Argostoli: Hlavní město řeckého ostrova Kefalonie zaujme nejen přístavem

DestinaceŘeckoKefalonie

Hodláte prožít letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Pokud ano, můžete si během pobytu udělat výlet do hlavního města Argostoli. Lze posedět v kavárně nebo taverně, projít se ulicemi a kolem přístavu, nakoupit suvenýry, zato památek moc nespatříte. V roce 1953 totiž většinu staveb zničilo silné zemětřesení. Místním nezbylo nic jiného, než skoro celé město postavit znovu.

Argostoli leží na jihozápadě Kefalonie, konkrétně v zálivu Lassi. V současné době se jedná se o kulturní, administrativní a obchodní centrum ostrova.

pravoslavný kostel Panagia

Kam vyrazit za nákupy?

Strategická poloha už před staletími skýtala nemalé obchodní příležitosti. Není tedy divu, že Benátčany zaujala natolik, že v roce 1757 prohlásili Argostoli za správní centrum ostrova. Obyvatelstvo se sem přesunulo z bývalého hlavního města Agios Georgios, známého rovněž pod názvem Kastro.

Během procházky po Argostoli nelze přehlédnout zmíněný přístav. Je vcelku malebný, ale zato není příliš významný. Předčily ho přístavy Sami a Poros na východním pobřeží. Možná oceníte informaci, že z argostolského přístavu minimálně každou hodinu vyjíždějí trajekty do Lixouri, druhého největšího města, rozprostírajícího se na poloostrově Paliki na protější straně zálivu.

město Argostoli na řeckém ostrově Kefalonie

Nohy vás jistě zanesou i na náměstí Vallianou s obchůdky, tavernami, kavárnami a několika význačnými budovami, včetně radnice a městského informačního centra. Na jižní konec náměstí navazuje pěší zóna, ulice Lithostroto, kde lze dobře nakoupit, občerstvit se na zahrádce nebo třeba obdivovat pravoslavný kostel svatého Spyridona.

Pokračováním ulice Lithostroto je ulice Diadochou Konstantinou, která je podstatně delší a plná všemožných lákadel. Málokdo odsud odejde s prázdnou – především dámy si zde pořizují oblečení, boty, kosmetiku, šperky…

náměstí Vallianou a jeho okolí

Bossetův most je světový rekordman

Korzovat – a přitom se kochat parádním výhledem – se dá i po pobřežní promenádě, kde nakoupíte čerstvé ovoce a zeleninu. Navíc tady kotví čluny, v nichž rybáři nabízejí kolemjdoucím svoje úlovky. Při troše štěstí v moři zahlédnete želvy, jež sem připlouvají.

přístav ve městě Argostoli

V Argostoli začíná a v obci Drapano končí nejdelší kamenný most na světě vedoucí přes moře (690 m). Odděluje lagunu Koutavos od zálivu Lassi. V první polovině 19. století ho navrhl Charles de Bosset, švýcarský inženýr ve službách britské armády.

Na počest Britů byl později vedle mostu postaven obelisk – pomník Radikalu. Je symbolem svobody a stal se jednou z dominant města. V roce 2013 byl Bossetův most (neboli Drapano Bridge) zrekonstruován a posléze otevřen už jen pro chodce.

Bossetův most a pomník Radikalu

Na severním konci města střeží vjezd do přístavu bílý maják svatého Thedora, řečený Fanari. Zdálky připomíná antickou stavbu, poněvadž ho zdobí dórské sloupy. Po zmíněném zemětřesení byl kompletně přestavěn a před časem zrekonstruován, aby byl lépe chráněn před erozí způsobenou slanou mořskou vodou.

maják svatého Thedora ve městě Argostoli

Argostoli ukrývá pláž i muzea

Fascinuje vás historie? Archeologické muzeum soustřeďuje nástroje z doby kamenné, šperky z mykénských hrobů či podlahové mozaiky z římských vil. Národopisné a historické muzeum v přízemí knihovny Korgialenio dokumentuje život na ostrově od 19. století. Uvidíte kroje, staré ruční práce i předměty ze zařízení domácností. Poznáte místní zvyky a obyčeje, svátky a tradice s nimi spojené. Muzeum mapuje taktéž období britské nadvlády a válek, zemětřesení v roce 1953 a následnou obnovu.

Nedaleko od majáku Fanari se nalézá válečný památník. Je věnován vojákům italské divize Acqui, zavražděným na Kefalonii dne 24. září 1943 na popud Adolfa Hitlera. Milovníci přírody nejspíš zamíří do botanické zahrady na jižním konci města…

válečný památník ve městě Argostoli

Vyrazíte-li do Argostoli na celý den, můžete prohlídku města spojit s koupáním a opalováním na nedaleké písčité pláži Makris Gialos (sousedící s menší pláží Platis Gialos). Čeká na vás průzračné Jónské moře, pozvolný vstup do vody, bar, restaurace, toalety i sprcha. V případě zájmu si můžete pronajmout lehátko a slunečník…

pláže Platis Gialos and Makris Gialos

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Matala: Řecká pláž, kterou proslavili stoupenci hnutí hippies

řecká pláž Matala

Mohlo by vás zajímat

cannoli

Cannoli: Italské trubičky patrně pocházejí ze sicilského harému

Začínají se vám zajídat klasické české – zpravidla přeslazené – trubičky? Tak vyzkoušejte italské! Jmenují se cannoli a vypadají velmi přitažlivě už od pohledu. Navíc si můžete vybrat z několika druhů. Zkrátka a dobře – zapomeňte na novoroční předsevzetí a pusťte se do nich! Share Tweet Email

Číst více

10 důvodů, proč milujeme Ras al Khaimah

10 důvodů, proč milujete Ras Al Khaimah

Pro nás exoticky znějící jméno emirátu Ras Al Khaimah v češtině znamená “Vrcholek stanu” a emirát si ho získal díky své poloze na samotném severním cípu federace. Ras Al Khaimah láká na jedinečnou kombinaci tisíce let starých památek, plážového luxusu a moderního komfortu na pozadí neskutečných přírodních scenérií. Ne nadarmo bývá často označován za nejkrásnější […]

Číst více

petroglyfy v údolí Val Camonica

Petroglyfy v údolí Val Camonica fascinují turisty i vědce

Skutečnost, že v počtu památek spadajících pod UNESCO, vede Itálie, asi těžko někoho překvapí. Nakonec – šlo o kolébku evropské civilizace. Méně známý je fakt, že první památkou, kterou si tato organizace vzala pod ochranná křídla, nebyl Řím či jiné starobylé město, ale údolí Val Camonica v Lombardii, ležící asi 80 km od města Brescia. […]

Číst více