pokud přemýšlíte, kam jet na exotickou dovolenou, tak Zanzibar vás rozhodně nezklame. Tento tropický ráj nabízí vše, na co si vzpomenete. Od zajímavé historie přes neskutečnou přírodu, krásné pláže až po tyrkysové moře. Share Tweet Email

Číst více

Každé letovisko na Mallorce má svoje přednosti

Každé letovisko na Mallorce má svoje přednosti, tvrdí Lenka Pátek

Když se řekne Mallorca, ihned si vzpomenu na koupání v nádherném, tyrkysově zbarveném moři a na úžasnou gastronomii. Zároveň je to destinace, kde jsem se naučila jíst olivy, které jsem do té doby neměla v oblibě. A nesmím zapomenout na parádní výlety… Když se mě někdo zeptá na letní dovolenou v Evropě, u Středozemního moře, […]

Číst více

Ráno se rozhodnete a večer jste na pláži. Expertka poradila, jak na last minute zájezdy

76. díl – Last Minute dovolená

Pokud jste během léta nestihli svou vysněnou dovolenou, nezoufejte! V aktuálním dílu Blue Style Expertů na cestách vám přiblížíme, že i na podzim máte skvělé možnosti, kam vyrazit za sluncem a dobrodružstvím. Právě probíhá vrchol první vlny Last Minute nabídek, takže stále můžete objevit úžasné destinace. Provozní ředitelka CK Blue Style Nicole Okonkwo Gattuso sdílela […]

Číst více