Chystáte se s CK Blue Style do Turecka? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Potřebuji vízum? Co si vzít s sebou? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a další otázky si kladou především Češi, pro které bude letošní dovolená v Turecku premiérou.
Rady, tipy a důležité informace patrně ocení i ti, kteří v této zemi nebyli už několik let. Časy se mění, zákony, společenské poměry, ceny, služby a nejrůznější okolnosti taktéž. Tady je několik bodů, díky nimž bude vaše dovolená v Turecku mnohem pohodovější.
1/ Cestovní doklad
Vzhledem k ne zcela jednoznačným podmínkám ze strany Turecka Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, aby čeští turisté měli cestovní pas platný minimálně 150 dnů ode dne vstupu na území Turecké republiky. Cestovní kanceláře zpravidla doporučují vycestovat s pasem platným alespoň 6 měsíců. Jestliže letíte na dovolenou nebo s CK Blue Style, vízum nepotřebujete.
Dojde-li ke ztrátě či krádeži cestovního pasu, ihned kontaktujte delegáta CK Blue Style. Mimochodem – před každou cestou do zahraničí se doporučuje mít v zavazadle, v mobilním telefonu nebo v mailu kopii cestovního dokladu pro případ, že o něj přijdete. Ocení to na policii i na zastupitelském úřadě, kde vám vystaví náhradní cestovní doklad.
V rámci zkvalitňování služeb v provincii Antalya, kterou každoročně navštíví přes 200 000 českých občanů, zde vznikl pilotní projekt asistenční linky pro zahraniční turisty. V rámci celé provincie Antalya je možné se dovolat na číslo 179, na kterém je 24 hodin denně poskytována pomoc zahraničním turistům a řešeny jejich stížnosti. Tato služba funguje v anglickém, německém a ruském jazyce.
Velvyslanectví ČR v Ankaře
Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., 06700 Ankara
Tel: +90 312 405 69 65
Nouzová linka: +90 532 375 13 87
E-mail: ankara@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ankara
Provozní hodiny: pondělí–čtvrtek 9.00–16.00
Generální konzulát v Istanbulu
Abdi Ipekci Cad. 71, Maçka, P.O.Box 35, 34367 Istanbul
Tel: +90 212 368 80 35
Nouzová linka: +90 533 257 38 80
E-mail: istanbul@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/istanbul
Provozní hodiny: pondělí–pátek 8.00–14.00
2/ Peníze
Oficiální měnou je turecká lira (TL), jež se dělí na 100 kurušů. Eura nebo americké dolary můžete směnit na turecké liry ve směnárně na letišti, v hotelu nebo ve městě. Tam je to nejvýhodnější. Můžete však zajít i na poštu nebo do banky. Zpětná směna není výhodná, tudíž si peníze raději proměňujte průběžně, abyste je stihli utratit. V řadě obchodů, restaurací a kaváren lze platit kartou, v některých – především v menších provozovnách a na trhu – však přijímají pouze hotovost. Zejména tam, kde se smlouvá o ceně. V turistických oblastech běžně narazíte na bankomaty vydávající tureckou měnu. Jsou tu i takové, z nichž lze vybírat eura nebo dolary.
3/ Řeč
Úředním jazykem je turečtina. Na hotelu, v turistických zónách a městech se však domluvíte anglicky, německy a rusky.
4/ Bezpečnost
Na Turecké riviéře je bezpečnostní situace stabilní, nebezpečí vám tu běžně nehrozí. Občas dochází k drobné kriminalitě, zejména na veřejných a zaplněných plážích nebo v jiných místech, kde se pohybuje hodně lidí. Cennosti nenechávejte bez dozoru ani v zaparkovaných autech.
Na hotelu si peníze, šperky či doklady můžete uložit do trezoru, který je na pokoji nebo na recepci. Tam také ohlaste případnou ztrátu či krádež, teprve pak kontaktujte policii. Abyste mohli požadovat náhradu po pojišťovně, je nezbytné nechat sepsat do 24 hodin policejní protokol.
