Památky Ras Al Khaimah: Navštivte Národní muzeum, nejstarší mešitu, starobylou pevnost či zříceninu hradu

Ras Al KhaimahDestinaceSpojené arabské emiráty

Emirát Ras Al Khaimah bývá považován za nejkrásnější a nejrozmanitější z celé federace. Za to vděčí své překrásné přírodě, která zahrnuje vše od pouště přes úrodné nížiny po vysoké hory, úchvatným plážím s čistým mořem i poutavou historii. Objevte společně s námi ty nejpozoruhodnější památky Ras Al Khaimah!

Pojďte s námi objevit několik míst, která určitě stojí za návštěvu během vaší dovolené v Ras Al Khaimah. Milovníci muzeí, pevností a historie budou nadšeni!

Národní muzeum Ras Al Khaimah

Národní muzeum Ras Al Khaimah se nachází v západní části hlavního města emirátu v historické pevnosti, která bývala až do počátku 60. let 20. století sídlem vládnoucí královské rodiny. Následně budovu využívala emirátská policie a bylo zde i vězení. Už jen díky tomu je toto místo zajímavým zážitkem.

Nyní se zde nalézá nespočet historických a etnografických artefaktů a zajímavých dokumentů mapujících dějiny celé oblasti. Zajímavostí je, že Ras Al Khaimah je jedním z mála míst, která byla nepřetržitě osídlena po celou dobu své existence, což z něj činí jednu z nejdéle osídlených lokalit na světě vůbec.

V několika patrech můžete obdivovat expozice nejstarších nálezů z regionu. Obzvláště zajímavá je pak etnografická část výstavy, která představuje tradiční život zdejších obyvatel včetně důležitých odvětví, kterými bylo pěstování datlí, rybaření a lov perel. V prvním patře muzea zas můžete věnovat svou pozornost rukopisům a smlouvám, které si místní vládci vyměnili s britskou vládou v období britské koloniální říše. Nechybí ani výstava zbraní, jež patřily královské rodině. 

Zkrátka a jednoduše se jedná o zajímavý a poučný zážitek, proto neváhejte Národní muzeum Ras Al Khaimah během své dovolené navštívit a objevte sbírky obsahují nálezy od doby prvních osadníků až po pozdní islámské období. 

Mešita šejka Muhammad Bin Salem Al Qasimi

V blízkosti Národního muzea Ras Al Khaimah leží další významná památka emirátu Ras Al Khaimah. Jedná se o mešitu šejka Muhammad Bin Salem Al Qasimi. Dnešní vzhled budovy již však není zcela původní. Od jejího postavení totiž proběhlo několik rekonstrukcí a rozšíření.

Podle historických záznamů stála na stejném místě jiná mešita pravděpodobně už v 16. století. Vykopávky odhalily i nálezy mešity z 18. století, která byla zničena během britské okupace na přelomu let 1819 a 1820. Na zbylých základech byla později postavena nová mešita.  

Pevnost Dhayah 

Pevnost Dhayah stojí ve stejnojmenné zátoce na vrcholku, který se impozantně tyčí mezi zahradami s datlovými palmami a byl díky přirozeným ochranným výhodám osídlen už od nepaměti. 

Poměrně dobře zachovalá stavba pochází z 19. století, byla vybudována na troskách hned několika předcházejících pevností a hrála významnou roli v historii emirátu Ras Al Khaimah. Jedná se například o poslední místo vzdoru ve válce proti Velké Británii roku 1819.  

Další zajímavostí je, že se jedná o nejvýše položenou pevnost v celých Spojených arabských emirátech. Samozřejmostí je tudíž dokonalý výhled do širokého okolí, který je zdejším návštěvníkům rozhodně odměnou po poměrně náročném stoupání.

Samotná pevnost se skládá z hradeb, dvou věží a malého prostranství mezi nimi. Výhodou je, že se nalézá pouhých 15 kilometrů od hlavního města. Navíc je zapsaná na předběžném Seznamu světového dědictví UNESCO. 

Shamal Julphar

Zřícenina hradu Shamal Julphar je tak trochu záhadou, nikdo totiž přesně neví, jak staré tyto ruiny jsou. Je tedy dost možné, že při návštěvě tohoto místa nahlédnete jeho prostřednictvím až do dob předislámských.

Zbytky hradu se nachází na vrcholku asi 200 metrů vysokého kopce, který se tyčí nad vesnicí Shamal, a jejich původ bývá v místních legendách spojován s Královnou ze Sáby. Není tedy divu, že místo je jedním z nejdůležitějších archeologických nalezišť emirátu Ras Al Khaimah.

Tak co, už se těšíte, až během své dovolené objevíte pozoruhodnou historii a památky emirátu Ras Al Khaimah? Pokud se do Ras Al Khaimah chystáte a hledáte inspiraci pro výlet, přečtěte si o vesnici duchů Jazira Al Hamra!

Filmová místa

Tunisko, Maroko, Řecko… Kde se natáčely slavné filmy a seriály?

Noc v ománské poušti je úžasný zážitek, doporučuje Lenka Pátek

Omán nabízí nekonečné písčité pláže

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Hurghady

Dovolená v Egyptě: Nejkrásnější pláže Hurghady

Pojďme společně objevit ty nejkrásnější pláže Hurghady! Hřejivé paprsky slunce v průběhu celého roku, krásné zlatavé pláže s jemným pískem, průzračné a vyhřáté Rudé moře plné ryb a dalších mořských živočichů, skvěle vybavené hotelové komplexy, působivá atmosféra arabských tržišť, vynikající pochoutky egyptské kuchyně a mnoho dalšího. To je Egypt! Share Tweet Email

Číst více

Sv. Konstantin a Helena

Sv. Konstantin a Helena: Nejstarší bulharské letovisko leží u města Varna

Šopský salát nejspíš dobře znáte. Jeho recept vznikl kolem roku 1955 v letovisku Družba, které se v současnosti jmenuje Sv. Konstantin a Helena. To se pyšní nejen komfortními hotely a písčitými plážemi, ale také téměř ideální polohou. Rozprostírá se pouhých 6 km od města Varna a 18 km od mezinárodního letiště. Čím je toto městečko zajímavé a […]

Číst více

Kalábrie

10 důvodů, proč milujete Kalábrii

Itálii není třeba dlouze představovat. Tato jihoevropská země dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější dovolenkové destinace, kam každoročně míří miliony cestovatelů z celého světa. Dechberoucí historie jedné z kolébek evropské civilizace, úchvatné přírodní scenérie a světově proslulá kuchyně –⁠ to jsou jen některé ze střípků, které tvoří dohromady fascinující obraz současné Itálie. Region Kalábrie se nachází v […]

Číst více