Italská Kalábrie je nádherný region, který přitahuje milovníky přírody, průzračného moře, výtečné místní kuchyně i atraktivních památek. K návštěvě doslova svádějí nádherná města Tropea, Scilla či Pizzo s hradem Murat, kde byl vězněn a následně popraven Napoleonův švagr Gioacchino. Necelé 2 km severovýchodně od této majestátní stavby se nalézá kostel Piedigrotta. Od většiny ostatních svatostánků se liší tím, že je vytesán do skály.
Vchod do kostela je přímo z pláže v zálivu Sant’Eufemia a směřuje na západ. Nejpůsobivější je tudíž odpolední prohlídka. V tuto dobu sluneční paprsky pronikají dovnitř a zvýrazňují barvy minerálních solí pokrývajících stěny. Spatříte taktéž řadu soch ze sedimentárních hornin mořského původu, strop zdobí fresky.
Původní sochy vytvořil Angelo Barone
Kdy a za jakých okolností katolický kostel Piedigrotta na jihu Itálie vlastně vznikl? Pochází patrně už ze 17. století. Legenda vypráví o tom, že loď s posádkou z Neapole překvapila silná bouře. Námořníci se shromáždili v kapitánově kajutě, kde visel obraz Panny Marie. Muži se k ní začali modlit a slibovat, že pokud plavbu přežijí, postaví kapli zasvěcenou právě jí. Loď se potopila, avšak muži nezahynuli a podařilo se jim dostat na břeh. Stejně tak byl zachráněn zmíněný obraz a lodní zvon. Námořníci dodrželi slib a vyhloubili do skály malou kapli, do níž posvátné výtvarné dílo umístili…
Těžko říct, co je na tom pravdy. Každopádně – někdy kolem roku 1880 se místní umělec Angelo Barone, který vlastnil obchod v centru města Pizzo, rozhodl, že kapli zaslíbí zbytek svého života. Každý den sem chodil pěšky a pomocí krumpáče ji zvětšoval. Vytvořil dvě boční místnosti a také sochy znázorňující život Ježíše a svatých.
Angelo zemřel 19. května 1917, jeho dílo následně dokončil syn Alfonso. Ten zveleboval kostel Piedigrotta neuvěřitelných 40 let! Bezprostředně po jeho smrti se nenašel nikdo, kdo by v této bohulibé činnosti pokračoval…
Řádění vandala si vyžádalo rekonstrukci
Počátkem 60. let minulého století se kostel Piedigrotta stal terčem vandala. Chlapec – možná dva – vnikl dovnitř a tyčí silně poškodil většinu soch. Shodou okolností se na konci téže dekády do rodného města vrátil Giorgio, příbuzný Angela a Alfonsa, žijící v Kanadě, kde se stal uznávaným sochařem. Původně chtěl v Kalábrii strávit pouze dva týdny. Když však navštívil kostel a viděl, v jak žalostném stavu se nachází, zařekl se, že ho uvede do původního stavu. Pracoval nepřetržitě několik měsíců – kostel Piedigrotta byl díky němu definitivně zrestaurován v roce 1968.
Máte v plánu se do kostela Piedigrotta vypravit? V květnu a v září je otevřen denně – od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00. V červenci a v srpnu – denně od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 19:30. Jedině v případě velmi nepříznivých povětrnostních podmínek zůstává uzavřen. Vstupné činí 3 eura, děti do šesti let mohou dovnitř zdarma, senioři mají slevu 50 centů.
Foto – Richard Sacher
Mohlo by vás zajímat

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a… kočky?
Sluníčko, průzračné moře a nádherné písčité pláže na Kypru asi jen tak někoho nepřekvapí, ale tento překrásný ostrov má navíc ještě jednu zcela zvláštní devizu. Má to čtyři nohy, dvě uši, jeden ocásek a rádo se to s půvabem a ladností povaluje na vyhřátých zápražích, lavičkách a okrajích kašen. Hádejte, co je to? Share Tweet […]

Ostrov Susak nabízí léčivý písek i rybí speciality
Chorvatsko má většina našinců dobře „přečtené“, protože je už desetiletí nejnavštěvovanější letní destinací. Přesto se i tam najdou místa, o kterých jste možná ještě ani neslyšeli. Jedním z nich může být ostrov Susak. Share Tweet Email

10 důvodů, proč milujete Kalábrii
Itálii není třeba dlouze představovat. Tato jihoevropská země dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější dovolenkové destinace, kam každoročně míří miliony cestovatelů z celého světa. Dechberoucí historie jedné z kolébek evropské civilizace, úchvatné přírodní scenérie a světově proslulá kuchyně – to jsou jen některé ze střípků, které tvoří dohromady fascinující obraz současné Itálie. Region Kalábrie se nachází v […]