Přepadení jsou v Turecku méně častá než v západních zemích. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům.
5/ Zavazadla
Co si nesmím zapomenout doma, aby moje dovolená v Turecku neměla chybu? Pokud užíváte léky na předpis, myslete hlavně na ně. Oblečení, boty, krémy na opalování i jinou kosmetiku seženete v hotelu nebo jeho okolí, případně můžete taxíkem zajet do supermarketu nebo hypermarketu, kde nemusíte smlouvat a kde mají kvalitní zboží se zárukou. Ceny jsou vesměs nižší než u nás. Volně dostupné léky zakoupíte v lékárně.
A co je do Turecka zakázáno dovážet? Drogy a omamné látky, v opačném prostředí hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty. V hotovosti lze do země dovézt maximálně 10 000 eur, či ekvivalent této částky. Ostré náboje a zbraně nesmějí být dovezeny bez zvláštního povolení. Zakázán je vývoz starožitných předmětů (starších 100 let). Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi.
6/ Automobily
V rámci dovolené s CK Blue Style přiletíte do Turecka letadlem. Transfer do hotelu máte zajištěný, na letišti vás budou čekat delegáti a na parkovišti autobus. Jestliže se během pobytu budete pohybovat pouze v okolí hotelu, případně se vydáte na organizovaný výlet, automobil potřebovat nebudete. Chcete se podívat do jiného letoviska? Stopněte si taxi – vozy mají žlutou barvu, cenu si raději dohodněte předem. Využít lze také dolmuš, což je menší autobus nebo mikrobus jedoucí po předem stanovené trase, jež je uvedena na ceduli za předním sklem. Dolmuš vám zastaví na mávnutí, ceny jsou nízké. Hromadná městská doprava i dálkové autobusy mají stanoveny pevné ceny.
Chcete si i přesto pronajmout auto? Obraťte na delegáta CK Blue Style, který vám doporučí spolehlivou půjčovnu. Postačí vám český řidičský průkaz, minimální věk 21 let a alespoň roční praxe v řízení motorových vozidel. Pečlivě si prostudujte smlouvu o pronájmu automobilu a informujte se o pojištění vozu. Co se týče předpisů, měli byste vědět, že nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na označených úsecích 110 km/h a na silnici pro motorová vozidla 120 km/h. Pásy musí používat nejen řidič, ale také všichni spolujezdci.
7/ Moře
Jedním z hlavních důvodů, proč Čechy láká dovolená v Turecku, jsou pláže. Většinou jsou písčité, dlouhé a široké, s pozvolným vstupem do Středozemního moře. Ocení je plavci i neplavci včetně malých dětí a seniorů. Za zážitkovým potápěním a šnorchlováním musíte do Egypta, zato na Turecké riviéře lze vyzkoušet různé vodní sporty a atrakce.
Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové (někdy i tříhvězdičkové) hotely mají vlastní část pláže s lehátky a slunečníky, za jejichž používání již nemusíte nic doplácet. Nejen v Egyptě, Tunisku a SAE, ale také v Turecku častokrát platí, že oproti kartičce, kterou dostanete během check-inu na recepci, vám každý den zapůjčí plážovou osušku. Není to však pravidlo – každý hotel má trochu jiné služby. Zpravidla nechybí ani all inclusive bar, kde si kdykoliv během dne můžete objednat nealkoholické a alkoholické nápoje. Ani za ně už nic nedoplácíte.
K nejslavnějším plážím na Turecké riviéře patří městská Kleopatřina pláž s mimořádně jemným pískem, rozprostírá se v Alanyi. Žraloků ani jiných predátorů se bát nemusíte, to by sem nějaký musel vyloženě zabloudit. Co se týče nudapláží – ty v Turecku nenajdete. Pakliže se bez nich nedokážete obejít, vyrazte s CK Blue Style do Bulharska, Řecka nebo Španělska…
8/ Jídlo a pití
Turecké hotely jsou vesměs proslulé velmi kvalitními službami a také chutnou kuchyní. Na výběr budete mít mezinárodní jídla i místní speciality. Na ty samozřejmě narazíte i v restauracích ve městě a na stáncích.
Kőfte jsou grilované či pečené kuličky z mletého masa, kebab jistě není nutné představovat, ten dobře znáte z Česka. Jen je třeba si uvědomit, že ten turecký je holt kvalitnější a chutnější. Ale pozor! Otáčený kebab se nazývá dőner kebab, někdy jen dőner. Kuřecí otáčený kebab je tavuk dőner, z ovčího masa – et dőner. Adana kebab je mleté maso napíchnuté na tyči a grilované, şiş kebab jsou kousky masa na tyči prokládané zeleninou a grilované, patlican kebab je maso opékané s lilkem a taş kebab připomíná guláš.
A další jídla? Musaka (mleté maso, brambory, lilek a rajčata), ghivec (evokuje lečo) a okra (dušené maso s mrkví). Polévky (çorba) jsou husté a velmi syté.
Sladkostem vévodí důvěrně známá baklava, dále sűtlaç (rýže uvařená v mléce a velmi silně oslazená), lokum (sladká hmota vzdáleně připomínající gumové medvídky), helva neboli chalva (rozemletá sezamová semínka s cukrem) a şekerpare (sušenky). Mnohdy se na vás bude z bufetového stolu „usmívat“ i kadaif (nitě z filo těsta přelité medem či hustým sirupem) nebo Balah Al-Sham připomínající španělské churros.
Co se týče nápojů, proslulá je turecká káva (tűrk kahvesi), svařená v džezvě. S tou naší ale nemá nic společného. Však uvidíte sami! Pivařům se zavděčí značka Efes. Víno se pije hlavně na Turecké riviéře, znalce však příliš nenadchne. Nejchutnější obvykle bývá růžové víno. Tradičním nápojem je ayran (jogurt zředěný vodou, osolený a ochucený kořením, zejména mátou).
V čajovnách a kavárnách seženete salep, což je bílý, středně sladký nápoj z kořene vstavače mužského. Zkrátka a dobře – dovolená v Turecku vám bude chutnat!
9/ Suvenýry
Chcete něco malého, odolného, levného, hezkého a hlavně typického pro Turecko? Kupte si nazar, malý modrý skleněný korálek, symbolizující oko proroka. Ten svému majiteli nosí štěstí a ochraňuje ho proti uhranutí. Podle pověry však musí být darovaný! Pokud ho chcete pro sebe, ať vám ho koupí a následně věnuje někdo jiný, vy můžete učinit totéž.
Z dalších suvenýrů si turisté vozí domů nejrůznější keramiku, kožené výrobky, ručně tkané koberce, zlato a šperky (nakoupené u ověřených prodejců), čaje, koření, sladkosti (lokum, halvu, baklavu, oříšky v medu, slazená slunečnicová semínka atd.).
Jestliže se zamilujete do vodní dýmky, uvědomte si, že ji musíte zabalit do kufru – na palubu letadla vás s ní z bezpečnostních důvodů nepustí…
10/ Zajímavosti
V Turecku je v době letního i zimního času o hodinu více. Mobil se po zapnutí přizpůsobí místnímu času automaticky, ručičkové hodinky si však musíte přetočit.
Pánové, nejpopulárnějším sportem v Turecku je fotbal!
Turecká zmrzlina se jmenuje dondurma a je naprosto unikátní! Neroztéká se, naopak je tak tuhá, že mnohdy visí v obchůdcích na háku u stropu. Vyrábí se z kozího mléka, cukru a nezaměnitelné ingredience z hlíz divokých orchidejí. Prodavači se zmrzlinou častokrát předvádějí neuvěřitelné kousky!
Přestože je cca 89 % obyvatel muslimského vyznání, Turecko je sekulární zemí bez státního náboženství. Turecká ústava zaručuje svobodu vyznání a myšlení.
Turecko je převážně asijský stát, jeho menší část se nalézá v jihovýchodní Evropě. Hranice mezi světadíly protíná město Istanbul, jež se tím pádem rozkládá na dvou kontinentech.
Máte rádi pěší turistiku? Budete-li se vaše dovolená v Turecku odehrávat v Kemeru a jeho okolí, můžete se napojit na slavnou Lýkijskou stezku, která začíná ve městě Fethiye a končí v Antalyi. Tato 509 km dlouhá, značená turistická stezka prochází územím antické Lýkie.
Kemer, lemovaný horami, se zavděčí i milovníkům adrenalinu. Lanovkou Olympos Teleferik vyjedete na horu Olympos-Tahtali (2365 m), kde můžete vyzkoušet paragliding s instruktorem. Provozuje ho tam společnost Escape. Nepotřebujete žádné zkušenosti, jen musíte vážit maximálně 110 kg (ženy 90 kg), měřit maximálně 200 cm a netrpět dýchacími ani srdečními onemocněními. Poletíte přibližně 35 minut a dopadnete na pláži u letoviska Tekirova. „Je to parádní zážitek na celý život,“ okomentoval svůj let s instruktorem náš cestovatel Richie.
Na Turecké riviéře je spousta nápisů v ruštině. Jde o to, že sem jezdí dovolenkovat hodně Rusů, narazíte na ně ve většině hotelů. Některá ubytovací zařízení však ruskou klientelu zcela odmítají.
Baví vás dělat piknik na louce nebo v parku? A co takhle piknik na řece Dimcay nedaleko města Alanya? Zeptejte se svého delegáta a on vám tento nevšední zážitek zprostředkuje.
Milujete antiku a přírodní zvláštnosti? Vydejte se s CK Blue Style na celodenní výlet na Pamukkale (Bavlněný hrad), zdánlivě připomínající zledovatělý svah se spoustou jezírek. Sousedí s pozůstatky antického města Hierapolis. Cestou navštívíte výrobnu vyhlášených tureckých koberců, kde si dokonce můžete nějaký zakoupit.
Chcete se dozvědět víc? Na recepci nebo v lobby hotelu, v němž se bude odehrávat vaše dovolená v Turecku, najdete Infoknihu s informacemi o historii, současnosti, gastronomii, fauně a flóře, geografii, ekonomice, politice, náboženství, památkách, městech a podobně.
Mohlo by vás zajímat

Dovolená na Seychelách – 5 důvodů, proč objevit „Zem věčného léta“
Toužíte po skvělé exotické dovolené, během které si užijete slunce, moře, krásnou přírodu, skvělé jídlo a mnoho dalšího? Potom bude dovolená na Seychelách pro vás skvělou volbou! Toto rajské souostroví je totiž místem, kde zažijete dobrodružství i dokonalý odpočinek. Share Tweet Email

Jak sjednat storno zájezdu
COVID pandemie proměnila celé odvětví cestovního ruchu. Změnil se také přístup turistů k praktickým otázkám cestování. Nyní více myslí i na situace, kvůli kterým by nemohli své plány realizovat a snaží se zmírnit jejich případné negativní dopady. K tomu využívají např. pojištění storna zájezdu, které se stalo téměř nedílnou součástí každého cestovního pojištění. Co přesně […]

Experti na cestách: 16. díl
Tuniská pevnina ani ostrov Djerba určitě nejsou jen o odpočinkové dovolené na pláži. S moderátorkou Bárou Šimkovou můžete prostřednictvím reportáže navštívit okouzlující místa, jako je dechberoucí Sahara, oáza Ksar Ghilene, umělecká čtvrť Djerbahood či městečko Matmata, kde se natáčelo několik scén ze Star Wars. Svůj vztah k Tunisku vám navíc sdělí i herečka Ivana Jirešová. […]